İktidar yüksek yargıyı kuşatıyor, Danıştay ve Yargıtay’a 169 yeni üye

İktidar, yüksek yargıyı ele geçirmek için yeni bir kanun teklifi hazırladı. Buna göre Yargıtay’ın 387 olan üye sayısı 515’e, Danıştay’ın 156 olan üye sayısı ise 195’e çıkarılacak. Yargıtay’da 8, Danıştay’da ise 2 yeni daire kurulacak. Şu anda 14 bin olan hâkim ve savcı sayısına ise yeni atamalarla iki yıl içinde 8 bin 500 kişi eklenecek.

HSYK’da çoğunluğu ele geçiren hükümet, yüksek yargının diğer kurumlarında da değişikliğe gidiyor. AKP milletvekillerinin dün Meclis’e sunduğu kanun teklifine göre, Yargıtay’a 128, Danıştay’a 39 yeni üye alınacak. Yeni üyeleri yeni HSYK belirleyecek. Danıştay üyelerinin 10’unu Cumhurbaşkanı doğrudan atayacak. Yargıtay’da 8, Danıştay’da 2 yeni daire kurulacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bu yıl 3 bin 500, önümüzdeki yıl 5 bin yeni hakim ve savcı alacaklarını açıkladı. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, yeni düzenlemeyi, “AKP’nin yargıya tamamen yerleşme operasyonu” diye yorumladı.

AKP milletvekillerinin imzası ile dün Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi ile Yargıtay’a 128, Danıştay’a ise 39 yeni üye alınacak. Yeni üyeleri yeni HSYK belirleyecek. Danıştay üyelerinin 10’unu Cumhurbaşkanı doğrudan atayacak. Yargıtay’da 8, Danıştay’da 2 yeni daire kurulacak. Yargıtay ve Danıştay’daki dairelerde görev yapan üyelerin daireleri de yeniden belirlenecek. Böylece dairelerde çoğunluğu elde edecek şekilde üyeler yeniden görevlendirilecek. Ayrıca Adalet Bakanı Bozdağ, bu yıl 3 bin 500, önümüzdeki yıl ise 5 bin yeni hakim ve savcı alacaklarını açıkladı. Halen Yargıtay’da 387, Danıştay’da ise 156 üye bulunuyor; 14 bin civarında da hakim ve savcı görev yapıyor. Kanun teklifinin, ‘makul şüphe’ ile arama yapma ve ‘mal varlığına el koymayı’ kolaylaştıran yargı paketi ile birleştirilmesi planlanıyor.

‘Yargıdaki iş yükü’ gerekçesiyle hazırlanan AKP’nin kanun teklifi ile Yargıtay ve Danıştay’ın yapısı tamamen değiştiriliyor. Buna göre Danıştay’da dava dairesi sayısı 14’ten 15’e, ‘idari daire’ sayısı birden ikiye, toplamda Danıştay’ın daire sayısı 15’ten 17’ye çıkarılacak. Danıştay dava dairelerinde görev yapacak üyelerin ‘hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yer veren siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında yapmış olma’ zorunluluğu kaldırılacak. İdari daireler arasındaki iş bölümü Danıştay başkanı tarafından yapılacak.

Danıştay’daki daire başkanlarından oluşan ‘Başkanlar Kurulu’nun görevleri arasında sayılan; ‘üyelerin görev yerlerini belirlemek, zorunlu hâllerde daire başkanı ve üyelerin dairelerini değiştirmek ve tetkik hâkimlerinin çalışacakları daireleri, kurulları ve görecekleri işleri belli etmek ve gerektiğinde yerlerini değiştirmek’ şeklindeki görevler kaldırılacak. Bu yetkiler, Danıştay başkanının etkin olduğu ‘Başkanlık Kurulu’nca kullanılacak. Bu durumda,  Danıştay ‘üyelerinin görev yerlerini belirlemek, zorunlu hâllerde daire başkanı ve üyelerin dairelerini değiştirmek, Danıştay tetkik hâkimlerinin çalışacakları daireleri, kurulları ve görecekleri işleri belli etmek ve gerektiğinde yerlerini değiştirmek’, Başkanlık Kurulu’nun yetkisinde olacak. Ayrıca Yargıtay’da görev yapan tetkik hakimleri Yargıtay yerine HSYK tarafından atanacak. Birden fazla ilk derece ceza mahkemesi olan yerlerde iş dağılımını da HSYK doğrudan yapacak.

HÜKÜMETİN ACELESİ VAR!

