Kamalak:15 Temmuz ruhu genişletilmeli

 Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, olağan basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘geçmiş olsun’ dileklerini söyleyen Kamalak, Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili de daha önce dile getirdikleri destek mesajını da yineledi. Kamalak,  15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberlik ruhunun zedelenmemesi için ‘Che Guevera’ gibi tartışmaların yersiz olduğunun altını çizdi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası oluşan siyasi ve toplumsal birlik ve beraberlik ruhunun narin bir çiçek gibi korunması gerektiği uyarısını yapan Kamalak, bu ruhun tüm kesimlere yayılması için de genişletilmesini beklediklerini ifade etti. Kamalak, bu bağlamda toplumda kamplaşmalara sebep olacak ‘Che Guevara’ benzeri tartışmaların yersiz olduğunun altını çizerek, ülkenin daha büyük sorunları olduğunu ifade etti…
 
PLANLAR KARDEŞ KAVGASI ÇIKARMAK İÇİN
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast girişimini bir kez daha kınayan Kamalak, bu tür saldırıların temel hedefinin kardeş kavgası çıkarmak olduğunu ifade etti. Kamalak, “Öyle görünüyor ki bu tür saldırılar devam edecek. Hem devlet hem de millet olarak çok dikkatli olmak zorundayız. Çünkü Milletimizi mertçe yenemeyeceğini defalarca tecrübe eden ‘Haçlı Zihniyeti’ son dönemde en sinsi ve en kirli oyunlarını sahneye koyuyor. Kına gecesini kan gecesine, düğün gününü ölüm gününe çevirecek kadar alçaklaşan terör saldırılarının ve toplumu sarsacak sansasyonel suikast girişimlerinin temel amacı, ülkemizde bir kardeş kavgası çıkarmaktır” uyarısını yaptı.
 
‘CHE GUEVARA’ TARTIŞMASINI YERSİZ BULUYORUZ
 
TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sarf ettiği sözler üzerine başlayan ‘Che Guevara’ tartışmasına ilişkin de görüşlerini açıklayan Kamalak, bunun 15 Temmuz sonrası oluşan ruha aykırı olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi: “15 Temmuz kalkışması, Milli Birlik ruhu adına yeni bir başlangıç fırsatı ortaya koymuştur. Bu iklimi daha da güçlendirecek bir üslup ve yaklaşım ortaya koymalı, toplumda gereksiz alınganlık ve kamplaşmalara neden olacak yaklaşımlardan hassasiyetle kaçınmalıyız. Bu süreci koruma konusunda, adeta narin bir çiçeği korur gibi azami itina göstermeliyiz. Örneğin bugün, Türkiyemizin, “Che Gueveralı tişörtlerden” çok daha çetin problemleri vardır. Ülkemizin yangın yerine döndüğü bir ortamda başlatılan bu tartışmayı çok yersiz buluyoruz”
 
MİLLİ BİRLİK ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ
 
“Böyle bir dönemde toplumu ayrıştıracak söylemler yerine tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi ortak şuuru harekete geçirecek somut adımlar atılmalıdır” diyen Kamalak, Milli Birlik ve İstişare Toplantısı çağrısını da yineledi. “Biz haftalardır, ısrarla teröre karşı “Milli Birlik ve İstişare Toplantısı” düzenlenmesi çağrısında bulunuyoruz. Sağcısıyla-Solcusuyla, Alevisiyle-Sünnisiyle, İktidarıyla, muhalefetiyle toplumun bütün kesimlerinin sürece katılımı sağlanmalıdır. Bu katılımı sağlayacak, kardeşlik ruhunu pekiştirecek bir adım atılmalıdır” diyen Kamalak, bu çağrıya iktidarın ilgisiz kaldığını ancak ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun bir televizyonda söylediği sözleri de takdirle karşıladıklarını kaydetti.
 Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu’na desteklerinin sürdüğünü de altını çizen Kamalak, “Biz, Saadet Partisi olarak, Türkiye’nin güvenliğini, Suriye’nin bütünlüğünü sağlamaya yönelik her türlü operasyonu destekleriz. Bölgenin huzur ve barışını yeniden tesis etmeye yönelik her türlü girişimin arkasındayız. Ordumuzun muvaffakiyeti için dua ediyoruz” diye konuştu.
 
OPERASYONU KENDİ İRADEMİZLE YÜRÜTMELİYİZ
 
Kamalak, Fırat Kalkanı Operasyonu’nu Türkiye’nin kendi iradesiyle devam ettirmesi gerektiğini de vurgulayarak, “Bunları yaparken oyuna da gelmemeliyiz. Türkiye’nin bir bataklığın içine çekilmesine izin vermemeliyiz. ABD ve Koalisyon güçlerinin plan ve yönlendirmeleriyle değil, kendi inisiyatif ve irademizle hareket etmeliyiz. Çünkü başkasının oyununa göre oyun kuranlar mücadeleyi baştan kaybetmeye mahkumdurlar. ABD’nin ve O’nun emrinde olan NATO’nun bölgedeki hedefi bellidir. ABD’nin destek ve yönlendirmesi ne Türkiye’nin ne de İslam dünyasının hayrına netice vermez” ifadelerini kullandı.
 
FIRAT KALKANI DİPLOMATİK OLARAK DESTEKLENMELİ
 
Sürdürülen Fırat Kalkanı Operasyonu’nun uluslararası arenada hem siyasi hem de diplomatik olarak yürütülmesi gerektiğinin de altını çizen Kamalak, son olarak şu hususlara dikkat çekti: “Askeri operasyonlarla eşgüdümlü olarak İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna yönelik siyasi ve diplomatik operasyonlar yürütmeliyiz. Bölgede topyekûn bir barış ve huzur ortamı için, diplomatik kanallar sonuna kadar zorlanmalıdır. Biz, Saadet Partisi olarak, Milli Görüşün İslam ülkeleri nezdinde sahip olduğu birikim, tecrübe ve etkinliğini harekete geçirmeye, bu yönde atılacak her türlü adımı desteklemeye hazırız”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.