İstanbul’da ekümenizm zirvesi!
Patrik 1. Bartholomeos’un daveti üzerine, 14 Ortodoks Kilisesi’nin Patrik ve Başpiskoposları İstanbul’da bir araya geldi. Fener Rum Patrikhanesinde gerçekleşen toplantıya Ekümenik(!) Patrikhane, İskenderiye Patrikliği, Antakya Patrikliği, Kudüs Patrikliği, Rusya Patrikliği, Sırbistan Patrikliği, Romanya Patrikliği, Bulgaristan Patrikliği, Gürcistan Patrikliği, Kıbrıs Otosefal Kilisesi, Yunanistan Otosefal Kilisesi, Polonya Otosefal Kilisesi, Arnavutluk Otosefal Kilisesi, Çek ve Slovakya Otosefal Kilisesi temsilcileri katıldı. Toplantı öncesinde kısa bir ayin düzenlendi. Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinin ardından yine Bartholomeos başkanlığında toplantıya geçildi. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda Panortodoks Konsili’nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşülmesi ve hazırlanmasının yanında, Ortadoğu’daki Hıristiyan toplumların durumu değerlendiriliyor. Üç gün devam edecek olan toplantı Ortodoksluk günü sayılan 9 Mart’ta tüm patrik ve başpiskoposların katılacağı ayinle sona erecek.

AB uğruna Lozan’ı ihlal eden haklar verildi

Fener Rum Patriği’nin 14 kilisenin patrik ve başpiskoposlarını Balat’ta toplaması ekümeniklik iddiasının fiiliyata geçtiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Hükümet Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında Fener Rum Patrikhanesi’ne Lozan’ı bile ihlal eden haklar verdi. Başbakan Erdoğan, 28 Şubat 2011 tarihinde Almanya’da yapılan Türk-Alman Ekonomi Forumu’nda bu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı,”Patrik Sen Sinod Meclisinin üyeleri tarafından seçilirdi. Sen Sinod Meclisinin üyelerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olması gerekir. Son seçimde Sen Sinod Meclisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşmuyordu, bu halde patrik seçimi yaptılar; tabi bu patrik seçimi meşru değildi. Ben bunu o dönemin başbakanı Karamanlis’e (Yunanistan) söyledim. “Bak” dedim, “Yanlış. Fakat biz şu anda sesimizi çıkarmıyoruz. Gelin bunu düzeltelim, müracaat etsinler, vatandaş olsunlar, ondan sonra bu seçimi yapsınlar.” Sonra Papandreu döneminde de yine ben kendilerine bunu anlattım ve bu arada Sayın Bartholomeos’a da bunu anlattım dedim ki: “Müracaat etsinler, bunları vatandaş yapalım. Hiç olmaz ise Lozan’a uysun.” Bunun üzerine müracaatlarını yaptılar ve bunları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptık ve böylece meşruiyet kazandılar.”

Erdoğan: Ekümeniklik beni rahatsız etmez!

Başbakan Erdoğan Yunanistan’a yaptığı bir ziyaret sırasında kendisine sorulan “Patrik Bartholomeos’un ekümenik olarak nitelenmesi sizi rahatsız ediyor mu?” sorusuna “Beni rahatsız etmez. Ecdadımı rahatsız etmediğine göre beni de rahatsız etmez. Ama benim ülkemde bazılarını rahatsız edebilir” şeklinde cevap vermişti.

Ekümenizm nedir?

Ekümenik sıfat, patriklere verilen, siyasi bir kariyerdir. Ekümenikliğin en önemli özelliği, Ekümenik sıfatı, hangi kilisedeki patriğe verilmişse, o kilisenin bulunduğu şehir Hıristiyanlarındır anlamına gelir ve o patriğe bağlı olan Hıristiyan taba, Ekümenik sıfata haiz olan patrikten daha etkin ve yetkin hukuk tanımaz. Fener Rum Patrikhanesi’nin İstanbul Sur İçi’nde Vatikan benzeri bir din devleti kurma planları yaptığı ifade ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.