Jandarma karakolları neden kapatılıyor?

Jandarma karakollarının kırsal alanlarda yaşamsal öneme sahip olduğunu belirten Güler, “Jandarma karakolları özelikle kırsal alanlarda yaşayan yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasında, devletin asli görevlerinin başında gelen en temel kamu hizmetini yerine getirmektedir. Karakolların kapatılmasının ekonomik tasarruf gereği yapıldığı iddiaları eğer doğruysa insanlarının can ve mal güvenliğinin bu iktidar tarafından maddi sınıflandırmalar arasına girdiğini gösterir. Devletin asli hizmet ve hükümranlık alanında ekonomik kaygının söz konusu olması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“Jandarma karakolları köylerde caydırıcı güçtür”

“Devletin önceliği, vatandaşın huzur ve güvenini temin etmektir” diyerek jandarma karakollarının önemine dikkat çeken Güler şöyle konuştu: “Son zamanlarda seçim bölgem İzmir’in de aralarında bulunduğu Anadolu’nun pek çok yerinde, köylerde bulunan jandarma karakolları kapatılmaktadır. Gerçekleştirdiğim köy ziyaretlerinde yaygın biçimde hayvan hırsızlığı ve ikili anlaşmazlıklardan çıkan sorunların bir türlü sonunun gelmemesi gibi birçok şikayet ile karşılaştım. Şikayetler, jandarma karakollarının kapatılmasından var olan karakolların yetersizliğine kadar gitmektedir. Jandarma karakolları köylerde caydırıcı güçtür. Gereksinimlerin ve kamu hizmetinin temeli olan güvenlik alanından tasarruf etmek amacıyla jandarma karakollarını kapatamazsınız. Eğer kapatırsanız orada telafisi olmayan can ve mal kayıplarına yol açarsınız. Özellikle kırsal alanlarda jandarma karakollarının bulunması vatandaşın güvenliği için çok önemli. Karakolların kapatılmasının neden olacağı güvenlik boşluluğu nasıl giderilecek?”

Jandarma karakollarının kapatılmasının büyük güvenlik zafiyetlerini beraberinde getireceğini belirten Güler, “Köylerde yaşayan yurttaşlarımız jandarma karakolları varlığı ile kendilerini güvende hissediyorlardı. Köylerde güvenliği sağlayacak olan jandarmaların ilçe merkezlerinden gelerek soruna el koymasını beklemek kaybedilen zaman nedeniyle sorunu çözümsüzlüğe itmek olacaktır. Köylü yurttaşlarımızın, jandarma karakollarının kaldırılması ile birlikte ortaya çıkan güvenlik sorunu nasıl giderilecektir. Karakolların kapatılmasından dolayı olası güvenlik risklerine karşılık alınan ya da alınacak önlemler nelerdir” dedi.

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in İçişleri Bakanı Muammer Güler’e yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

1 -) Ülkemizde son beş yıllık (2009-2013) jandarma karakolu sayısı yıllar itibariyle nedir? Son beş yılda buralarda yıllık olarak toplam kaç personel görev yapmıştır? Bunların sorumluluk sahası içindeki yerlerin toplam nüfusu yıllara göre ne kadardır?

2 -) Ülke genelinde son beş yılda, illere göre kaç jandarma karakolu kapatılmıştır? Bunların kapatılma gerekçeleri nedir? Bunların kapatılmasında kullanılan yasal – idari ölçütler belirlenmiştir? Kapatma kararı ve işlemlerinde hangi yasal – idari düzenleme esas alınmaktadır? 

3 -) Kapanan jandarma karakollarının görev ve sorumlulukları başka kamu güvenlik kurumlarına devredilmekte midir? Öyleyse söz konusu görevler hangi birimlerce üstlenilmiştir?

4 -) Kapatılan karakolların arazi ve binaları üzerinde ne tür tasarruflar, hangi yöntemlerle yapılmaktadır?

5 -) Karakolların kapatılmasından dolayı olası güvenlik risklerine karşılık alınan ya da alınacak önlemler nelerdir? Bunlar ne zaman uygulamaya geçirilecektir?

6 -) Karakolların kapatılmasında “ekonomik tasarruf gereği”nin söz konusu edildiği doğru mudur? Devletin asli hizmet ve hükümranlık alanında ekonomik kaygı söz konusu olabilir mi?

7 -) İzmir ilinde ilçelere göre son beş yılda (2009-2013) yıllık olarak toplam jandarma karakolu sayısı nedir? Aynı dönemde yıllık olarak kaç jandarma karakolu kapatılmıştır? Kapanan jandarma karakolları hangileridir?

8 -) İzmir ve ilçelerinde jandarma karakollarının kapatılması sonrasında, söz konusu sorumluluk alanlarında meydana gelen – takibi yapılan olay sayısı ne kadardır? Bunların türleri nelerdir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.