HSYK ve cumhurbaşkanı, yeni Danıştay üyelerini kanunun yürürlüğe girmesinden 10 gün sonra seçecek. Seçimin tamamlandığı tarihten itibaren on gün içinde Başkanlık Kurulu, iş durumunu dikkate alarak, dava daireleri arasındaki iş bölümüne ilişkin karar tasarısını hazırlayacak ve Danıştay Genel Kurulu’nun onayına sunacak. Danıştay Genel Kurulu, tasarıyı beş gün içinde karara bağlayacak. Danıştay Genel Kurulu’nun iş bölümünün onaylanmasına ilişkin karar derhal Resmî Gazete’de yayımlanacak.

YARGITAY’IN YAPISI İÇİN KANUN DEĞİŞİKLİĞİ

Aynı süreler HSYK’nın seçeceği Yargıtay’ın yeni üyeleri ve Yargıtay’ın yapısı için de geçerli olacak. Bu durumda yeni Yargıtay üyelerinin seçilmesinden itibaren 10 gün içinde Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu yeniden belirlenecek. Yeni Birinci Başkanlık Kurulu on gün içinde, iş durumunu dikkate alarak, ceza ve hukuk dairelerinin sayısı ile bu daireler arasındaki iş bölümüne ilişkin karar tasarısını hazırlayacak ve Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nun onayına sunacak. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, tasarıyı beş gün içinde karara bağlayacak. Hükümet birkaç ay önce Yargıtay’ın yapısını değiştirmek için kanun çıkarmış, ancak Yargıtay’da istediği şekilde bir değişiklik olmamıştı. Bu kanun teklifi ile birlikte hükümet, Yargıtay’ın yapısını değiştirmek için ikinci bir kanun çıkarmış olacak.

Bu kanun teklifi, AKP’nin yargıya tamamen yerleşme operasyonudur

İktidarın Yargıtay ve Danıştay’a yönelik operasyonu muhalefetin tepkisini çekti. CHP ve MHP’li vekiller, iktidarın tek amacının yargıyı tamamen ele geçirmek olduğu konusunda hemfikir.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman: “Yüksek yargıyı kendine bağlamak isteyen AKP, sorumluluğunu daha da ağırlaştıran bir operasyon içinde! Devleti ele geçirme, devletin kurumlarını ele geçirme hırsında yeni bir hamle yapıyorlar. AKP’nin yasama tahakkümünden sonra yüksek yargıya tam anlamıyla bir yerleşme operasyonudur. Öyle anlaşılıyor ki, AKP yanlışlarının önüne çıkacak yargı engellerini bertaraf etmek istiyor.”

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: “Ülke olarak içeride ve dışarıda çok sıkıntılı süreç geçiriyoruz. Böylesine kritik bir sürece rağmen, iktidar Cumhurbaşkanı’na mahkum, Cumhurbaşkanı da kin ve intikam duygularıyla Türkiye’yi yönetmeye çalışıyor. Bu kadar sıkıntı varken, devletin kurumlarını kendi emellerine göre dizayn etmesi ne iktidara ne Türkiye’ye bir yarar sağlar. Yargıyı siyasallaştırmanın, yüksek yargıyı AKP’ye bağlamanın bedelini ağır öderler. AKP, yargıdan korunmak için hukuk sistemini değiştiriyor. İşin çivisi çıktı.”

Bu bir felaket, yargıda işler çığırından çıkacak

Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel: “Bunun izah edilebilir yanı yok! Bu teklif yasalaşırsa hem yerel hem yüksek mahkeme, mahkeme olmaktan çıkar. Hükümetin bu tasarrufu ile yargıda işler temelli çığırından çıkacak. Davaların daha kısa sürede görüşülmesine dönük tedbirler gerekirken, istinat mahkemeleri gündemdeyken, Yargıtay’a gelen iş yükünün azaltılması gerekirken, yüksek yargıda üye sayısının artırılması siyasi bir adımdır. Bu yasa teklifinin tek anlamı var: Bu açıkça hükümetin yüksek yargıyı ele geçirme harekatıdır. Hem Danıştay, hem Yargıtay’ın hükümetten bağımsız değerlendirme yapma imkanına sahip yapısının siyasi iradede rahatsızlık oluşturduğu biliniyordu. HSYK marifetiyle yerel yargıyı, yeni üye seçilmesini temin edecek yasa teklifi ile de yüksek yargıyı hükümet kendisine bağlamak istiyor. Maalesef hem yerel yargı, hem yüksek yargının hükümete bağlanması gibi bir süreçten geçiyoruz. Bir ülke için bundan daha büyük bir felaket olamaz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.