İYİ Parti Meclis üyesi Ediz Feyiz; Hedefiz İstanbul

1975 İstanbul Beşiktaş doğumlu ve 4 kuşaktır Beşiktaşlı olan İYİ Parti İstanbul İl Yöneticisi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ediz Feyiz, 1993 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nde başladığı siyasi yaşamına CHP Beşiktaş Meclis Üyesi olarak devam ederken, İYİ Parti’nin kurulması ile birlikte ülke ve yerel sorunlara daha etkin çözüm üretecek bir harekette yer almayı tercih ettiğini belirterek, “Toplumun tüm kesimleri için siyaset yaptığını öne süren bir partinin kendi iç hesaplaşmalarına odaklanarak ‘Herkes için’ olma iddiasından uzaklaşması sonrasında yaşamaya başladığımız sıkıntılar bizi toplumdan yana çözüm üretme hedefinden koparttı. İçerde yaşadığımız sorunları bir parti disiplini içinde dışarıya yansıtmadık. Fakat iyi bir seçenek olarak kurulan İYİ Parti’de bu sorunlardan uzak kentin ve ülkenin ihtiyaçlarına odaklanabiliyoruz” dedi. Feyiz devamında, “İYİ Parti’de bir aile havası var. Herkes birbiriyle samimi ve bu yapı korunduğu noktada devamı olacak. Bizler de böyle devam etmesi için tüm gücümüzle çalışacağız” sözlerini kullandı.

‘HALKI SİYASETÇİ İLE BULUŞTURACAĞIZ’

“İYİ Parti’yi 1923’te Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan kurucu meclise benzetiyorum” diyen Feyiz, “Türkiye’nin her noktasından vatandaşları içine alan bir yapısı var. Türkiye’nin siyasi yapılarında yaşanan ortak çöküntüden bıkmış insanlar İYİ Parti’de buluşuyor. Birçok siyasi partiden arkadaşlarımız var. İdeolojik düşüncelerimizin farklılıkları ‘İYİ Bir Türkiye’ özlemi ve hedefi içinde eriyor. Bu bakış açısında biz halkın her kesimini iyi bir siyaset kültürü ile buluşturacak yapıyız. Görev bizi çağırıyor. Tıpkı logomuzda yer alan güneş gibi karanlığın üzerine doğuyoruz” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI HAZIR’

İYİ Parti’nin İstanbul’da parti çalışmalarını tamamladığını ve kısa bir süre sonra İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın Genel Başkan Meral Akşener’in de katılımı ile açılacağını söyleyen Ediz Feyiz “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı 39 ilçe başkanlığı ile çalışmalarına başladı. İlçelerde 55 il’de de 141 kurucu üyemiz var. İl Başkanımız Ersin Beyaz, ince eleyip sık dokuyarak güçlü bir yönetim oluşturdu” dedi.

‘TÜRKİYE İYİ OLACAK’

AKP’nin İstanbul’u sadece reklamlarla yönettiğini ve gerçek olanın reklamlarda anlatıldığından çok farklı olduğunu belirten Feyiz, ‘Vatandaşlarımız İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarına baktıkları anda aslında nasıl koca bir yalanla yönetildiklerini görecekler. E5 kenarlarını da katarak kişi başına düşen yeşil alan oranıyla bizi kandırdıklarını sanıyorlar. Üretim yok. Kentsel dönüşüm adı altında sadece rantsal dönüşümlerle gelir kaynağı sağlayarak çok güzel göz boyuyorlar. Dünya’da yeni bir siyaset anlayışı hâkim. Bu anlayış yeni bir yerel yönetim anlayışını da beraberinde getiriyor. Bu yeni yerel yönetim anlayışı içinde ihtiyaçların tespiti ve geleceğin kent yapılanmasını, ranttan uzak, insanların nefes alacağı bir İstanbul planı içinde oluşturacağız. İşte bu anlayış içinde İstanbul İYİ Olacak ki Türkiye’de İYİ olsun” dedi.

‘UNUTULAN İNSANLARA DOKUNACAĞIZ’

Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak çalışmalara başladıklarını ve özellikle İstanbul’da yaşanan sorunlar ve bu sorunları çözümleri için beş ayrı komisyon kurduklarını belirten Feyiz, “İstanbul’da unutulan ve ötekileştirilen insanlar ile bir arada olacağız. Kent nefes alan bir organizma gibidir. Bu organizmayı yaşatan yapılar vardır. Bunların en önemlisi muhtarlardır. Muhtarlar, mahalle halkının temsilcileridir. Herkesi tanıyan, sorunlarını bilen insanlardır. Onları dinleyerek çıkartacağımız analizler ve raporlar ile çalışacağız. Bu kentin üreteni, kenti ayakta tutmaya çalışanı esnafları dinlemeliyiz” şeklinde konuştu.

‘EV HANIMLARINI ÖNEMSİYORUZ’

Feyiz devamında, “Ekonomik sıkıntılar içinde boğuşan ülkede esnaflarımızın sorunları büyük. Taksi duraklarını tek tek gezeceğiz. Önümüzdeki bir buçuk ay boyunca bu çalışmalara ağırlık vereceğiz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in özellikle önemsediği bir kesim var,“Ev Hanımları.” Ev hanımları ailenin bel kemiği, eşiyle, çocuklarıyla birlikte onların gündelik yaşantılarının sıkıntılarını en iyi bilen onlar. Aile bütçesini bilen, ay sonunu getirmek için çabalayan onlar. Çocuklarının geleceği için çırpınan onlar. Özetle ev hanımları tüm sıkıntıları yüklenmiş yürekli kadınlardır. Bu açıdan İYİ Parti, Genel Başkanın da bir kadın olması sebebiyle aynı zamanda bir kadın hareketidir” sözlerini kullandı.

‘BAŞKANLIK TÜRKİYE’YE UYGUN DEĞİL’

Yerelde ve genelde partisinin kendisine vereceği her göreve hazır olduğunu söyleyen Feyiz, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu ise,“Türkiye tüm yapıları ile oynanmış bir ülke konumunda. Bu ayarları kurucu moduna geri getirmemiz gerekli. Bu sebeple 2019 yolunda parlamenter rejimden yana bir politika izleyeceğiz. Parlamenter rejim Türkiye’nin toplum sözleşmesidir. Bizler farklı kimlikler ile verdiğimiz Kuvayı Milliye mücadelesi içinde kurucu yapıyı parlamenter demokraside oluşturmuş ve bir birimize bağımsızlığımızı koruyacağımıza dair anayasa ile söz

vermişiz. Bu sözü tutmaya devam edeceğiz. Başkanlık sistemi Türkiye’nin dokusuna uygun bir yönetim şekli değil. Başkanlık sistemi içinde ayrışma hızlanacak ve onarılamaz yaralar açacaktır. Bu tehlikeyi toplumun tüm kesimlerine anlatmamız gerekmekte. Bu açıdan hem ülke içinde birlik ve beraberlik hem de uluslar arası alanda prestijini tekrar kazanacak bir ülke için İYİ günlerin gelmesi en büyük dileğimiz” sözleri ile değerlendirdi.

Kaynak: Kent YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.