Hangi Parti Ne Kadar Reklam Yaptı?
Nielsen Media, çeşitli medya ajansları ve mecralardan aldığı verilerden yola çıkarak seçimlerin reklam yatırımlarını ve mecra dağılımlarını çıkardı. Bu bilgileri köşesine taşıyan Media-Cat yazarı Pelin Özkan, ilginç veirler paylaştı. 

Buna göre 31 Mart 2014 seçimlerinde en büyük reklam harcamasını AKP yaptı. Belediye başkan adaylarından özellikle Mustafa Sarıgül ve Melih Gökçek, reklam bütçeleri konusunda kendi partileriyle adeta yarıştılar.

50 milyon lira ile siyasi reklam yatırımının aslan payı televizyona gitti. 

31 Mart seçimlerinde partiler ve adaylar televizyon kanallarına 50 milyon TL civarında bir toplam bütçe harcadılar.

Bu bütçenin yüzde 71′i ölçülen kanallarda, yüzde 29′u ise ölçülmeyen tematik kanallarda harcandı.

Televizyonda en çok bütçe yatırımı yapan parti AKP oldu. AKP, rakibi CHP’den tam 6,5 kat daha fazla yer satın aldı. AKP, televizyon kanallarında 109 bin 332 saniyesi Şubat ayında olmak üzere iki ayda toplam 641 bin 769 saniye reklam yeri kullandı. Ve AKP bu bütçe ile ölçülen kanallarda 20+ tüm kişilerde 5 bin 619 GRP elde etti.

Televizyon kanallarında toplam 98 bin 673 saniye reklam kullanan CHP ise 20+ tüm kişilerde 3 bin 5 GRP elde etti. 100 bin 252 saniye reklam yeri satın alan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül televizyonda en çok reklam yapanlar sıralamasında AKP’nin arkasından ikinci sırada yer aldı. Ancak Mustafa Sarıgül’ün elde ettiği GRP 1.280′de kaldı.
AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Melih Gökçek ise 59 bin 381 saniye ile dördüncü sırada yer alırken, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, toplam 2 bin 446 saniye reklam yeri satın aldı.

MHP, 31 Mart Yerel Seçim kampanyasında televizyonu hiç kullanmadı. Diğer siyasi patiler, Halkların Demokratik Partisi 5 bin 484 saniye, Büyük Birlik Partisi 3 bin 99 saniye reklam kullandı. İşçi Partisi ise nerdeyse tamamında Ulusal Kanal’ı kullandı ve 51 bin 950 saniye reklam yaptı. Saadet Partisi ise 253 saniye kullanımı ile pek çok aday ile kıyaslanamayacak kadar geride kaldı.

En fazla reklam Hürriyet’e

31 Mart Yerel Seçimlerinde siyasi parti ve adaylar tarafından ulusal gazetelere ayrılan toplam bütçe tahminen15 milyon TL civarında kaldı. Partilerin ve adayların bütçelerinden en yüksek payı ise yüzde 27′lik bir oranla Hürriyet gazetesi aldı.

\"\"

\"\"


Toplamda 178 bin st/cm ile en fazla gazete reklamı yapan siyasi parti AKP oldu. AKP ağırlıklı olarak gazetelerin arka kapaklarını kullandı ve gazetelerde 30 gün boyunca yayında kaldı. AKP’yi Mustafa Sarıgül takip etti ve toplamda 42 bin 907 st/cm’lik gazete reklamı kullandı. CHP Genel Merkezi ulusal gazetelerde toplamda ancak 13 bin 852 st/cm reklam yaptı ve kullandığı gazetelerde sadece üçer yayın yaptı.

Sinemaya bütçe gitti

31 Mart seçimlerinde sinema mecrasının iki büyük siyasi reklamvereni AKP ve Mustafa Sarıgül oldu. Tahminen toplam 8 milyon TL olan sinema reklam yatırımlarının yüzde 51′i AKP, yüzde 42′si ise Sarıgül tarafından kullanıldı. Sinemada Binali Yıldırım yüzde 4, MHP ise yüzde 2′lik bütçe kullandı. CHP, HDP ve diğer siyasi partilerin genel merkezleri bu seçimlerde sinema mecrasını kullanmadılar. Sinema bütçesini Mars Media, İstanbul Medya ve Fida Film yönetti.

Açıkhavada durum neydi?

31 Mart 2014 seçimlerinde Açıkhavada Türkiye genelinde toplam 25 bin civarında açıkhava ünitesi kullanıldı. Açıkhavadaki reklamların yaklaşık yüzde 50′si tek başına AKP Genel Merkezi tarafından kullanıldı. MHP ve MHP’li adaylar yaklaşık 5 bin 500 adet reklam ünitesi kullandılar.

\"\"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.