İYİ PARTİDE DEMOKRASİ ASKIYA ALINDI

Bugün yapılan iyi parti Tüzük kurultayına adeta parti içi demokrasiyi askıya almak olarak yorumlanan 2 madde değişikliği damga vurdu. 
Pek çok delegenin söz aldığı kurultayda değişiklik lehine oy kullanan bazı isimlerin olağanüstü bir dönemden geçildiği için demokrasinin askıya alınabileceğine yönelik ifadeler kullanmaları dikkat çekti. Maddeler aleyhine konuşan delegeler ise bu değişikliklerin İYİ Parti'yi mevcut siyasi yapılar içinde en antidemokratik parti konumuna sokacağını savunda. 
Bazı delegeler daha önce siyaset yaptıkları ve antidemokratik uygulamalar nedeniyle ayrıldıkları partilerde bile bu tip uygulamaların yer almadığını ifade etti. 
Tüzük kurultayında parti genel merkezince adeta demokrasiyi askıya alma girişimi olarak görülüp en çok tartışılan ve delegenin itiraz ettiği konu, 3. maddede yapılmak istenen değişiklik oldu. Üyelikten toplu çıkarmalar ile ilgili mevcut 3. madde için verilen değişiklik teklifi, uzun tartışmalar ve delegenin itirazları sonucu geri çekildi. İlgili madde mevcut haliyle kaldı.

Parti tüzüğünün 3. maddesi şu şekildeydi;

“Birden fazla üye içerecek şekilde kayıt yenileme iptal silme veya benzeri adlar altında Parti üyeliğinden topluca çıkarma veya toplu olarak disipline sevk etme kararı Parti'nin hiçbir yetkili kurulu veya temsilcisi tarafından alınamaz.”

Tartışmaların odağındaki bir başka konu ise il ve ilçe başkanlıkları görevlerinin atamayla yürütülmesinin önünü açan madde oldu.
Mevcut tüzükte atamayla gelen teşkilatın 45 içinde kongre yapmasını öngören madde bazı delegelerin yoğun itirazına rağmen tüzükten çıkarıldı.
Bu kritik değişiklik seçilmiş il ve ilçe başkanlarının görevden el çektirilerek yerine atamayla getirilen yöneticilerin kongre yapmaksızın görev yapmasının önünü açtı.
Madde aleyhine görüş bildiren delegeler bu müdahalenin siyasi partiler kanuna aykırı olduğunu ve yargıtaydan onaylanması halinde İYİ Parti'yi demokrasi çemberinden çıkaracağını dile getirdi.


Partinin 80 kişiden oluşan Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülmesi oy çokluğuyla kabul edildi. 25 de yedek üye olacak. Böylece mevcut 80 kişilik genel idare kurulundan 30 kişi, önümüzdeki kurultayda listeye sandalye olmadığı için giremeyecek. Genel İdare Kuruluna girmek isteyenler 50 sandalye için yarışacak.Kurultayda üzerinde  en çok tartışılan maddelerden biri de, genel başkana Genel İdare Kurulu dışından 3 kişiyi genel başkan yardımcısı olarak atama yetkisinin verilmesine yönelik talep oldu. Kurultay öncesinde bunun hem demokratik hem de hukuki açıdan sorun yaratacağı gerekçesiyle geri çekildiği haberleri yayılmıştı. Ancak öneri kurultaya sunuldu.ÜZERİNDE TARTIŞMA YAŞANDIPartinin hukukçu kurmaylarından, tüzüğün ilk yazım ekibinde de bulunan Aksaray milletvekili Ayhan Erel değişikliği savundu. Bürokrasi ya da siyasette görev almış çok önemli bir isim partiye gelmek isterse ve kurultay geride kalmışsa yönetim kadrosuna böyle değerli bir ismi taşımak için genel başkana yetki verilmesi gerektiğini anlattı.DELEGE İKNA OLDU, YETKİ VERİLDİBu talebin kabulünün ardından genel başkan, parti dışından 3 kişiyi transfer durumunda önce üye yapacak, ardından da genel başkan yardımcısı yapabilecek. Böylece genel idare kurulu üyesi olmadan, bu kişiler doğrudan başkanlık divanı üyesi olacak.GENEL BAŞKANIN GÖREV SÜRESİ UZADI Tüzüğün, genel başkan ve yöneticilere 'üç dönemden fazla görev almama' kuralında da değişiklik yaşandı. İlgili madde, bir kişinin 'ara vererek dahi olsa' olağan kurultayda en fazla üç dönem genel başkan seçilmesini düzenliyordu.Değişiklik yapıldı, ‘ara vererek de olsa’ ifadesi yerine ‘üst üste en fazla üç dönem görev yapma’ tanımı getirildi.Böylece, İYİ Parti'de genel başkan ‘ara verirse’ üç dönem yasağını aşabilecek, daha sonra yeniden genel başkan seçilebilecek. Parti yetkilileri bu kuralın sadece genel başkan değil tüm yöneticiler için getirildiği bildirdi.KADIN KOLLARI TARTIŞILDIParti kurulurken kadın kolları kurulmamıştı. Yapılan tüzük tadilatında kadın kolları ile ilgili bir düzenlemeye de gidildi. Bazı illerde örgütlenme ve seçim çalışmaları için kadın kollarının etkili olabileceği değerlendirildi. Konu kurultayda tartışıldı, zorunluluk olarak değil, isteyen illerin kadın kolları kurabilmesine oy çokluğuyla imkan sağlandı.HAZİNE YARDIMININ ADİL DAĞITIMI İÇİN FORMÜL BELİRLENDİKurultayda, Hazine yardımının teşkilatlara adil dağıtılmasıyla ilgili değişiklik de yapıldı. Hazine yardımından teşkilatların alacağı pay; "şehir nüfusu/ülke nüfusu, şehirdeki üye sayısı/partinin toplam üye sayısı, partinin o şehirde aldığı oy/Türkiye genelinde aldığı oy” formülüne göre belirlenecek.PARTİ ADI GİRDİTüzük hazırlandığında partinin adı gizli tutuluyordu. Bu nedenle tüzük metninde partinin adı yer almamıştı. Şimdi kurultayda bu eksiklikler giderildi,’tüzükte ‘parti’ diye geçen yerlerde İYİ Parti ifadeleri eklendi. 92 maddelik değişikliğin büyük kısmında bu tür teknik düzenlemeler yapıldı. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
efe 13 ay önce

böl parçala yut hep aynı taktik zannetmeyin ki bu parti bir şey olacak yaptırmazlar bizi sürekli ayrıştırırlar biz de bi şey zannederiz kendimizi bölünüp parçalanma arkadaş....

Avatar
Kürşad YÖRÜKOĞLU 13 ay önce

Sonuna kadar MILLET ittifaki diyoruz durma ilerle Ülkücüler olarak seninleyiz AKŞENER