İlk Kurşunu selamlayanlar ne barışı yapılacak

Varto,  Yükseova, Doğubayazıt, Güroymak, Saruhanlı, Turgutlu, Adana, Ankara, Menemen, Sultan Gazi, Bağcılar, Bursa, İskenderun, Şırnak, Cizre, Batman, Beşiri, Nusaybin, Antep, Dersim, Kızıltepe ve Ağrı’da 15 Ağustos 1984 atılımının 29’uncu yıldönümü dolayısıyla kutlamalar yapıldı.

VARTO: Muş Varto'da Newroz alanında düzenlenen 10'uncu Kox Tepesi Festivali'nde, Kürt özgürlük mücadelesinde "diriliş bayramı" olarak kabul edilen 15 Ağustos binlerin katıldığı görkemli gösterilerle kutlandı. Kutlamalara BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Pelin Yılmaz ve Necla Yıldırım, BDP il ve ilçe yöneticileri yanı sıra yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Festival sahnesine ve binalara Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın, PKK öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz (Agit), Rustem Cudi, Xebat Derik, Sakine Cansız ve Kadir Çelik'in (Mahir Hüseyin) dev posterlerinin yanı sıra KCK, PKK, YPG bayrakları asıldı. Sahne ve alanda ise "Em 1'emîn salvegera şoreşa Rojava silav dikin", "Şehîd namirin", "Rojava devrimini selamlıyoruz", "Rojava katliamını kınıyoruz" pankartları asıldı. Kutlamalar Serhat Kültür Merkezi erbane grubunun sahne alması ile başlarken, daha sonra Varto Mordem Kültür Merkezi Kadın Grubu sahne alarak direniş şarkıları söyledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK kadrolarının konuşmalarının yer aldığı sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisi sürerken PKK'nin ilk kurşunu sıktığı saat 21.00'da havai fişekli gösteri yapılması ile coşku doruğa çıkardı. Alanda bulunan binler dakikalarca, "Bijî Serok Apo", "Bijî PKK", "Şehîd namirin" sloganları attı.

Festivalde konuşan Sırrı Sakık, Rojava'da gerçekleştirilen katliamlara değinerek, "Kürtler benim toprağıma, kültürüme, kimliğime, kardeşime saldırma diyor. Saldırırsanız da katbekat cevap alırsınız. Ne Güney'deki, ne Kuzey'deki, ne Batı'daki, ne de Güneybatı'daki Kürtler artık sahipsiz değildirler. Dünyanın dört bir tarafında Kürtlerin mücadelesi biliniyor. Bundan sonra Kürtler sahipsiz değil, bundan sonra da Kürtlere hiç kimse zulüm politikası uygulayamaz. Kürtlerle dost olun, Kürtlerle ittifak kurun barışı ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz. Umarım AKP bu çıkmaz yolu görür o El Kaidecilere, o çetecilerle değil Kürtlerle daha medeni ilişkilerini kurar" diye konuştu.
Sakık'ın konuşmasının ardından Gimgim Gençlik İnisiyatifi adına yüzü kapalı bir genç açıklama yaptı. Açıklamada şunlar belirtildi: "15 Ağustos diriliş bayramını Agitlerin ruhuyla selamlıyoruz. Agitlerin ilk kurşunla başlattığı bu mücadeleyi zafere taşıyacağımız sözünü bir kez daha yeniliyoruz. Önderliğimizin başlattığı demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa etme sürecinin de üzerimize düşen sorumluluğun bedeli ne olursa olsun yerine getireceğiz."
Konuşmaların ardında Ergin Xelikan ve Kadir Çat sahne alarak direniş şarkıları söyledi. Büyük coşku ile sona eren etkinliğin ardından yüzlerce genç, "Bijî Serok Apo", "Öcalan", "PKK halktır halk burada", "Şehîd namirin", "Bijî şoreşa Rojava", "Bijî YPG" sloganları ile Rojava devrimini selamlama yürüyüşü gerçekleştirdi. İlçe merkezindeki caddelerde uzun bir süre devam eden yürüyüş ardından sona erdi.

YÜKSEKOVA (GEVER): 15 Ağustos Yüksekova'da meşaleli yürüyüş ve şölenle kutlandı. Eski Cezaevi kavşağında bir araya gelen binlerce kişinin yanı sıra belediye başkanları, BDP yöneticileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Oslo Oteli önüne kadar yürüdükten sonra şölenin yapılacağı Musa Anter Parkı'na geçti. Öcalan, PKK'nin öncü kadrolarının ve PKK komutanlarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) posterleri ile Kürdistan, PKK, KCK bayraklarının taşındığı yürüyüşte sık sık, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atıldı. Musa Anter Parkı'nda bir dakikalık saygı duruşundan sonra uzun süre halaylar çekildi. Havai fişeklerin atıldığı şölende konuşan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, 15 Ağustos'un anlam ve önemini değinerek, "15 Ağustos Kürt halkının dirilişinin temellerinin atıldığı gündür" dedi.

