İYİ Parti:İstanbul'u alacağız

Önümüzde sıra sıra Yerel Seçimler, Milletvekili Seçimleri ve hatta Cumhurbaşkanlığı Seçimleri var. Siz İYİ Parti olarak İstanbul’da bu her üç seçimde de nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Bir kere şunu belirteyim ki; İYİ Parti’nin seçimlere girmesine hiç bir engel kalmadı. İstanbul’da olduğu gibi 74 ilde teşkilatlandık. Bunu da Yargıtay’a bildirdik. Yargıtay da bu durumu onadı ve sitesinde “Seçime girebilir” ifadesini koydu. Hukuken hiçbir engel kalmadı. İYİ Parti seçime girecek. Bunun önünde de “hiçbir kanuni engel yok” tur. 

Şimdi gelelim sorunuzun cevabına. Yani önümüzdeki seçim konusuna: İstanbul’un en önemli sorunları olan trafik, ulaştırma, çevre kirliliği, sosyal yaşam alanlarının yetersizliği, asayiş-güvenlik ve plansız kentleşme sorunları… Problemlerle dolu bir mega kent. Biz bu problemlerin çözümü için gereken alt yapıları alanında uzman bir ekiple hazırlıyoruz.

Şu anda Yerel Seçimler için “ismen aday belirleme” konumuna geçmedik. Sadece partimizi; hangi ilçede, hangi ismin başarıya taşıyacağını belirleme çalışması içindeyiz. Yani sizin anlayacağınız “İYİ’lerin içinden en İYİ’lerini” en “liyakatlisini” seçmeye çalışıyoruz. Bu arkadaşlarımız, görev aldıkları takdirde mega kentin problemlerine de çözüm getirecekler.

Milletvekili Seçimleri’ne gelince; Milletvekili Seçimleri’nde İstanbul, Türkiye’nin can damarı. 600 kişilik bir Meclis’te İstanbul 97 Milletvekili ile temsil edilecek. Onun için erken olsun, vaktinde olsun yapılacak Milletvekili Seçimleri’nde her 3 bölgede de en az 15’er milletvekili çıkarabileceğimizi düşünüyorum. İstanbul sokaklarında gördüğümüz teveccüh ve destek bu mütevazi hedefimizin daha da üstünde bir sonuç alacağımızı gösteriyor.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne gelince, Sayın Genel Başkanı’mız Meral Akşener Hanımefendi, bizzat kendi ağzından aday olduğunu açıkladı. İlk turda hiçbir aday seçilemez, bu iş ikinci tura kalır. Genel Başkan’ımızın bu seçimden başarıyla çıkacağı kanaatindeyiz. Unutulmamalıdır ki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ülkenin önündeki en önemli adımdır. Bu seçim kaybedildiğinde Meclis’in yaptırım gücü kalkmakta ve adeta demokratik sistem rafa kalkmaktadır. Meral Akşener Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nden İstanbul’da en fazla oy alan aday olarak çıkacaktır. 

Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti, daha yeni diyebileceğimiz bir zaman içinde kurulmuş bir parti. Siz bu zaman zarfında İstanbul’daki teşkilatlanma aşamasında hangi noktaya geldiniz? Bu konuda bize biraz bilgi verebilir misiniz?

İstanbul büyük bir metropol. İstanbul’daki 39 ilçeye, 782 mahalle, 152 köy bağlı bulunuyor. Biz işte bu 39 ilçede teşkilatlarımızı tamamladık. 36 ilçemizin de kongreleri bitti. Kongreler niye önemli? Yargıtay “Seçime girebilir” dedi; ama YSK, başka hiçbir partiye uygulamadığı şeyi bize uygulamaya kalkıyor. “İl, ilçe kongrelerinizi yapmadınız” diye tutturuyor. Halbuki bundan önce bizim gibi kurulmuş 7 parti, kurucularıyla büyük kongrelerini yapmışlardı ve seçime girmişlerdi. Bize böyle bir şey çıkarınca yarın bunu bahane ederek, seçime sokmama gibi bir durumla karşılaşırız; düşüncesiyle bütün problemleri ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu yüzden İstanbul İl Teşkilatı olarak biz de ilçe kongrelerimizin yüzde 90’ını tamamladık. Ayrıca şunu da belirteyim ki; üye kaydında 25 gün içerisinde 30-35 bin üyeye ulaştık. Yakında meydanlarda stand açacağız, ardından da ev ev dolaşılarak partimizin daha iyi tanınmasını sağlayacağız. Hedefimiz İstanbul’da 1 milyon üyedir.

