Harcanmayan yardımlar Hazine'ye

10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1 aydan az bir zaman kala her 3 cumhurbaşkanı adayı da kendilerine bağış yapmak isteyenler için banka hesaplarını açtı. Adaylıklarının kesinleşme tarihi olan 10 Temmuz'un hemen ardından açılan hesaplara, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından nakdi yardım ve bağış yapılabilecek. Adaylar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamayacaklar. 

"EN FAZLA 9 BİN 082,51 TL YARDIM YAPABİLECEK"

Seçimlerde her bir kişinin adaylara yapabileceği nakdi yardım miktarı, her bir tur için en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarını yani 9 bin 082,51 TL'yi geçemeyecek. Alınan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden muaf tutulurken, adaylar ödünç niteliğinde para kabul edemeyecek. 

Seçimlerde şeffaflığın sağlanması amacıyla, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek tutarın üzerindeki nakdi yardımlar adayların "Seçim Hesabı" olarak kendileri adına açtıracakları bir banka hesabına yatırılacak. Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek tutarın altında kalan nakdî yardımlar ise makbuz karşılığında alınacak ve seçim hesabına yatırılacak. Alınan bağış ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılacak ve başka bir amaç için tahsis edilemeyecek. 

HARCANMAYAN YARDIMLAR HAZİNEYE

Adaylığın kesinleşmesinden seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış ve yardımlar ile yapılan harcamalar Yüksek Seçim Kurulu tarafından tasdik edilen listelere kaydedilecek. 

Seçim hesapları ile bağış, yardım ve harcamalara ilişkin bilgi ve belgeler, seçim sonuçlarının kesinleşmesini izleyen on gün içinde Yüksek Seçim Kuruluna sunulacak. Yüksek Seçim Kurulu bir ay içinde, seçim hesaplarını inceleyecek ve varsa usulsüzlükleri ve öngörülen limitlerin aşılıp aşılmadığını tespit edecek. Bu aşamada tespit edilen eksikliklerin giderilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylara uygun bir süre verilecek. Alınan bağış ve yardımlardan belirtilen limiti aşan miktar ile harcanmayan kısım Hazineye intikal ettirilecek. 

Adaylar için yapılan yardımlar ve harcamalar YSK tarafından tasdik edilen listelere günlük olarak kaydedilecek. Aday, Yüksek Seçim Kuruluna önceden bildirmek şartıyla, seçim hesapları ile gelir ve harcamalara ilişkin bilgi ve belgelerin kayda geçirilmesi ve ibrazı için muhasebeci veya avukat tutabilecek. 

ADAYLAR HESAPLARINI AÇTI

İlk defa halkın oylarıyla seçilecek cumhurbaşkanı adayları 10 Ağustos seçimlerinde yapacakları mitinglerin, ziyaretlerin, bayrak, flama ve tanıtım materyallerinin, seyahat ücretlerinin tümünü açtıkları bağış hesabından karşılayacak. Fakat AK Parti'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık görevlerini sürdürmesi nedeniyle, makam aracını, özel uçağını ve Başbakanlık makamının sağladığı diğer avantajları kullanabilecek. Erdoğan böylelikle diğer adayların yaptığı harcamaların büyük bir kısmını yapmayacak. İşte adayların propaganda sürecinde kullanacakları bütçenin finansmanını sağlayacak bağış ve yardım hesapları:

"-HDP, Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş:Ziraat Bankası TBMM Şubesi 

Şube No: 0903 

Hesap No: 31583126-5004 

IBAN No: TR68 0001 0009 0331 5831 2650 04 

-CHP ve MHP ile 3 partinin daha Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu:Ziraat Bankası, Mithat Paşa Şubesi 

Hesap No: 68827276-5002 

IBAN: TR69 0001 0012 6268 8272 7650 02' 

-AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan: 

Ziraat Bankası, Girişimci Ankara Kamu Şubesi 

Şube kodu: 2533 

Hesap no: 3302262 - 6009 

IBAN: TR04 0001 0025 3303 3022 6260 09"

ADAYLARIN YERLERİ YARIN BELİRLENECEK

10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulasında adayların hangi sırayla yer alacağını belirlemek için yarın Yüksek Seçim Kurulu'nda kura çekimi yapılacak. Kesin aday listesinin 11 Temmuz'da YSK tarafından Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından adaylıkları kesinleşen kişiler için yarın kura çekimi yapılacak. Saat 10.00'da yapılacak kura çekiminde, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP ile 3 partinin daha Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın pusuladaki yerleri belli olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.