Musa Anter Parkı'nda şölen devam ettiği sırada çarşı merkezinde havai fişek ve ses bombaları patlatarak kutlama yapan gençlere polis plastik mermi ve gaz bombası ile müdahale etti. Müdahalenin ardından Şemdinli yolu üzerinde biraraya gelen gençler, burada barikat kurup polisle çatışmaya başladı. Polisin kullandığı aşırı gaz bombasından çevrede bulunan ilçe sakinleri de etkilendi.

DOĞUBAYAZIT (BAZÎD):  15 Ağustos vesilesiyle bir grup HPG'linin Ağrı Dağı eteklerinde kutlama gerçekleştirdiği görüldü. Ağrı Dağı eteklerinde gerçekleşen kutlamada ateşler yakıldı ve havai fişek gösterisi ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar kutlama sürdü. Kutlamanın ilçe merkezinden fark edilmesi ile birlikte Doğubayazıt ilçesi sakinleri evlerinin balkonlarından kutlamayı izledi. Ağrı Dağı'na tırmanış için gelen turistlerin kutlamayı kayda almaları dikkat çekti. Kutlamada HPG'liler "Bijî Serok Apo" sloganı attı.

GÜROYMAK (NORŞÎN): Bitlis'in Güroymak (Norşin) ilçesinde 15 Ağustos'un yıldönümü ilçe merkezinde bulunan Roboski Meydanı'nda binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kutlamaya, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'nun yanı sıra BDP yöneticileri, belediye başkanları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Alanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK öncü kadrolarının fotoğrafları ve sarı kırmızı yeşil flamalar açılırken, "29'emîn Vejîna 15'ê Tebaxê pîroz be", "Bi rihê pêngava 15'ê Tebaxê şoreşa Rojava pîroz dikin" pankartları açıldı. Yine 2012 yılında Bitlis kırsalında çıkan çatışmada yaşamını 15 kadın HPG'linin fotoğrafları da alanda açıldı. Binlerce kişi sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî 15'ê tebaxê", "Bijî YPG", "PKK halktır halk burada" sloganları attı. Özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından "Çerxa Şoreşê" marşı okundu. Etkinlikte BDP Güroymak İlçe Başkanı Hakan Tadik yaptığı açılış konuşmasında, "Bu halk 15 Ağustos atılımı ruhuyla kendi iradesini tanımayan zihniyetleri hiç tanımaz ve yıllardır bunun için verdiği bedellerle ortadan kaldıracaktır" dedi. Hüsamettin Zenderlioğlu ise "Devlet zihniyeti bu halkın öncülerini cezaevinde akıl almaz işkencelerden geçirirken, artık ömür boyu başını kaldıramaz sandılar. Ama cezaevindeki Hayriler, Kemaller, Mazlumlar ve Akifler verdikleri direnişleriyle bu halkın öncüleri oldular ve bu halk onların yaktıkları meşaleleriyle önlerini gördüler. Ve en sonunda büyük komutan Mahsum Korkmaz'ın 84'te attığı ilk kurşun ile bu halk tekrar dirildi ve bugüne kadar geldi" dedi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçıların söylediği parçalar eşliğinde halaylar çekildi. Ardından ellerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın dev fotoğrafı, "Bijî YPG" pankartı ile meşaleli yürüyüş ile alana gelen gençler, kitle tarafından büyük coşkuyla alkışlandı. Sahneye çıkan yüzleri kapalı gençler tarafından "Norşin Apocu Gençlik İnisiyatifi" adına 15 Ağustos atılımı mesajı okundu. "Çerxa Şoreşê" marşının okunmasının ardından dakikalarca havai fişekler atılarak, ilçe adeta aydınlatıldı. Ardından MKM'ye bağlı Koma Çiya'nin söylediği parçalar eşliğinde kutlama binlerce kişinin çektiği halay ile geç saatlere kadar devam etti.

