Kılıçdaroğlu: \'Bir yumrukla geri adım atmayacağız\'

Kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu“Herkesi sükunete davet ediyorum. Demokrasi yolu engellerle doludur. Bu CHP liderine yapılan ilk saldırı değildir. İsmet İnönü’ye de saldırı yapıldı. Bir hedefimiz var, sağlıklı bir demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Biz kimsenin önünde diz çökmemiş bir gelenekten geleceğiz. Asla geri adım atmayacağız, inançlarımızdan asla geri adım atmayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları;

Baskılar ve şiddet bizi engelleyemez. Bu ülkeye sağlıklı demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Bir yumruk attılar diye asla geri adım atmayacağız. Yumrukla geri adım atmayız, baskılar ve şiddet bizi engelleyemez. Heresi sükunete davet ediyorum demokrasi yolu engellerle doludur.

"GENÇLER BİZİM UMUDUMUZ"

İkinci teşekkürüm gençlere. Ankara seçimlerinden sonra bir şaibe algısı net şekilde toplumun gündemindeydi. Bine yakın genç CHP genel merkezine geldi. Aynı zamanda bu seçimlerde ilk kez iki buçuk milyon gencin oy kullanma hakkı doğdu. Miting meydanlarında çok sayıda genç vardı. Onlar bizim umudumuzdu. Onları daima kucakladık. Bine yakın genci bir akşam CHP genel merkezinde görünce gururlandım. Hiçbiri CHP üyesi değildi ama umutları vardı. O beklentileri asla boşa çıkarmamak gibi bir görevimiz var. İkinci teşekkürüm gönüllü çalışan bu gençlere.

Gece gündüz 24 saat kapı kapı dolaşıp çalışma yapacağız sonra bize dinen ve örfen kadınların görev alamayacağı söylenecek. Bunu kabul etmem sözkonusu değil. Bu kadına en samimi teşekkürlerimi gönderiyorum. Bizim ne geleneklerimizde ne dinimizde kadının çalışmayacağına dair hiçbir hüküm yoktur. Kadın çalışıyor mu çalışmıyor mu gitsinler karadenize kırsal kesime baksınlar. Oralarda kadın çalışacak da makam mevki olunca mı kadına kapatılacak? Bütün kadınlar o kadın kardeşimizin bu söyleminden bir ders çıkarsınlar. 

"OYUMUZ ARTTI"

Kadın siyasette de olacak hayatın her alanında da olacak. Bunu yaptığımız zaman Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşımış olacağız. Oyumuzu bir önceki seçime göre arttı ama bu bizi tatmin etmedi. 

"AHLAKI EGEMEN KILAN BİR TOPLUMU İNŞAA ETMEK ZORUNDAYIZ"

Vicdan çok önemli bir kavramdır. Doğru ile eğriyi test etmektir. Vicdan kul hakkı yiyenlere kapı aralamaktır. Ahlak egemen kılan bir toplumu inşa etmek zorundayız. Uyuyan civdanları uyandırmak zorundayız, herkese görev düşüyor. 

Seçimlerden sonra uyuyan vicdanları uyandırmak zorundayız dedik. 76 milyonun bütün bu haksızlıkları sindirmesi mümkün değildir. Her birimize görev düşüyor ve çalışacağız. Bu arada sizin de çok iyi bildiğiniz bir havuz medyası var. Onlar da bize tavsiyelerde bulunuyorlar. Yolsuzluklarla niye uğraşıyorsunuz diyorlar. Bakın vatandaş yine onlara oy verdi diyorlar. Eğer biz yolsuzluklarla uğraşamazsak tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim savunacak. Bu ülkeye ahlakı kim getirecek? Hırsızlığın soygunun prim yaptığı bir ahlak düzeni olabilir mi? Havuz medyası ne yazarsa yazsın. Oradaki kalemlere de acıyorum samimi söylüyorum. Kalemini iktidara kiralayan adamdan yazar olmaz. Aydın olmaz. Yolsuzluğun üzerine önce.

"BEKLEDİĞİMİZ OYU ALAMADIK"

Bu şeçimlerin bizim beklentilerimizi karşılamadığını söyledim. çalışacağız sorgulayacağız. Sizin gitmeniz lazım ama neredeyse alkış tutacaksınız. Daha yüksek bir oy bekliyorduk olmadı. Neden beklediğimiz oyu alamadık, eksiğimiz ne açık yüreklilikle sorgulayacağız. Türkiye'yi bu cendereden çıkarmak istiyorsak daha fazla alışacağız. Henüz daha kapısını çalmadığımız milyonlarca ev var. demek ki daha fazla çalışacağız. Siyasi idamlar toplum tarihinde derin yaralar açmıştır. Bunu bizim tarihimizde de görebilirsiniz. 

"İDAMLARI ENGELLEMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Mısır yöneticilerine siyasal idamları yapmayın çağrısında bulunuyorum. İdamları engellemek için elimizden geleni yapacağız. Siyasi idamların olmasını istemiyoruz. Mısırlı kardeşlerimize sesleniyoruz. İster dünya tarihine bakın ister Türkiye tarihine bakın. Siyasi idamlar bir toplumda asla huzur getirmemiştir. İdamlar toplumun vicdanında derin yaralar açmıştır. 

Biz Suriye'de kan akmasını istemiyoruz. Büyükelçi, AGİT zirvesinde Reyhanlı saldırısının El kaide tarafından yapıldığını söyledi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.