Haluk Koç: Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir çözümsüzlüğün adresi olmayacak

- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'nin en uygun hükümet modelinin yüzde 60'ın içinden çıkacağına inandığını belirten Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin hiçbir çözümsüzlüğün adresi olmayacağını bir kere daha açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. Tüm partilerimiz ilişkilerini geçmişte yaşanmış çatışmalara, kamplaşmalara göre kurmamalı. Kişisel veya partisel kaygılar değil ülke ve toplum yararına olabilecek olan kaygılar ön planda olmalı" dedi.

"TEK PARTİ İKTİDARI SONLANDIRILMIŞ TEK PARTİ DEVLETİ MAALESEF ŞU ANDA DEVAM ETMEKTEDİR"

7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendiren Koç, "7 Haziran sonuçları iktidardan kimin düştüğünü açık bir şekilde ortaya koydu. Adalet ve Kalkınma Partisi 7 Haziran'da iktidardan düştü. Yüzde 60'lık kitlenin beklentilerini akıl, mantık çerçevesinde duygusallıklardan uzak yaşanmış yüklerden uzak bir şekilde ele alınıp bundan sonrasına dönük adımların atılması hepimiz için malum bir değerlendirme. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha ifade ediyoruz. Herhangi bir siyasi partimize oy veren yurttaşımızı asla yok sayan bir değerlendirme darlığı içinde değiliz. 7 Haziran'da tek parti iktidarı sonlandırılmıştır. Ancak tek parti devleti maalesef şu anda devam etmektedir" diye konuştu.

"TÜM PARTİLERİMİZ İLİŞKİLERİNİ GEÇMİŞTE YAŞANMIŞ ÇATIŞMALARA, KAMPLAŞMALARA GÖRE KURMAMALI"

Koç, "Muhalefet partileri olarak tüm partilerimiz ilişkilerini geçmişte yaşanmış çatışmalara, kamplaşmalara göre kurmamalı düşüncesindeyiz. Milletimizin bizlerden talep ettiği bazı hususlar var. Geleceği şöyle kurun diyor. Kardeşlik ve birlikte yaşama iradesini geliştirin diyorlar. Demokrasi ve özgürlükler, yolsuzların önlenmesi, ekonomik istikrarın sağlanması, huzur barış ve kalkınma üzerine ilişkilerinizi yeniden tanımlayın diyor. Kurulacak koalisyonun demokrasi ve refahı önceleyen bir koalisyon olmasını istediğimizi özenle altını çizerek ifade ediyoruz. Demokrasi, huzur ve kalkınma" ifadelerini kullandı.

"EN UYGUN HÜKÜMET MODELİNİN YÜZDE 60'IN İÇİNDEN ÇIKACAĞINA BİZ İNANIYORUZ"

CHP'nin en uygun hükümet modelinin yüzde 60'ın içinden çıkacağına inandığını belirten Koç, "Ekonomik istikrar, büyüme, kriz yönetimi için gerekli güven ortamını sağlayacak en uygun hükümet modelinin yüzde 60'ın içinden çıkacağına biz inanıyoruz. Bu uzlaşma parlamenter demokrasiyi de rayına sokabilecek. Cumhurbaşkanını anayasal yetki sınırlarına çekecek. Siyasi kirlenme ile mücadele edebilecek. Yolsuzlukları, yaşanmış yolsuzluk iddialarını yargıya taşıyabilecek bir büyük toplumsal uzlaşmaya Türkiye'nin ihtiyacı var" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE SANDIĞIN SAĞLADIĞI BU OLANAĞI HEDER ETMEMELİ"

Seçim sonuçlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi bu yöndeki bir sonucu zorlayan bir pozisyonda siyaseten görev yapacak, görev alacak. Süreçte sorumluluk almak dışında başka bir pozisyonu tercih eden siyasi partilerin bu takındıkları tavır üzerinden kendi hanelerine çok büyük artılar yazamayacaklarını da siyaseten okumak gerekiyor. Sandığın sağladığı bu olanağı heder etmemeli Türkiye. Israrla yürümek gerektiğinin bir kere daha altını çizmek istiyoruz" diye konuştu.

"CUMHURİYET HALK PARTİSİ HİÇBİR ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN ADRESİ OLMAYACAK"

CHP'nin çözümsüzlüğün adresi olmayacağını vurgulayan Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin hiçbir çözümsüzlüğün adresi olmayacağını bir kere daha açık ve net bir şekilde ifade ediyorum" dedi.

"KENDİ PARTİSİ İÇERİSİNDE ŞU ANDA ANA EKSENİNDE OLMAMASI GEREKEN BİR KİŞİNİN ELEŞTİRİ ALDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, CHP'nin çözüm sürecine yaklaşımına ilişkin eleştirilerini değerlendirmesi istenen Koç, "Arınç'ın bir açıklaması var. Sayın Arınç 14 madde ile ilgili çözüm süreci le ilgili bir açıklama yok diyor. Başlı başına çelişkilerle dolu. Ocak şubat ayına kadar çözüm sürecinin savunucuları böyle bir süreç yok toplantı olmamıştır diye tavır aldılar sayın Arınç herhâlde burada bir öz eleştiri yapmak istiyor. Bir çözümden bahsediyorsak bu demokratikleşmeden, hak ve özgürlükleri tesliminden geçer. Bunu zaten belirttiği 14 maddenin en 3'ünde var. Sayın Arınç'a da bunu hatırlatmak istiyorum. Kendi partisi içerisinde siyasetin şu anda ana ekseninde olmaması gereken bir kişinin de buradan bir eleştiri aldığını görüyoruz. Dolaylı olarak "Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" misali bir ifadede bulunmuş sayın Arınç. Kendilerine dönük bir eleştiri olarak kabul ediyorum" diye konuştu.

"KİŞİSEL VEYA PARTİSEL KAYGILAR DEĞİL ÜLKE VE TOPLUM YARARINA OLABİLECEK OLAN KAYGILAR ÖN PLANDA OLMALI"

MHP'nin koalisyona ilişkin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Koç, "Yaşanmış çatışmalardan, uzlaşmazlıklardan yola çıkarak bir pozisyon belirlemek yerine, toplumun gelecek beklentisi, demokrasi, refah gibi bir süreci hep beraber değerlendirmek mümkün. Kişisel veya partisel kaygıların ön planda olduğu değil ülke ve toplum yararına olabilecek olan kaygıların daha önde olduğu bir değerlendirme kapsamında olması da tabii istenilen, beklenilen bir durum" diye konuştu.

AKP, CHP KOALİSYONU

AKP, CHP koalisyonu olasılığını değerlendirmesi istenen Koç, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun 14 madde ile ifade ettiği tüm noktalar bahsettiğiniz siyasi parti tarafından ne kadar hayata geçirilebilir, böyle bir ortaklık olduğunda bunların hangisinin gerçekleşmesi için irade koyabilir. Bunlar bize değil bahsettiğiniz adrese sorulması gereken sorular. Yolsuzlukların önlenmesi konusunda adım atabilecek misiniz? Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda adım atabilecek misiniz? Hukuken şu anda cumhurbaşkanı olan sayın Erdoğan'ın anayasal sınırlar içerisine çekilmesi sağlayacak irade gösterebilecek misiniz?" diye sordu.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.