Haydar Baş;KKTC tanıtılmalıdır

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen 8. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, KKTC’nin Türkiye tarafından dünyada tanıtılması gerektiğini vurguladı. 

Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen kongrede selamlama konuşmaları ve yapılan 4 oturumun ardından saat 19.25’te kürsüye çıkan BTP Lideri, 1974 yılında Barış Harekâtı sırasında “Büyük Hak Dostu” Mustafa Hayri Öğüt Hazretleri’nin emirleri muvacehesinde askeri zafer için arkadaşlarıyla Fetih suresi, esmalarını ve dualarını okuduklarına, niyazda bulunduklarına işaret ederek, “Aradan uzun bir zaman geçiyor ve Kıbrıs’a geliyorum. Yeminle konuşuyorum, çıkarma yapılan yeri bizzat yaşadım. Yani bu o kadar içimize sindi ki, o kadar bizden bir parça oldu ki, Kıbrıs o bir hafta o Zat şunları söyledi: ‘Evlatlar manen bu iş bitti, şimdi masa başında. O gün bu gün Kıbrıs masa başında. İnşallah Alican Kabakçı (Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı) kardeşimle bu masa başı işini de halledeceğiz.” 

O günün şartlarında çok ciddi baskılar olduğuna işaret eden BTP Lideri, sözlerine şöyle devam etti: “Kıbrıs’a ilk olarak Türkiye’den bazı vatandaşlarımız geldi. Ama öyle insanlar geldi ki... Oysa geçmişte Osmanlı bir ülkeyi fethettiği zaman oraya ulema sınıfı ile dervişanı gönderiyordu, onlar da o topraklarda yaşayan insanları hakikaten eğitiyordu, İslam ile tanıştırıyordu ve farklı bir dünya ortaya çıkıyordu. Ben bunu Balkan ziyaretlerimde gördüm.”

Türkiye üzerine düşeni yapmıyor

“Kıbrıs’ın bizim gözümüzde ayrı bir yeri vardır” diyen Prof. Dr. Baş, Alican Kabakçı ile yaptıkları görüşmelerden çıkardığı sonucun KKTC’nin bir üretme değil bir pazarlama problemi olduğuna işaret etti. BTP Lideri, şunları söyledi: “Kıbrıs konusunda özellikle Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin vebali var. Sen 1974’te Barış Harekâtı’nda 5 bin askerini şehit ediyorsun, Ada’yı alıyorsun, ondan sonra kendi haline bırakıyorsun: Niye böyle bir devlet var diye dünyaya tanıtmıyorsun? Şimdi o devlet,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmadığı için gümrük uygulaması olmuyor. Burası serbest pazar! Global ülkeler tarım malları da olmak üzere istedikleri mamulleri götürüyor, bedava fiyatına pazarlıyor. Buranın tüccarı, çiftçisi avucunu yalıyor. Bu insanlar ne yapacak şimdi? Burada tarımın kalkınması mümkün mü? Faraza sen burada sanayi kurdun. Bunu kalkındırman mümkün mü? Şundan dolayı mümkün değil... Sen beşe üretiyorsun, gelip adam üçe satıyor. Çünkü tanınmamış bir devlette sen gereği şekilde gümrük politikalarını uygulayamıyorsun. Ama gümrük politikalarını uygularsan, hodri meydan dersin. Ama onlardan gümrük vergisi alamıyorsun. Kıbrıs’a gelen turistler, KKTC’nin yerli mamullerini değil, yabancıların mallarını alıyor. Buranın tüccarı da onların mallarını satmak zorunda kalıyor. Onun için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının acilen ilan edilmesi lazımdır. Bunu derken hiçbir siyasiyi töhmet altında bulundurmuyoruz. O günün şartları bunu gerektiriyordu, bugünün şartları da bunu gerektiriyor.”

KKTC tarımı Rusya sayesinde ayağa kalkacaktır

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli’ni en güzel şekilde Rusya’nın uygulamaya geçirdiğini ifade ederek, ‘darısı Türkiye’nin başına’ dedi. Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: “Rusya Milli Ekonomi Modeli’ni kademeli olarak uyguluyor.  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının acilen ilan edilmesi gerektiğini söyleyen  BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Kıymetli dostum Prof. Dr. Lisiçkin’le bir süre önce İstanbul’da konuştum. KKKTC’nin mağduriyetini ortaya koyduk. Lisiçkin arkadaşıma ‘hakikaten KKTC’li kardeşlerimiz mağdur durumda. Bir de buranın İngiltere’ye mamulleri satan Asil Nadir’i vardı. Onun da önünü kestiler. O da buraya ciddi hizmetler yaptı. Bu işi halledeceksin’ dedim. Lisiçkin bana ‘Ben de gidip bir araştırma yapayım’ dedi. Cuma akşamı konuştuğumuzda Sayın Lisiçkin bana ‘İnşallah bu işi halledeceğiz, Kıbrıslı kardeşlerimizin yetiştirdiği mamulleri biz Rusya’da pazarlayacağız’ dedi. Alican Kabakçı’ya dedim ki, ‘KKTC bu ana kadar ne kadar tarım ihracatı yapıyorsa Rusya ile sağlam, dürüst, temiz iş yaparsanız bunu 10 katına çıkartacaksınız. Senet benim.’  İnşallah biz Türkiye’de Allah nasip eder hükümetin sahibi olursak Rusya ile geliştireceğimiz komşulukla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 500 milyar dolara çıkacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.