ŞIRNAK (ŞIRNEX): Şırnak merkezde BDP İl Örgütü tarafından 15 Ağustos'u kutlamak amacıyla şölen düzenlendi. Akşam saatlerinden itibaren Ömer Kabak Meydanı'nda ses sistemleri kurulurken, alan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) dev posterlerinin yanı sıra, PKK ve KCK bayraklarıyla süslendi. Yine alanda, "Em bi rihê 15'e Tebaxê, ber bi azadiya Serok Apo ve dimeşin" ile "Şoreşa Rojava, bilindkirina rihê 15'e Tebaxê pêktîne" yazılı pankartlar asıldı. Çalınan müziklerle birlikte kısa sürede alanda binlerce kişi toplanmaya başlarken, kutlamalara BDP Şırnak İl Eş Başkanı Baki Katar, bölge belediye başkanları, BDP il, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Alanı dolduran binler, "Bijî Serok Apo", "PKK halktır, halk burada" ve "Bijî berxwedana Rojava" sloganları eşliğinde saatlerce halay çekmeye başladı.

Kitlenin halay çekmeye başlamasıyla birlikte kutlamanın yapıldığı alanın etrafını akrep tipi zırhlı araç ve TOMA'larla çeviren polisler, halay çeken binlerce kişiyi dağıtmak için alana girdi. Polislerin zırhlı araçlarla kutlamanın yapıldığı alana girmesiyle BDP'li yöneticiler devreye girerek polislerle görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmelere rağmen polisin geri çekilmemesi üzerine BDP Şırnak İl Eş Başkanı Baki Katar, mikrofon ile polislere seslenerek, "Geri çekilin. Bizler burada yasa dışı bir şey yapmıyoruz. Sadece kutlamamızı yapıyoruz. Sizler süreci sabote etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Eğer süreci sabote etmek gibi düşünceleriniz yok ise buyurun gelin kutlamamıza sizde katılın" çağrısında bulundu. Polislerle görüşmeler devam ederken, yüzleri maskeli bir grup genç, ellerinde meşalelerle ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fotoğrafını taşıyarak Gazi Paşa Mahallesi'nden yürüyüşe geçerek havai fişek gösterisi eşliğinde alana girdi. Meşaleli yürüyüş yapan yüzlerce gencin alana havai fişek gösterisi eşliğinde girmesiyle birlikte polisler alanda bulunan kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahalesine gençler de taş, havai fişek, ses bombası ve molotofkokteylileri ile karşılık verince çatışma çıktı. Kutlama sonrası gerçekleştirilecek oturma eylemi çatışmalar nedeniyle iptal edildi.

15 Ağustos kutlaması sonrası Rojava halkıyla dayanışmak ve Rojava halkına yapılan saldırı ve katliamları kınamak amacıyla Şırnak bölgesi seçilmişlerinin katılımıyla düzenlenmesi planlanan bir gecelik oturma eylemi de iptal oldu. Polis ile gençler arasında giderek Şırnak merkezin tamamına yayılan çatışmalarda gençlerin attığı birçok molotofkokteylinin isabet ettiği zırhlı araçlar alevler içinde kalırken, alev alan zırhlı araçları TOMA'lar söndürmeye çalıştı. Çatışmalar sırasında atılan bir gaz bombasıyla bir genç yaralandı. Yaralanan gencin arkadaşları tarafından mahalleyle götürüldü. Polis ile gençler arasındaki çatışmalar gece yarısına kadar şiddetli bir şekilde devam etti.

CİZRE (CİZÎR): Şırnak'ın Cizre ilçesinde, BDP İlçe Örgütü tarafından Sur ve Yafes mahalleleri başta olmak üzere birçok mahallede şölen düzenlendi.  15 Ağustos atılımı kapsamında yapılan şölenlere binlerce kişi yöresel kıyafetleri ile katıldı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kutlamalarda, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ve PKK'nin komutanlarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) dev posterleri ve PKK bayrakları taşındı. Sur Mahallesi'nde yapılan kutlamalara akşam saatlerinde onlarca akrep tipi zırhlı araç ve TOMA'larla müdahalede bulunuldu. Polisin çevreye rastgele gaz bombaları atması sonucu mahalle gaz bulutu içinde kaldı. Polisin müdahalesine gençler sokak başlarına barikatlar kurdukları barikatların ardından molotof kokteyli, taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Çatışmanın uzun süre devam ettiği mahallede, ateşler yakıldı. Ardından Nusaybin Caddesi üzerine çıkan gençlerin kullandığı birçok molotofkokteylinin isabet ettiği polis araçları alevler içinde kaldı. Alev alan polislerin araçlarını ise TOMA'lardan sıkılan suyla söndürülmeye çalışıldı. TOMA'ların içinde su kalmaması üzerine Cizre Belediyesi'ne ait itfaiye araçları ile su takviyesinin yapılması dikkat çekti. Cizre ilçesinde bir yandan çatışmalar sürerken bir yandan da kutlamalar büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Gece geç saatlere kadar süren çatışma ve kutlamalar, havai fişek gösteriminden sonra son buldu

