İşçilerde sendikalaşma artıyor

İşçi sendikalarına ilişkin istatistikler yasaya göre yılda iki defa olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarında yayımlanır. Ocak 2013 itibariyle SGK verileri esas alınarak yayımlanan istatistiklerde işçi sendikalarının üyelerindeki değişimin yanı sıra grev, lokavt, resmi arabulucu, toplu iş sözleşmeleri ve benzeri birçok istatistik yer almaktadır. Bilindiği üzere daha önce işçi sendikaların bildirdiği üyeler Çalışma Bakanlığı tarafından dikkate alınır ve istatistikler yayımlanırdı. Bu durum 'naylon üye' tartışmalarına neden olurdu. Birçok sendika olmayan üyeleri sayesinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini kullanırdı. SGK kayıtları esas alındığından itibaren üç istatistik yayınlandı. Bunlar işçi sendikalarının gerçek üyelerini gösteren veriler olduğu için gerçek analiz yapmakta mümkündür.

Ocak 2013 ile 2014 sendika istatistiklerinin sendikacılık açısından en önemli sonucu örgütlenmenin bir yıl içinde 95 bin kişi artmasıdır. Ocak 2013'te 1 milyon olan sendikalı işçi sayısı Ocak 2014'te 1 milyon 96 bin olmuştur. Bir yıl içinde sendikalı işçi sayısı küçümsenmeyecek biçimde yüzde 10 artmıştır. İşçi sendikalarının yıllardır sürekli üye kaybettiği bir ortamdan yüzde 10 üye artıracak bir düzeye gelmesi önemlidir. Örgütlenmeyi artıran bu sonucun ortaya çıkmasında Çalışma Bakanlığının yeni yasal düzenlemelerinin yanı sıra Çalışma Bakanının sosyal taraflarla olumlu diyalogunun etkisinin de olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca bu sonucun ortaya çıkmasında ülkemizin ve çalışma hayatının demokratikleşmesinin etkisini göz ardı etmemek gerekir. Örgütlenmenin artmasını yasal olarak sağlayan şey 6356 sayılı yasa ile getirilen işçi sendikalarına üyeliğin e-devlet üzerinden olmasına imkan verilmesidir. Zira yeni yasa sendikalara üyelik için noter şartını kaldırmış, yürürlük tarihini ise bir yıl sonrası olan 7 Kasım 2013 olarak düzenlemişti.

E-devlet üzerinden sendikalara üye olmanın kolay ve ücretsiz olması kısa sürede örgütlenmeyi artırmıştır. Bir yıl içinde örgütlenmede alınan bu mesafe önümüzdeki günlerde artarak devam edecek gibi görülmektedir. Bu durum aynı zamanda çıkan yasayı eleştiren ve örgütlenmeye herhangi bir etkisinin olmadığını söyleyenlerin yanıldığını da göstermektedir. Ocak 2014 istatistiklerine göre yeni 7 işçi sendikası kurularak toplam işçi sendikası sayısı 115 olmuştur. Üç işçi konfederasyonuna üye 46 sendika ile 1 bağımsız sendika olmak üzere toplam 47 sendika barajı aşarak toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini almıştır. Toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alamayan (yüzde 1 işkolu barajını aşamayan), dolayısıyla kağıt üzerinde kurulu kalan sendika sayısı ise 68'dir. Resmi verilere göre en fazla üye kaydeden sendika Ocak 2013'te 151 bin olan üye sayısını 164 bine çıkaran Türk Metal sendikası oldu. En fazla üye kaybeden sendika ise Oyuncular Sendikası olmuştur.

Gezi Eylemleri Alabora'nın Sendikasını Vurdu

Gezi eylemlerinin sembol isimlerinden biri olan Mehmet Ali Alabora'nın sendikasını gezi eylemleri deyim yerindeyse alabora etti. Çevreyle başlayıp darbe ortamı hazırlamaya dönüşen gezi eylemleri sırasında Mehmet Ali Alabora, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli tezviratlar yaptı. Alabora, özellikle yurt dışında Uluslararası Aktörler Federasyonu ve İngiliz Aktörler Birliği ile gezi eylemleri konusunda yanlış bilgilerin yayılmasını sağladılar. Ülkemizden birçok kimse bilmez ama Mehmet Ali Alabora bu çalışmaları genel başkan olduğu 'Oyuncular Sendikası' olarak yaptı. Bu sendika ülkemizde yasal olarak kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir. Alabora, sendikanın üye olduğu uluslararası sendikaların toplantılarına gezi eylemleri sırasında ve sonrasında katılarak Hükümetin ne kadar kötü işler! yaptığını anlatmaya devam ediyor. Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Alabora'nın sendikası gezi eylemlerinden sonra yüzde 25 üye kaybetti. Çünkü 2013 Ocak'ta 40 olan (yanlış yazılmadı sadece kırk) üye sayısı 2014 Ocak ayında 30'a düştü. Gezi eylemlerinin en zararlı sendikası Alabora'nın genel başkan olduğu sendika oldu. Resmi verilere göre Oyuncular Sendikası'nın üye sayısı 30, işkolunda örgütlenme oranı ise 0,00'dır. Oyuncular sendikasının üye sayısı o kadar az ki İşkolunda örgütlenme oranı sıfır olarak verilebiliyor. Ancak buna rağmen gezi eylemlerinin neredeyse baş aktörlerinden biri olmayı başarmıştır. Öyle ki sendikasının uluslararası üst örgütleri aracılığıyla Hükümete ve Başbakan'a protesto mektupları ve küresel eylem çağrıları yaptırmışlardı.

En fazla üye kaybeden sendika

Equity (İngiliz Aktörler Birliği) Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara yönelik bir kınama çağrısında bulunmuş, kültürel mekanların alışveriş merkezine dönüştürülmesine karşı gösterilen barışcıl direnişlere yönelik polisin sert müdahalesi Birleşik Krallık medyasında geniş çapta yer almıştı. Equity, Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) ile birlikte sözde sanat ve yaşama yönelik yapılan bu müdahaleleri Oyuncular Sendikası'nın çağrısı ile de izlediğini belirtmişti. Equity üyelerini Türkiye'de yaşanan şiddeti kınamaya ve Gezi Direnişine yönelik taleplere destek vermeye çağırmanın yanı sıra Uluslararası Af Örgütü tarafında açılan imza kampanyasını desteklemek için internetten kampanyalar düzenlemişti. Ayrıca dilekçeler ve protesto mektupları hazırlayarak bunların Başbakan'ın mail adreslerine ve fakslarına gönderilmesi sağlanmıştı. Ancak bütün bunlar işe yaramamış aksine Oyuncular Sendikasının üyelerinin dörtte birini kaybetmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Gezi eylemlerine destek veren ve kendini sürekli olarak toplumsal muhalefetin öncüsü olarak gören Tek Gıda-İş, bir yılda en fazla üye kaybeden sendikalardan biri oldu. Ocak 2013'te 31 bin olan üye sayısı, Ocak 2014'te 26 bine düşen sendika neredeyse yüzde 17 üye kaybetmiştir. Toplamda sendikalı işçi sayısı yüzde ona yakın bir artış gösterirken üye kaybeden sendikaların nedenleri üzerinde durması gerekir. Resmi veriler gösteriyor ki gezi eylemleri, en başta kendisini destekleyen sendikaları vurdu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.