Kılıçdaroğlu: 1 Mayıs\'ı isteyen istediği yerde kutlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, olası provokatif eylemlere dikkat çekerek "Dileğimiz ve isteğimiz 1 Mayıs'ın kimsenin canı yanmadan, adına yakışır bir şekilde bayram gibi kutlanması ve AKP ile yandaşlarının provokatif oyunlarının boşa çıkarılmasıdır" dedi. 

Kılıçdaroğlu, "Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayısları özgürce ve gönlümüzce kutlayabilmemiz için geçmişte canı pahasına mücadele edenleri rahmetle anıyor, o günün mücadele ruhunu bugüne taşıyanları sevgiyle selamlıyor, herkesin yarın akşam evlerine bayramdan döner gibi mutlu, huzurlu dönmesini diliyor, yaşasın emeğin ve işçinin bayramı, yaşasın 1 Mayıs diyorum" açıklamasında bulundu. 

1 Mayıs'ın resmen bayram olduğunu, herkesin bayramını, istediği yerde kutlaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "1 Mayıs resmen bayramdır ve herkesin bayramını, başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır" dedi. 

"1 MAYIS TÜRKİYE'NİN 7 BÖLGESİNDE VE 81 İLİNDE COŞKUYLA KUTLANACAKTIR" 
1 Mayıs Türkiye'nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "AKP iktidarı gerginlik ve çatışma politikasıyla gündemi değiştirmek için hangi antidemokratik adımları atarsa atsın, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye'nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacaktır" diyen Kılıçdaroğlu'nun mesajı şu şekilde: "1 Mayıs İşçi bayramıdır, 1 Mayıs emeğin bayramıdır, 1 Mayıs bahar bayramıdır. Adına ne derseniz deyin, 1 Mayıs resmen bayramdır ve herkesin bayramını, başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır" ifadelerine yer verdi. 

"AİHM'NİN TANIDIĞI TAKSİM'DE 1 MAYIS'I KUTLAMA HAKKI AYAKLAR ALTINA ALINIYOR" 
1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasının yasal olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ancak, daha önce 1 Mayıs Bayramdır ve kutlama yeri Taksimdir diyen, ama özellikle son yıllarda hak ihlallerini alışkanlık haline getiren ve başta basın olmak üzere, örgütlü toplumu, örgütlü mücadeleyi hedef alan bir iktidarla karşı karşıyayız. Seçim sürecinde rüşvet ile yolsuzlukların üzerini örtmek için AKP ile yandaşlarına karşı olan herkesi düşman ilan ederek gerginlikten, çatışmadan beslenen Erdoğan iktidarı bu 1 Mayıs kutlamalarını da gerginliğin, çatışmanın alanı haline getirmeye, AİHM'nin tanıdığı Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlama hakkını ayaklar altına alarak, daha önce Kazancı Yokuşu'nda, Gezi Parkı'nda olduğu gibi TOMA'larla, gaz bombalarıyla, çatışma ile can kayıplarını, göz çıkarmaları, çok sayıda yaralı ile gözaltını amaçlamakta, böylece toplumu terörize ederek gündemi değiştirmeye çalışmaktadır" açıklamasında bulundu. 

"BAŞKANLIK HIRSI BOYUNU AŞAN, KİBİR TİMSALİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN" 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, "Demokrasi ile temel hak ve özgürlüklere kini ve Başkanlık hırsı boyunu aşan, kibir timsali Recep Tayyip Erdoğan bugün Yüce Divan'dan, gelecekte de Uluslararası yargıdan kurtulmak için ne yaparsa yapsın, gündemi değiştirmek için hangi antidemokratik adımları atarsa atsın, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye'nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacaktır" dedi. 

"TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM" 
Sağduyu çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

"1 Mayıs'ta, emeğin en yüce değer olduğuna inanan ve insanlık onurunu korumayı esas alan Cumhuriyet Halk Partisi 'nin Genel Başkanı olarak, herkes için daha iyi çalışma koşullarının yaratılması, eksiksiz ve engelsiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması, çalışma yaşamında ILO normları ile AB kriterlerinin asgari norm olarak kabul edilmesi, herkesin insan onuruna yaraşır bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, işyerinde, toplumda, ülkemizde ve dünyada barışın sağlanmasını diliyorum. Bütün emekçilerin çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyor, hep birlikte el ele, omuz omuza olmaya, hak aramaya ve hem demokrasiye, hem de Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırıyorum." 

"DİLEĞİMİZ AKP İLE YANDAŞLARININ PROVOKATİF OYUNLARININ BOŞA ÇIKARILMASI"
1 Mayıs kutlamalarında hayatını kaybedenleri de anan Kılıçdaroğlu, olası provokatif eylemlere dikkat çekerek, "Dileğimiz ve isteğimiz 1 Mayıs'ın kimsenin canı yanmadan, adına yakışır bir şekilde bayram gibi kutlanması ve AKP ile yandaşlarının provokatif oyunlarının boşa çıkarılmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayısları özgürce ve gönlümüzce kutlayabilmemiz için geçmişte canı pahasına mücadele edenleri rahmetle anıyor, o günün mücadele ruhunu bugüne taşıyanları sevgiyle selamlıyor, herkesin yarın akşam evlerine bayramdan döner gibi mutlu, huzurlu dönmesini diliyor, yaşasın emeğin ve işçinin bayramı, yaşasın 1 Mayıs diyorum" açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.