BATMAN (ÊLÎH): BDP Batman İl Örgütü, 15 Ağustos'un yıldönümünü kutlamak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan ve ikinci aşamasına geçilen süreçte hükümetin adım atması amacıyla Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Parkı'nda bir gecelik oturma eylemi gerçekleştirdi. Nöbete BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata, BDP PM üyeleri, BDP il, ilçe ve belde örgütleri yöneticileri, HDP, MEYADER, KURDÎ-DER yöneticileri, Bahar Kültür Merkezi çalışanları, DÖKH bileşenleri, BDP Batman Gençlik Meclisi üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri ve STK temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Atatürk Park'ında başlatılan oturma eyleminde ilk olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın tutuklanmadan önceki konuşmalarından, 15 Ağustos'u, yaşamını yitiren PKK'li ile HPG'lilerin yaşamını anlatan sinevziyon gösterimi gerçekleştirildi. Sık sık, "Şehîd namirin", "Bijî Serok Apo" ve "Bijî berxwedana Rojava" sloganının atıldığı eylemde konuşan BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata, 15 Ağustos'un diriliş, Kürt ve diğer halklara yeniden yaşamı inşa etme hamlesi olduğunu belirterek, Kürtlerin üzerindeki inkar ve imhayı 15 Ağustos atılımı ile engellendiğini söyledi. Barış Anneleri İnisiyatifi Sözcüsü Meyaser Akdağ ise barışı geliştirmek için hiçbir güç ve kuvvetin barış annelerinin önünü tutamayacağını dile getirerek, "Biz barış ve eşitlik anneleriyiz. Bu savaşın durması için elimizden ne gelirse yapacağız ve barış için de her zaman hazırız. Anneler çocuklarını onurlu bir yaşam için dünyaya getirmişler. Çocukları katletmek, kafalarını ve kulaklarını kesmek için dünyaya getirmediler. Biz anneler sürekli savaşın önünde kalkan olmaya hazırız. Kim bunu kabul ediyorsa etsin kim etmiyorsa etmesin" dedi.

Açık kürsünün kurulduğu eylemde, Dengbêj Evi'ne bağlı dengbêjler klamlar söyledi. Dengbêj Mizaferê Celdekî ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın tutuklamasını protesto eden klamın yanı sıra, 24 Mart 2012 yılında Bitlis Hizan ilçesi kırsalında yaşamını yitiren 15 HPG'li kadınlar anısına yazılan klamı okudu. Klamların okunması esnasında anneler duygulu anlar yaşadı.

BEŞİRİ (QUBÎN): Öte yandan Batman'ın Beşiri (Qubîn) ilçesinde de bir grup genç ise hava fişek gösterisi gerçekleştirerek 15 Ağustos'u kutladı. Beşiri ilçe merkezinde hava fişek ile yapılan kutlama gece geç saatlere kadar devam etti.

NUSAYBİN (NİSÊBÎN): Mardin Nusaybin'de BDP İlçe Örgütü tarafından, BDP Genel Merkezi öncülüğünde başlatılan "Demokratik çözüm hamlesi" kampanyası kapsamında Mitanni Kültür Merkezi bitişiğinde bulunan 100'üncü Yıl Parkı'nda bir gecelik "çözüm nöbeti" eylemi başlatılmıştı. Nöbet eylemine destek olmak amacıyla BDP Nusaybin Gençlik Meclisi öncülüğünde Şirin Sokak'tan, nöbet tutulan 100'üncü Yıl Parkı'na doğru meşaleler eşliğinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi. Aralarında BDP'li seçilmişlerin de bulunduğu kitlenin gerçekleştirdiği yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın ve PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Agit) fotoğrafının yanı sıra PKK bayrağı ile "15 Tebaxê piroz be", "15 Tebaxê roja vejinê li gele kurd û li Kurdistan'iya piroz bê", "Uyuşturucuya, fuhuşa, ajanlaşmaya, asimilasyona sömürgeci uygulamalara son", "Tenduristiya Reber apo tendurustiya me ye, Azadiya Reber Apo azadiye me ye" yazılı pankart taşıdı. Kitleye motosikletleri ile eşlik eden bir grup genç dikkat çekerken, yürüyüşte sık sık, "Öcalan", "Bijî Serok Apo", "YPG", "Bijî berxwedana YPG", "Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız", "Be Serok jiyan nabe", "PKK halktır, halk burada", "Dîsa dîsa serhildan seroke me Ocalan", "İşte Nusaybin işte serhildan", "Kürdistan faşizme mezar olarak" sloganları atıldı. Mitanni Kültür Merkezi girişinde yüzlerce kişi tarafından karşılanan kitle "çözüm nöbeti" çadırına geçti. "Çerxa Şoreşe" marşı eşliğinde yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan 15 Ağustos kutlamasına geçildi. Kutlamada konuşan BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Abdulbari Eren, "Kuzey Kürdistan'da demokratik çözüm sürecinin ve özgür yaşamın inşası sürecindeyiz. Yine Rojava'da halk bir devrim içerisindedir. Batı Kürdistan'da demokratik özerkliklerini kuruyorlar. Bundan dolayı onları buradan kutluyor ve selamlıyoruz" dedi. Kutlama programı çerçevesinde, BDP Nusaybin Gençlik Meclisi de kuruluşunu ilan ederken, aynı anda Nusaybin'in bütün mahallelerinde havai fişek gösterimi yapıldı. Kutlama çalınan müzikler eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar sürdü.

