HÜDA-PAR: Hükümet suçu 'paralel'e yükleyerek kurtulamaz

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cizre olayları ve diğer güncel konularla ilgili parti genel merkezinde basın toplantısı yaptı. Yapıcıoğlu, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Cizre’de bir kaos yaşanıyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Paralel yapılanmanın hangi kanallarla bu olayları daha da abartarak, toplumda huzursuzluk çıkarma çabası içinde oldukları da gözümüzden kaçmadı.’’ sözlerinin sorulması üzerine olayların abartıldığı düşüncesinde olmadığını, hatta olayların vahametini yeterince farkına varılmadığı düşüncesinde olduğunu söyledi.

Yapıcıoğlu,’’Bu olaylar gün be gün şiddetlenerek devam edecek gibi bir seyir izliyor. Olayların içerisinde üçüncü bir el elbette mümkündür. Bu el paralel midir başkası mıdır onu şu an için biz bilebilecek bir durumda değiliz. Hükümet yetkililerinden gelen açıklamalar malumunuzdur. Olayları provoke etmek için dışarıdan sızmalar olduğu biz bu provokatörleri yakaladık şeklinde hükümet açıklama yaptı. O zaman bu provokatörlerin kim olduğunu da açıklasınlar. Cizre emniyet müdürü biliyorsunuz görevden alındı. Bunu sebebi, acaba paralel dedikleri yapıyla bağlantılı mıdır? Veya başka bir şey midir? Onu da bilebilecek durumda değiliz.’’ diye konuştu.

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin, 3 kişinin yaşamını yitirdiği Cizre olayları için "Ortada üçüncü bir güç var o da 'paralel yapı' sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Yapıcıoğlu, ‘’Sayın Hatip Dicle’nin yapmış olduğu açıklamada olayalar da bir üçüncü elin varlığından bahsetmesi ne gibi somut verilere dayanıyor biz onu bilmiyoruz. Dolayısıyla şu anda onu değerlendirmek bizim açımızdan mümkün değildir. Fakat şunu söylemek zorundayız hiç kimse bu olayları provokatörler yaptı bu olay çok fazla abartıldı veya dışarıdan bazı eller bu işin içerisine girdi olayları bu aşamaya getirdi diyerek kendi sorumluluğundan kurtulmaz. Özellikle hükümetin suçu paralele veya provokatörlere yükleyerek sorumluluktan kurtulması mümkün değildir. 27 Ekim günü katledilen Abdullah Deniz’in cenazesi köyüne defnedilmek için götürülürken 28 Ekim günü gece saatlerinde Cizre’nin giriş ve çıkışında iki kez cenaze konvoyunun önü kesilmiştir bunu da mı paralel yaptı. Bunlara da hükümetin cevap vermesi gerekir.’’

"İSRAİL DİYE BİR DEVLET YOKTUR"

Bir basın mensubunun, ‘ABD'nin Adana Başkonsolosu ne zaman bölgeye gitse olay oluyor.’ dediniz. Neye dayanarak bu iddiayı dile getirdiniz? Bu söyleminizden yola çıkarak çözüm süreci hedef alınmış olabilir mi? Sorusuna ise Yapıcıoğlu, şunları söyledi: ‘’Çözüm süreci elbette hedeflerden bir tanesidir. Bizim hedef olma nedenlerimizden bir tanesi de gerek PKK’nın içerisindeki İslam düşmanı olan bazı kişi ve gruplar ve gerekse uluslararası Siyonist emperyalizmin kışkırtmalarının bu olaylarda etkisi olduğunu söyledim. Bizim parti programımızda açıkça ifade edilmiştir. İsrail diye bir devlet yoktur. İsrail diye, en büyük en güçlü silahlara ve en güçlü ekonomiye sahip büyük bir terör örgütü vardır. O topraklar Filistin’indir İsrail tarafından gasp edilmiştir. 1967 sınırlarından öncesine çekilmesi şeklinde bazı tezler bu ara gündemdedir. Bize göre 1800’lü yıllarda bugün orada yaşayan Yahudilerin ataları nereden gelmişler ise herkes kendi atalarının memleketine dönmek zorundadır. Elbette orada yaşayan, daha önce de orada yaşamış Yahudilerin de yaşamaya hakkı vardır. Fakat hiçbir Siyonist’in gelip oradaki insanları oradan kovarak oraya yerleşme, işgal etme hakkı yoktur. Buna karşı çıkıyor olmamız bunu yüksek sesle dile getiriyor olmamız, uluslararası Siyonist emperyalizmin hedefi haline gelmemiz ve birilerinin bizim üzerimize salması içinde yeterli sebeptir.’’ diye konuştu.

"HÜDA-PAR’LILARA AİT EV VE İŞ YERLERİNİN İŞARETLENMESİ SÖZ KOSUSU DEĞİLDİR"

Hatip Dicle, katıldığı televizyon kanalında, saldırı öncesi HÜDA-PAR’lılara ait ev ve iş yerlerinin işaretlendiği bilgisinin HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz tarafından kendisine verildiğini ifade etmesi üzerine Yapıcıoğlu, Hatip Dicle’yi yalanlayarak şunları kaydetti:

‘’HÜDA-PAR’lılara ait ev ve iş yerlerinin işaretlendiğine yönelik bir olayın söz konusu olmadığını, böyle bir bilginin Genel Başkan Yardımcımız Yılmaz tarafından Hatip Dicle’ye bildirilmiş olması da asla söz konusu değildir. Bu konuşmadan sonra ben hem genel başkan yardımcımızı hem de Cizre ilçe başkanımızı bizzat aradım böyle bir şey var mı diye. İşaretlemenin olmadığını ve bu yönde böyle bir bilginin de kendileri tarafından hiç kimseye verilmediğini açıkça ifade etmişlerdir. Bu evlerin işaretlenmesini şu sebepten dolayı ısrarla öne çıkarıyorlar. Diyorlar ki Cizre küçük yer, herkes birbirini tanır eğer PKK yapmış olsaydı neden evlere işaret koyma ihtiyacı hissetsin. Evler işaretlendiğine göre Cizre’yi bilmeyen veya Cizrelileri tanımayan kişiler tarafından bu olaylar yapılmıştır ki doğru evleri vurmak için önceden işaret konmuş. İşaret koyma olayı, dediğim gibi söz konusu değildir.’’

KAYNAK: CİHANAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.