Bu teşkilatlanma işi sırasında zorluklarla karşılaşıyor musunuz?

İlk zamanlar insanlar korkuyordu. Parasını verdiğimiz halde, yer vermekten çekiniyorlardı. Çünkü anketleri bile fişleme gibi kullananlar var. Hatta üye olmadıkları halde, bir partiye üye gibi gösterilenler var. İnsanlar bir arayış içinde. “Ülkeyi bu açmazdan nasıl kurtarırız?” hesabı yapıyor. Ve çözümü İYİ Parti’de ve onun Genel Başkanı Sn. Meral Akşener’de buluyor. Duvarları artık “Kurtar bizi Meral Abla” yazıları, afişleri ve pankartları süslüyor. Burada kadınlarımızın rolü büyük. İlçe kongrelerimizde  salonların  üçte birini hanımlar dolduruyor. Coşkuyla, umutla Meral Hanım lehine slogan atıyorlar. Bizce bunun nedeni de çarşı-pazardaki, mutfaktaki yangını en iyi kadının biliyor olması. En büyük sıkıntıyı kadın çekiyor. Bu durum da bir yerde İYİ Parti’ye itici güç sağlıyor. 

İYİ Parti’nin, partiler yelpazesinde yerini tanımlar mısınız?

Bir kere şunu belirtmekte fayda var: İYİ Parti, merkezin sağında veya solunda değildir. İYİ Parti siyasi yelpazede milli merkezi temsil etmektedir.  Aslında merkezin ta kendisidir. İYİ Parti’nin temsil ettiği milli merkez, merkezin sağında ve solundaki tüm vatanseverleri kucaklar. İYİ Parti, çok farklı siyasi gelenekten gelen  insanların, aynı partinin çatısı altında gömleklerini çıkarmadan üzerlerindeki vatanseverlik ceketi ile yer aldıkları bir partidir.

İYİ Parti olarak ortaya çıkmamızın nedeni de, ortada muhalefet diye birşeyin olmaması. Biz bu boşluktan dolayı ortaya çıktık. Vatanını, milletini seven; iktidarın yaptığı sorumsuzca icraatları beğenmeyen herkese, hangi partiden olursa olsun hepsine kapımız açık. İYİ Parti, Türkiye’nin son şansıdır. 

Anketlere baktığımızda İYİ Parti’nin baraj sorunu yok. Hatta bazı anketlerde yüzde 20’nin üzerinde gösterenler var…

Bizim yüzde 20’lerde kalma diye bir talebimiz yok. Biz daha yükseklere, Türkiye’nin yönetimine talibiz. Bizim hedefimiz toplumun yüzde 100’ünün desteğini almak. Bunun için de çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayacağız. 

Sokaklarda karşımıza çıkan bir diğer gerçek de vatandaşın sandık güvenliğinden duyduğu kaygı. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; ben iktidarın bilinçli olarak “ne yaparsanız yapın sandıktan yine biz çıkar, seçimleri kazanırız” algısı oluşturmak istediği kanısındayım. Bizim ilk yıkacağımız bu algıyı kırmak olacak ve milletimize ne pahasına olursa olsun Oyuna sahip çıkılacağı güvencesini vereceğiz. 

 “Ekonomik, sosyal sıkıntılara karşı hazırlıklıyız, bu konuda her türlü tedbiri aldık, çalışma gruplarını oluşturduk” diyorsunuz. Ya Türkiye’nin güneyinde yaşanan olaylar, Zeytin Dalı Harekatı…

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak Afrin Harekatı’nda savaşan Mehmetçikler için ‘Canını verenden kanını esirgeme’kan bağışı kampanyası başlattık. İl binasına ve  tüm ilçe binalarımıza  Mehmetçiğimize destek için Türk Bayrakları’yla donattık.

Gençlerimiz ellerinde bayrakları ile yollara döküldü. Dualarımız Afrin’de canlarını ortaya koyarak savaşan kahraman  Mehmetçiğimiz içindir. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz. Onlar için ne gerekirse yapılacaktır.

ERSİN BEYAZ KİMDİR?

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Ersin Beyaz’ın kısa özgeçmişi şöyle: 1977 Gümüşhane  doğumlu, evli ve 3 çocuk babası. Haliç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılından beri İstanbul’un çeşitli bölgelerinde birçok büyük inşaat projesine imza attı.

Kaynak Yeniçağ: Timuçin Mert / İstanbul

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bülent gezgin 4 yıl önce

istanbul"u almak, mevcut ekibinizle zor demeyeceğim, hiç mümkün değil.