Konuşmaların ardından nöbet eylemi BDP Nusaybin, Midyat, Dargeçit ilçe ve belde yöneticileri, bölge belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, DÖKH aktivistleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri, MEYADER, KURDİ-DER, TUHAD-DER ve Kent Kadın Meclisi çalışanları tarafından sürdürüldü. Sabaha kadar nöbet tutanlar tarafından erbaneler eşliğinde klamlar söylenirken, sabahın erken saatlerinde ise BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Abdulbari Eren tarafından yapılan açıklamanın ardından nöbet eylemi sona erdi.

ANTEP (DÎLOK): BDP Şehitkamil İlçe Örgütü, 15 Ağustos'un yıldönümü nedeniyle, Şehitkamil İlçesi Eski Çarşamba Pazarı'nda şölen düzenlendi. Şölene çok sayıda kişinin yanı sıra, BDP PM üyesi Nihat Akdoğan, BDP Antep İl eş başkanları Bedran Fermanoğlu ve Semra Şansal, BDP Şehitkamil İlçe Örgütü Başkanı Tahri Altuğ katıldı. Şölen alanına "Rojava'da katliam var" ve "Em şoreşa Rojava silav dikin" pankartları asıldı. "Biji serok Apo", "Gençlik Apo'nun fedaisidir", " Şehit namirin" ve " PKK halktır halk burada" sloganlarının atıldığı şölen bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı. Gençler ise şölenin yapıldığı alana meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte KCK bayrakları açıldı. Şölende konuşan, BDP PM üyesi Nihat Akdoğan, 12 Eylül darbesiyle Kürtlere siyaset yolunun kapatıldığını belirterek, Kürtlerin alternatif çözüm yoluna gittiğini ve bu yolun 15 Ağustos olduğunu söyledi. Şölen, havai fişek gösterisinden sonra gece geç saatlere kadar çekilen halaylara devam etti.

DERSİM: Sanat Sokağı'nda toplanan yüzlerce kişi 15 Ağustos'un yıldönümü nedeniyle Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe EMEP, ESP, HDP, HDK ve KESK bileşenleri de destek verdi. Yürüyüş boyunca sık sık "Bijî serok Apo", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Seyit Rıza Meydanı'nda konuşan HDK Bölge Sözcüsü Hüseyin Tunç, "Rojova'da Kürt halkı diriliş mücadelesi veriyor. Ama Kürtlerin bu şanlı mücadelesini hazmedemeyen güçler sınır kapılarını kapatarak insani yardımın ulaşmasını engelliyorlar. Bizler bütün bu engellemelere karışı inanıyoruz ki Kürt halkı yüzyıllardır yok etmeye çalışan bu zihniyeti şanlı mücadelesiyle yenecektir" dedi. Daha sonra konuşan BDP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğru ise, 15 Ağustos'ta yakılan direniş ateşinin her gün özgürleşerek büyüdüğünü ifade etti.
Yapılan konuşmaların ardından yüzlerce kişi erbaneler eşliğinde halaylar çekti. Gece geç saatlerde ise tüm mahallelerde havai fişeklerle 15 Ağustos kutlandı.

KIZILTEPE (QOSER): Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, 15 Ağustos'un yıldönümü nedeniyle Mehmet Sincar Parkı'nda çadır nöbeti yapıldı. Nöbete BDP Mardin il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra sivil toplum örgütleri, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ve yüzlerce kişi katıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK'nin komutanlarından Mahsum Korkmaz (Agit) posterleri ile PKK bayraklarının asıldığı alanda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından konuşan BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, Kürtlerin Rojava'ya sahip çıkması gerektiğini söyledi. Konuşmalarının ardından marşlar okundu. Etkinlikte, dengbej divanı, yöreye özgü mizahi öyküler ve tiyatro gösterimi yapıldı. Güneşin doğuşuna kadar devam eden çadır nöbeti alkış ve zılgıtlarla sona erdi.

