Kılıçdaroğlu'ndan 4 halkalı çözüm önerisi

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde, Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları Sempozyumu'nun açılış konuşmasını yaptı.

İslam dünyasının sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, "1 milyar 700 milyonluk Müslüman nüfusa 600 üniversite düşüyor. Neden ve hangi gerekçeyle?" diye sordu. 

CHP lideri İslam dünyasının sorunlarının çözümü için 4 halkalı bir çözüm önerisi sundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

1 milyar 700 milyonluk Müslüman nüfusa 600 üniversite düşüyor. Neden ve hangi gerekçeyle?

Arap kadınlarının yarısı okuma yazma bilmiyor. Neden?

Bütün Arap dünyasının sadece yüzde 1'inin bilgisayarı var.

1 milyar 700 milyonluk nüfusun sadece 600 üniversitesi var. Neden?

Terör saldırılarında ölenlerin yüzde 90'ı Müslüman? Terör saldırıları ile Müslümanları öldürenlerin yüzde 100'ü Müslüman.

Geçmişte bilime, tekniğe önem veren ve dünya çapında bilginler yetiştiren İslam dünyası bugün neden bu kadar geriye düştü?

İslam maskesi altındaki rejimlerde bir avuç adam iktidar gücüyle halkı sömürme, zevk sefa içinde yaşama telaşı içindeler.

İç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Müslüman dünyadan göçler var. Mülteci olarak İslam dünyasından kaçanlar neden Suudi Arbistan'a, Katar'a, Mısır'a değil de Avrupa'nın gelişmiş ülkeklerine gitmeyi düşünüyorlar?" gibi topalm 15 soru sordu ve şöyle devam etti:

Ben ilahiyatçı değilim. ilahiyatçıların bilgi ve birikimlerine saygı duyacağız. Ama bu soruların ana kaynağı nedir?

4 HALKALI ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Peki bu sorduğum bu soruların ana kaynağı nedir ve bunları aşmak için neler yapmalıyız? 4 halkadan oluşan çözüm önerisi paketi var bunlar, demokratikleşme, din ve vicdan özgürlüğü, sosyal devlet, hukuk devleti...

Birinci halkamız demokratikleşme. Siyasetçinin halkına hesap verdiği ülkedir. Kul hakkı yemeyen anlayışı kabul etmiştir. Demokratik devlet daskı altında olmayan, hükümete vergileri nelere harcadın diyen bir toplumdur. Liyakat esasına uyan devlettir.

İkinci halkamız din ve vicdan özgürlüğü.. Bunun güvencesi laikliktir. Laiklik birey ve cemaatlere karşı müslim olanları korumaktır. İnançlar karşısında taraflsızlığını koruyan bir devlet anlayışı.

Üçüncü halkamız sosyal devlet.. İşszilik ve yoksullukla mücadele eden devlettir. İnsan onurunu koruyan devlettir. Çağdaş eğitim vermeyi hedefleyen devlettir. Eşit yurttaşlık esasına dayanır.

Dördüncü halkamız hukuk devleti İslam dünyası, adalete ne kadar önem veriyor? Hukukunu üstünlüğünü savunan bir devlet anlayışı.

İSLAM ÜLKELERİ NE KADAR İSLAMİ? 

İslam ülkelerinin ne kadar İslami olduğunu araştıran 2010 yılında yapılmış bir çalışma var. Washington Üniversitesi'nden iki bilim adamı yapmış. Hangi ülkelerin İslami kurallara en uygun şekilde yönetildiğini ortaya koyuyor. Kriterler adalet, doğaya saygı, kul hakkı yememe, insan haklarına saygı... Listenin ilk 30'unda hiçbir İslam ülkesi yok. Bu listede Türkiye 103. sırada...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.