İhtiyat akçesi, Bütçedeki iflasın ispatıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak AKP’nin Merkez Bankası’na ait ihtiyat akçesinin bütçeye devri ile ilgili yaptığı hamleye tepki gösterdi.

İktidarın çalışanların hakkını yerken kendi kurullarındaki üyelerin maaşlarına zam yapmaktan çekinmediğini belirten Öztrak, gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bunun yanında yine Saray’ın Merkez Bankası’nın zor günler için sakladığı ihtiyat akçesine de el uzatmak üzere olduğunu, bununla ilgili bir düzenlemeyi Meclis gündemine getireceğini duyuyoruz. Tabii bu Merkez Bankası’ndan götürülecek yedek akçe öyle böyle değil. 46 milyar Türk Lirası. Yani milli gelirin yüzde biri. Artık bu bir defa daha olmayacak, MB her yıl Hazine’ye biraz daha fazla para aktaracak. Şimdi bu bütçedeki iflasın ilanıdır."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Saray ve efradının seçimlerden sonra belediye başkanlarımızın iş yapmalarını engellemek için yaptıkları müdahaleler giderek büyük bir demokrasi ayıbına dönüşüyor. Belediye üzerinde bir takım vesayet makamları oluşturmak amacıyla yapılan yasal düzenlemeler dikkat çekiyor. 25 yıldır Ak parti belediye başkanlarının kullandığı yetkiler, bakanlık genelgeleriyle izim belediye başkanlıklarımızın ellerinden alınmaya çalışılıyor. Bu güne kadar genelgelerle çarpışarak bu güne geldik diyen AKP zihniyeti bugün bizim belediye başkanlarımızın önüne aynı engelleri çıkarmaktan hiç çekinmiyor. Öyle görünüyor ki milletin attığı şamarla sersemleyen saray efradı, hâlâ daha milletle inatlaşamayacağını anlayamamış durumda. Milletin seçilmiş başkanlarını çalıştırmayanlara önümüzdeki ilk sandıkta atacağı şamar bu defa iflah etmez, süründürür.”

TÜRKİYE BİR YILDIR UCUBE BİR REJİMLE YÖNETİLİYOR”

“Türkiye son bir yıldır adına cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denen ucube bir rejimle yönetiliyor. Millet iradesinin tecelli ettiği parlamentonun ve güçler ayrılığının yok sayıldığı, denge sisteminin olmadığı, Erdoğan’ın bu tek adam rejiminde işler her gün biraz daha kötüye gidiyor. Hızlı karar alınacak, Türkiye’yi uçuracak diye kabul ettirilen bu ucube düzende devletin çarkları dönmüyor, milletin tenceresi boş.”

“Seçimden önce Merkez Bankası’nın Hazine’ye Nisan ayında vermesi gereken 34 milyar liralık kar payını ocak ayında almak için her türlü düzenlemeyi yaptılar. Bu parayı da bir güzel seçimde yiyip bitirdiler. Seçimler bitti zam yağmuru başladı. 23 Haziran’dan bu güne motorine 24, çata yüzde 16, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15 zam yapıldı. BOTAŞ’ın elektrik şirketlerine vermiş olduğu gazın fiyatı yüzde 6 oranında artırıldı. Şimdi evlere verilen doğalgazda da artık bekleniyor. Zenginlerin vergilerinde artış yapılacağı konuşulmaya başladı. Lüks konuttan alınacak vergi projesiyle karşı karşıyayız. Bu projenin sonunda yine yoksul yurttaşlarımızın sırtına yük bindirilmesinden de endişe duyuyoruz. Bu nedenle bu meselenin takipçisi olacağız.”

“İKTİDAR ÇALIŞANLARIN HAKKINI YERKEN…”

“Başından beri yarıyoruz; bu beceriksizliğin, ardından gelen başarısızlığın faturası milletin sırtına yıkılacak diyorduk, maalesef haklı çıktık. Burada iktidarın bir başka Ali Cengiz oyununun peşinde olduğunu da görüyoruz. Elektrik ve doğalgaz zammı 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Yine gıdaya yapılacak zam, bu ayın hesabına dörtte bir oranında girecek. Elektrik ve doğalgaz zammı ise hesaplara 1 Temmuz’da yapılacağı için Haziran ayına hiç girmeyecek. Bu nedenle şu anda görmüş olduğumuz zamların Haziran ayı enflasyonuna etkisi son derece sınırlı kalacak. Bu fiyat artışlarının etkilerini biz esas Temmuz ayından itibaren görmeye başlayacağız. Bu nedenle haziran ayı enflasyonu bu zamlardan fazla etkilenmeyecek. Dolayısıyla yılın ilk altı çeşitli müdahalelerle emekliye verilecek enflasyon farkı maaşlarında yapılacak artış aslında yaşanan enflasyondan çok daha düşük olacak. Bu açıkça çalışanların çalışanların, memurların, emeklilerin hakkının yenmesidir. İktidar bu şekilde çalışanların hakkını yerken buna karşılık cumhurbaşkanlığında çalışan kurul üyelerinin maaşını artırmakta hiçbir beyiz görmemektedir."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.