AĞRI (AGIRÎ): BDP Ağrı İl Örgütü tarafından 15 Ağustos kutlamaları kapsamında Cezaevi Mahallesi'nde binlerce kişinin katılımı ile şölen düzenlendi. PKK, KCK bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK'nin öncü kadrolarının posterleri asıldığı şölende sık sık "Bijî berxadana Rojava","Bijî Serok Apo"," Be serok jiyan na be","Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atıldı. Şölene BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy. BDP Ağrı İl Eş Başkanı Halef Keklik, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz, Patnos Belediye Başkanı Mahmut Yıldız ve binlerce kişi katıldı. Şölende ilk konuşmayı yapan BDP Ağrı İl Eş Başkanı Halef Keklik, Kürt halkının Rojava'yı sahipleneceğini söylerken, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, "15 Ağustos Kürtler için bir insanlık yürüyüşü olmuştur" dedi.

SARUHANLI: Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde BDP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, 15 Ağustos kutlaması gerçekleştirdi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan kutlamada, "Çerxa Şoreşê" marşı okundu. BDP Saruhanlı İlçe Başkanı Ahmet Ertaş tarafından yapılan açılış konuşmasında, "18 Ağustos Kürt halkının yeniden dirilişinin ve yeniden direnişinin adıdır. Biz 15 Ağustos ruhunu her zaman yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldik" denildi. Konuşmanın ardından havai fişek gösterisi gerçekleştirildi. Ardından gençler tarafından meşaleli yürüyüş düzenlendi. Etkinlik çekilen halayların ardından son buldu.

TURGUTLU: Manisa Turgutlu'da 15 Ağustos kutlaması İstasyon Altı Mahallesi'nde bulunan belediye düğün salonunda yapıldı. Kutlamada bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan BDP PM üyesi Hamdullah Müftüoğlu, "Bugün Kürt halkının diriliş günüdür. Çakılan kıvılcımın izinden, barışa gidilen yolun ilk adımıdır. Biz mücadeleyi ölümüne yaşadık, artık istiyoruz ki barışı da ölümüne yaşayalım. Ülkemizde kutlanan barış şöleninin yaratıcısı Sayın Öcalan'dır" dedi. Konuşmaların ardından sinevizyon ve havai fişek gösteri yapıldı. Kutlama çekilen halaylarla son buldu.

ADANA: BDP Adana İl Örgütü, 15 Ağustos'u kutlamak amacıyla Adana merkez Seyhan ilçesi Dağlıoğlu Mahallesi Karasu Kavşağı'nda şölen düzenledi. Şölen nedeni ile polis Şehit Mehmet Arslan Polis Karakolu ve Dumlupınar Mahallesi Kıbrıs Caddesi girişinde geniş önlem aldı. Şölen alanı BDP bayrakları ile süslenirken, alanda bulunan evlerin damlarına, "15 Ağustos sömürgeciliğe karşı demokratik kurtuluş, özgür yaşamda ısrar, Rojava devrimine kenetlenmektir", "Agitle dirildik. Agit ruhuyla 15 Ağustos diriliş bayramını selamlıyoruz. Diriliş özgürlük ruhun onurumuzdur" ve "Özgür Kürdün diriliş bayramı 15 Ağustos tüm insanlığa kutlu olsun" pankartları ve dev PKK bayrakları asıldı. Şölene 7'den 70'e binlerce kişi ile birlikte BDP, DÖKH yöneticiler ve Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri de katıldı. Şölene çoğunlukla gençlerin ve yöresel kıyafetli kadınların katılımı dikkat çekerken, şölene katılan kadınlar sarı, kırmızı ve yeşil renkleri taşıyıp, sık sık zılgıt çekti. Adana MKM'ye bağlı sanatçılar saatlerce müzik dinletisi yaptı. Çalınan müzik eşliğinde 7'den 70'e binlerce kişi halaya durdu. Binlerce kişi halayda sık sık, "Bijî Serok Apo" ve "Bê Serok jiyan na be" sloganı attı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile şölen devam etti. Saygı duruşu ardından BDP Seyhan İlçe Başkanı Hazım Yalçın kısa bir konuşma yaptı. Mahsum Korkmaz'ın yaşam öyküsünü anlatan Yalçın, 15 Ağustos'un tüm Kürt halkının bayramı olduğunu belirtti. BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak ise devam eden "barış süreci" ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık koşullarına dikkat çekerek, devletin samimiyet göstergesi olarak derhal Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Şölenin ardından kitle Karasu Kavşağı'ndan BDP Gülbahçe Mahalle Temsilciliği'ne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca kitle sık sık, "Bijî Serok Apo" ve "Şehîd namirin" sloganı atarak, alkış ve zılgıtlarla yürüdü. Kitle, "Demokratik çözüm hamlesi" eylemleri kapsamında bir günlük oturma eylemine geçti. Kadınların çoğunlukta bulunduğu kitle halay ve türküler eşliğinde oturma eylemlerini sürdürdü.

