İYİ Partili Ağıralioğlu; "Daha zarif bir dil inşa edeceğiz"

Yeni yol haritalarını ve nasıl bir muhalefet yapacaklarını YENİÇAĞ'a anlatan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, "Biz bu ülkeyi Recep Tayyip Erdoğan'dan daha iyi yönetmeye talibiz" dedi.

Yavuz Ağıralioğlu, YENİÇAĞ'ın sorularını şöyle cevapladı:

-İYİ Parti nasıl bir muhalefet yapacak, yeni dönemde nasıl bir İYİ Parti göreceğiz?

- AK Parti'nin yaptığı yanlışlar İYİ Parti'nin yapacağı doğruların mesuliyet oranını artırıyor. Yolun başında idealist olmak çok kolay. Herkes yolun başında iyi siyasal iddialarla yola çıkıyor. Yolu idealizmle bitirmek çok zor oluyor. AK Parti yolun başında çok idealistti, çok temizdi. Yolun sonunda kibirlendiler ve kirlendiler. Bizde yolun başındayız. AK Parti'nin şu anda belki en büyük siyasal rakibi kendi kuruluş dönemlerinde ortaya koydukları siyasal vizyondur. AK Parti'deki arkadaşlarımız Tayyip Bey de dahil lütfen kuruldukları dönemin metinlerine baksınlar. AK Partiyi kuruluş dönemlerinde milletle buluşturma sürecinde politik vizyon olarak ortaya koydukları politik çerçeveye baksınlar, rakipleri kimmiş. Dolayısıyla biz Türkiye'de biriken meseleleri çözmek iradesinde siyasi hasımlık değil, Tayyip Erdoğan düşmanlığı değil, AK Parti'ye siyasi maruz olmak değil memleket, millet mesuliyetini bir münasip siyasal lisan ile yeniden inşa edeceğiz. Tayyip Bey kendisinden önce ülkenin kötü yönetildiğini iddia etti. Daha iyi yöneteceğini, şöyle bir siyasal vizyonla, böyle bir siyasal ideali birleştireceğini vaaz etti millete; millet buna teveccüh gösterdi oy verdi. Siyaset bir hizmet yarışıdır. Bizde Tayyip beyden ülkeyi daha iyi yöneteceğimizi iddia ediyoruz. Bu bir bayrak yarışıdır. Herkes kendisinden önce gelenden daha iyi yöneteceğini iddia eder doğru olan da budur. Milletin ümidinin kesilmemesi gereken yer de burasıdır.

-Bu süreçte muhalefetin sorumluluğu nedir?

-Vaka şu, 16 yıllık fasılasız iktidar var karşımızda. Bir iktidarın yapacağı her türlü hatayı yapıyor olmasına rağmen elinden memleket, millet hizmetini alamamış bir siyasal muhalefet boşluğu var. Tayyip bey ve AK Parti elinden iktidar alınabilecek çok ideal bir rakiptir bence. Bu kadar hata yapan bir siyasal partinin elinden devlet alınamıyorsa bu iktidarın değil bizim problemimizdir. Bunun muhasebesini yapmamız lazım. İktidar her şeyi doğru yapsa muhalefete ne gerek var. Ama bu kadar yanlış yapan iktidarın elinden memleketin yönetim imkânını alamamak bizim problemimiz değil midir? Bizim olan probleme nasıl çözüm bulacağımızı konuşacağız.

-Yeni sistemin yönetim anlayışını ve süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

-AK Parti iktidarının siyasi sağırlığın bedelini de çok ağır ödedik. Son 16 yıl bunun bir sürü örneğiyle dolu. Hükümetimizin öğrenme maliyetleri çok fazla çok pahalı. Biz bu hükümetimizin bir şeyleri öğrenme şeklinden mustaribiz. Yeni sistemde bu süreci biraz daha istişareye açık hale getirmeleri lazım.

"DAHA ZARİF BİR DİL İNŞA EDECEĞİZ"

İYİ Parti ülke yönetimini hesap soran bir devlet algısından hesap veren bir devlet ciddiyetine taşımak istiyor.

-İYİ Parti AK Parti ile anlaşır, MHP'nin yerini alır iddiaları için ne söylersiniz?

"Partilerin artık siyasi koordinatlarını şöyle belirlemesi lazım. Biz İYİ Parti olarak MHP ile ilgili bir cümle kurmaya gerek duymuyoruz; Biz kendi partimizin siyasi koordinatlarını siyasi ilkelerimizle ifade edeceğiz. Milletin bize vermiş olduğu yetkiyi kullanacağız. Biz stepne parti değiliz. Birilerinin yerine ikame edilecek bir parti de değiliz. Biz illa birinin yerine ikame edileceksek iktidarın yerine ikame edilmeyi kendimize siyasal hedef olarak belirledik. Biz siyaseten yeni bir dil derken şunu kastediyorum. Eski zaman literatüründen bağımsız yeni bir şuur alanı bulmamız lazım. O da şu; biz uzunca yıllardır cemiyetçilik yapıyoruz aidiyetlerimizin ötesinde memleketimizin tamamını kucaklayacak bir şuur haline gelmesi lazım siyasetin dilinin. Seçmenin sağ, sol seçmen, Alevi, cemaatçi, tarikatçı seçmen, Osmanlıcı seçmen tanım gereği tasdik edilmesine karşıyız biz. Seçmenin seçmen olarak görülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir Türkiye hayali, bir Türkiye tasavvurumuz var."

"Alevi'nin de Sünni'nin de Türkmen'in de Kürt'ün de Kuzeylinin de Güneylinin de aidiyetlerinden bağımsız 'ben böyle bir Türkiye'de yaşamak istiyorum' alanı haline gelmesini istiyoruz siyasetin. Biz siyasetin yeni dilini buraya inşa edeceğiz. Sayın Akşener'in çıkışı çok önemsenmeli bence. Ağa da budur paşa da budur kimlik de budur reis de budur dediği şey kimliklerin itibarlı olduğu, insanların nasıl bir fikirde yaşamak istediklerine dair ait oldukları yapıların değil hayalini kurdukları dünyanın iradesiyle buluşmaları gerektiğini iddia ediyoruz. Kendi siyasi merkezimizi buraya inşa edeceğiz. İYİ Parti ülke yönetimini hesap soran bir devlet algısından hesap veren bir devlet ciddiyetine taşımak istiyor. Hesap vermek içerisinde devletin yönetim erki hizmet etmek anlamında elimize geçerse hem devlete hesap verir hem de siyasal irademizi Müslümanlığımızın Türklüğümüzün böyle bir vatanda yaşamamızın hesabını verecek şekle getireceğiz."

"Biz devletimizi daha zarafetle, kaynaklarını daha öz güvenle, tasarrufla kullanacak daha maharetli, daha zarif bir dili inşa edeceğiz. Biz sizden daha iyi yönetiriz diyen herkesi Tayyip Bey hasım biliyor. Biz Tayyip beyin düşmanı değiliz, rakibiz. Tayyip Bey memleketin yönetim ihalesinin kendisine çıktığını, bizim de kendisine ait olan işe ihaleye teklif attığımızı düşünüyor. O yüzden bizi hasım görüyor. Halbuki biz memleketimizi yöneteceğiz. Bu bizim için hasımlık ya da düşmanlık koşusu değil bu bizim için hizmet yarışında olduğu bir millet koşusu. Bu koşuda bizde varız diyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.