İktidar ve YÖK hekim mezun etmek istemiyor

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Aktur, iktidar ve YÖK’ün tıp fakültelerinden hekim mezun etmeyi düşünmediğini belirterek, “Çok yakın bir gelecekte pratisyen hekimler yani tıp fakültelerinden mezun olan hekimler istihdam edilmeyecek. Tıp fakültelerinden mezun olmak tıpkı liseden mezun olmak gibi bir anlama gelecek” dedi. Aktur yaptığı açıklamada, Tıp fakültelerinde eğitimin sorunsuz olduğu söylemlerinin doğru olmadığını, aksine problemin çok büyük boyutlarda olduğunu belirtti. Aktur, Tıp fakültelerinde öğretim elemanı başına 4.5 öğrenci değil 600 öğrenci düştüğünü kaydetti. Aktur, bu hesaplamaya profesör ve doçentlerin dışındaki yardımcı doçent, okutman, asistan gibi kadroların da dahil edildiğini, böylece genellemeler ve ortalamalar ile sorunun gizlendiğini vurguladı.

Pratisyen hekim istihdam edilmeyecek

Aktur, iktidar ve YÖK’ün tıp fakültelerinden hekim mezun etmeyi düşünmediğini belirterek, “Çok yakın bir gelecekte pratisyen hekimler yani tıp fakültelerinden mezun olan hekimler istihdam edilmeyecek. Tıp fakültelerinden mezun olmak tıpkı liseden mezun olmak gibi bir anlama gelecek” dedi. 

Hekim sayısının 10 sene sonra 240 bine çıkacağını belirten Aktur, “Bunun aşağı yukarı 70 bini pratisyen olacak. İstihdam edecek yer yok zaten. Açtıkları kadroya göre 30 bin dolayında asistan olacak. Geri kalan pratisyenler kuyruğa girecek. Artık pratisyen hekim istihdam edilmeyecek” dedi.

Fakülteler mali kriz içerisinde

Tıp fakültelerinin mali kriz içinde olduğunu kaydeden Akdur, üniversitelerin tıp fakültelerinin borcunu karşılamak için arsalarını satışa çıkardığını, üniversite hastanelerine bir çivi bile çakılmadığını, üniversite hastanelerinin rekabet dışında bırakılarak özel sektörün önünün açılmak istendiğini bildirdi. Bugün 22 tıp fakültesinin iflas eşiğinde olduğuna dikkat çeken Akdur, “Büyük tıp fakültelerinin aylık zararı 3 milyon TL. Hükümet 2003’ten beri tüm sağlık hizmetlerini devletin üzerinde bir kambur olduğunu söyleyerek sosyal devlet olmaktan vazgeçti ve tamamen özel kişi ilişkisine dayalı bir sistemi hayat geçirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Aktur, tıp fakültelerinde eğitimin de kötüye gittiğini, profesör ve doçent kadrolarının yetersiz olduğunu yeterli dersliğin olmadığını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.