Çözüm sürecinde yaşana tıkanıklıkla ilgili HDP'nin İmralı heyetinin hazırladığı açıklamayı Grup Başkanvekili Pervin Buldan okudu.

Yaşanan tıkanıkta  "partimize ve heyetimize verilen cevap çözümsüzlük dili olmuştur" diyen Buldan şunları söyledi: 

"Çözüm için çok kıymetli zamanın heba olmasına neden olmuştur. Biran önce somut adım atılmalıdır. Bu süreçte partimiz ve heyetimiz üzerinde tahakküm kurmaya çalışmaktan vazgeçilmelidir. Kararlılığımız bundan sonra da aynı ciddiyet ve sorumluluk içinde devam edecektir. Kamu düzeninin sorumluluğunu partimize bırakarak çatılmalardan HDP sorumluymuş gibi davranmak büyük bir yanlıştır. Kamu düzeninin sağlanmasının biricik yolu ülkede barış temelli tam demokratik sistemin temelli tesisidir. Bunun için yapılması gereken görüşmelere ambargo koymak değil tam tersine bunları sıklaştırmak ve tüm demokratik mekanizmaları devreye sokmaktır. Bu görüşmelerin başlamasıyla birlikte hükümetin üzerine düşen sayın Öcalan’ın tarihi görevini yerine getirebilmesi için imkanları sağlamaktır"

Buldan, hükümetle yaptıkları görüşmeler sonucunda sürecin kaldığı yerden devam etmesi yönünde bir irade gördüklerini söyledi. "Sürecin kaldığı yerden devam etmesi konusunda karşılıklı bir irade ortaya çıktığı izlenimi oluştumuştur" dedi.