ANKARA: BDP Ankara İl Örgütü, Rojava'da silahlı çete gruplarının Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınamak ve 15 Ağustos yıldönümü nedeniyle Mamak'ta bulunan Hacı Bektaşi Veli Parkı'ndan Tuzluçayır Meydanı'na kadar meşaleli yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, aralarında BDP Ankara İl eş başkanları Ahmet Aday ve Bedriye Irmak’ın da olduğu yüzü aşkın kişi katıldı. Yürüyüşte, "Em bi ruhê 15'ê tebaxê şoreş û berxwedana Rojava silav dikin" ve "15 Ağustos ruhuyla HPG, YJA Star, HRK, YPG, YPJ'nin devrim yürüyüşünü selamlıyoruz" pankartları, Rojava'da çetecilerin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği katliam fotoğrafları ve BDP bayrakları taşındı. Yürüyüş boyunca zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde sık sık, "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Gençlik Apo'nun fedaisidir", "Bijî berxwedana Rojava" ve "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında gençler, havai fişek gösteriminin ardından hep birlikte "Çerxa Şoreşe" marşını okudu.

Tuzluçayır Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından yüzlerce kişi, Mahsum Korkmaz (Agit) şahsında devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. 15 Ağustos'u selamlayarak konuşmasına başlayan BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, iktidarların on yıllarca Kürtleri imha, inkar ve asimilasyon politikalarına tabi tuttuğunu; ancak bundan sonra Kürtlerin onursuz yaşamı kabul etmeyeceğini belirtti. Kürtlerin kapitalist moderniteyi reddettiğini ifade eden Aday, "Kürtler artık demokratik moderniteyi esas alıyor. Kürtler, 12 Eylül faşist rejimin anayasasını kabul etmeyecek. Yaşayacaksak onurlu bir şekilde yaşayacağız, aksi halde yaşayamayacağız. 15 Ağustos Kürtlerin diriliş bayramıdır" diye konuştu.  Ardından müzik eşliğinde yüzlerce kişi gecenin geç saatlerine kadar halay çekti.

MENEMEN: İzmir'in Menemen ilçesinde BDP İlçe Örgütü tarafından Asarlık'ta 15 Ağustos kutlaması gerçekleştirildi. Etkinlik öncesi yürüyüş düzenleyen yüzlerce kişi, meşaleler eşliğinde, "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Bijî berxwedana YPG" sloganları attı. Yürüyüş sonrası saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan BDP İzmir İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, 15 Ağustos'un Kürt halkı açısından öneminin büyük olduğuna vurgu yaparak, Rojava'daki katliamı kınadı. Konuşmanın ardından çekilen halaylarla etkinlik sona erdi.

Öte yandan BDP Buca İlçe Örgütü Gençlik Meclisi üyesi 13 kişi Menemen'de yapılacak olan etkinliğe gelecekleri sırada, arabaları durdurularak gözaltına alındı.

SULTANGAZİ: İstanbul'da BDP Sultangazi İlçe Örgütü, 15 Ağustos yıldönümü dolayısıyla Gazi Şehir Parkı'nda şölen düzenledi. BDP PM üyeleri, BDP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül ile binlerce kişinin katıldığı şölen alanına, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz ve Mazlum Doğan'ın posterleri asıldı. BDP İstanbul İl Gençlik Meclisi ve YDG-H üyeleri alana, "Komutan Agit yaşıyor PKK savaşıyor", "Bijî berxwedana YPG", "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" sloganları ile girdi. Şölen özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. KCK ve PKK bayraklarının taşındığı alanda sık sık havai fişekler atılarak, coşkulu bir şekilde halaylar çekildi. Şölende söz alan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, "15 Ağustos'ta başlatılan mücadelenin kazanımlarını yaşıyoruz bugün. Tüm şehitlere borçluyuz ve onlara söz veriyoruz ki mücadeleyi en yüksek noktaya çıkaracağız. Söz veriyoruz ki bir dahaki 15 Ağustos coşkusunu Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile paylaşacağız" dedi. Bingül'ün ardından konuşan BDP İstanbul İl Gençlik Meclis üyesi Mehmet Akaslan da sistemin yozlaştırıcı politikaları karşısında örgütlenme çağrısı yaparak, "Düşman politikalarını boşa çıkartmak için örgütlenelim" dedi. BDP PM üyesi Mahmut Eşiyok ise "15 Ağustos'ta sıkılan ilk kurşunla birlikte başlayan mücadele döneminde birçok bedel verildi ama hiçbiri boşuna değildi. Bugün bu bedellerin kazanımlarını yaşıyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından, Arzela Kültür Merkezi sanatçılarının sahne almasıyla çekilen halaylar ve atılan havai fişeklerle kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü.

