HDP'den tabela vergilerine tepki

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Türkçe tabelaya az vergi, yabancı dillere çok vergi' projesi, 1927 yılında yürütülen 'Vatandaş Türkçe konuş' ırkçı kampanyasının güncellenmiş halidir" iddiasında bulundu.

Sarıyıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "Türkçe tabelaya az vergi, yabancı dillere çok vergi' projesi, 1927 yılında yürütülen 'Vatandaş Türkçe konuş' ırkçı kampanyasının güncellenmiş halidir" ifadesini kullandı.

“VATANDAŞ TÜRKÇE KONUŞ' IRKÇI KAMPANYASININ GÜNCELLENMİŞ HALİDİR"

AKP’nin günlük hayatta Türkçe’nin daha kolay anlaşılır bir şekilde hayata geçirilmesi adı altında adil olmayan bir takım değişikliklere gideceğinin iddia edildiğini belirten Sarıyıldız şöyle dedi:

“AKP Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Başkanlığı, geçtiğimiz aylarda düzenlediği 'Medeniyetimizin Öznesi Türkçe: Fırsatlar ve Tehditler' konulu çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda ‘Türkçe tabela’ projesinin başlatılacağı belirtilmektedir. Söz konusu projeye göre 'teşvik' formülü doğrultusunda Türkçe yazılı tabelalarda ‘ilan ve reklam vergisi’ne düşük vergi uygulanacak, Türkçe kelimelerden oluşmayan tabelalar için ise daha yüksek vergi alınacak.

Bu proje, farklı etno-dilsel kesimlerden oluşan Türkiye halklarının ihtiyaçlarına değil, merkezi yönetimin ulus-devletçi ideolojisine hizmet eden bir projedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren ülkede farklı diller konuşan toplumsal kesimlerin varlığına rağmen, tek dilci bir politika izlenmiştir. Ulusal birliği sağlama amacıyla tek dilci bir politika benimseyen yeni rejim, Türkçe konuşmayı, Türklüğün temel göstergelerinden biri olarak kabul ederken, diğer anadillerin konuşulmasını ise rejime yönelik bir tehlike olarak algılamış, bu tehlike algısı diğer anadillere yönelik yasaklayıcı ve asimile edici önlemlerin alınmasını beraberinde getirmiştir. Türkçeden başka dillerin konuşulması ve sosyal yaşamda yer almasını önlemek amacı ile 'Türkçe tabelaya az vergi, yabancı dillere çok vergi' projesi, 1927 yılında yürütülen 'Vatandaş Türkçe konuş' ırkçı kampanyasının güncellenmiş halidir."

Sarıyıldız, Maliye Bakanı Şimşek'e şu soruları yöneltti:

"Ekonomik bir baskı aracı olarak vergilerin bu yönlü tahsili diğer etno-dilsel gruplara yönelik ayrımcılığı derinleştirmeyecek midir?

İlan ve Reklam Vergisinde sadece Türkçe lehine ayrımcılık yapmayı öngören bu projenin kültürel asimilasyon ve ayrımcılığı daha da derinleştirme ihtimaline karşı önlemleriniz nelerdir?

Sosyal ve ekonomik adaletsizliği daha da derinleştirecek bu projenin evrensel insan hakları ve çoğulculukla nasıl bir ilişkisi vardır?

Türkçe dışında Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca, Süryanice, Hemşince ve diğer dillerin de daha az vergiden yararlanmasına dönük bir projeniz mevcut mudur?

Bahsi geçen proje hangi aşamadadır? Vergide adalet ilkesini hiçe sayan bu projenin uygulanması söz konusu mudur?"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.