BAĞCILAR: İstanbul Bağcılar'da, BDP İlçe Örgütü tarafından Demirkapı Mahallesi'nde düzenlenen 15 Ağustos kutlamasına yüzlerce kişi katıldı. BDP İl Eş Başkanı Arife Çınar, BDP PM üyesi Nizamettin Öztürk'ün de katıldığı etkinlikte, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Mahsum Korkmaz ve Mazlum Doğan'ın posterleri açıldı. "15 Ağustos atılımını selamlıyoruz" ,"Önderlik çizgisiyle büyüyen mücadelemiz 15 Ağustos ruhuyla Kürdistan'ı özgürleştirecektir" yazılı pankartların açıldığı etkinlikte, kitle tarafından PKK, KCK ve YPG bayrakları taşındı. Sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Rojava" sloganlarının atıldığı etkinlik, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) tarafından gerçekleştirilen yürüyüşle başladı. Başta Mahsum Korkmaz olmak üzere, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Arife Çınar, sözlerine Rojava direnişini selamlayarak başladı. Başta Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen halkların özgürlüğünün İmralı'dan geçtiğini vurgulayan Çınar, "Ezilen halkların özgürleşmesi için adres Sayın Abdullah Öcalan'dır. Bizler inatla barışı savunmaya devam edeceğiz" dedi. Etkinlik, çekilen halaylar ve söylenen marşlarla gece geç saatlere kadar sürerken, yürüyüş yaparak alandan ayrılmak isteyen gençlere polis gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale sırasında evinin camından içeriye gaz bombası kapsülü giren Ayhan Şahinbudak isimli kişi ve çocukları yoğun gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Şahinbudak ve çocukları tedavilerinin ardından taburcu edildi.

BURSA: BDP Bursa İl Örgütü tarafından ise Cumalıkızık Mahalle Temsilciliği önünde 15 Ağustos şöleni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlama alanı polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı. Alanda bulunanlar ablukayı, slogan ve alkışlarla protesto etti. Şölen Bursa İl Gençlik Meclisi adına Bedrettin Erdoğan tarafından yapılan basın açıklaması ile başladı. Erdoğan, "15 Ağustos atılımı inkar ve asimilasyon politikalarına ve sömürgeciliğe sıkılmış bir kurşundur. Bu inkar ve imha politikaları halen Kürtlerin sahasında Rojava başta olmak üzere bütün Kürdistan'da devam etmektedir" dedi. Konuşmanın ardından müzik eşliğinde halayların çekildiği şölen geç saatlere kadar devam etti.

İSKENDERUN: Hatay İskenderun'da BDP İlçe Örgütü tarafından 15 Ağustos kutlamaları kapsamında BDP Buluttepe Mahalle Temsilciliği önünde şölen düzenlendi. Şölene, 7'den 70'e yüzlerce kişinin yanı sıra BDP PM üyesi Zeki Koç, BDP Hatay İl Eş Başkanı Mahmut Aydıncı, BDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra KESK üyeleri de katıldı. Kitle yerel sanatçıların müzik dinletisi ile halaya durdu. Kitle sık sık, "Gençlik Apo'nun fedaisidir", "Bijî Serok Apo" ve "Be Serok jiyan nabe" sloganları attı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına kitle bir dakika saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşundan sonra söz alan BDP İskenderun İlçe Başkanı Abdurrahim Şahin, Rojava'daki direnişe dikkat çekerek, direnişi selamladı. Şahin'in konuşmasının ardından BDP Hatay İl Eş Başkanı Mahmut Aydıncı söz aldı. Rojava'da yaşanan katliamı kınayan Aydıncı, Rojava halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.
Konuşmaların ardından gecenin karanlığını atılan havai fişekler aydınlattı. Müzik dinletisinin ardından şölen sona erdi.
- See more at: http://www.bestanuce1.com/haber/55869/cizreden-tekirdaga-22-merkezde-15-agustos-kutlamalari.anf#.Ug4v5W2JNFY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.