Hak arayışına EVET şiddete HAYIR

TOBB, Türk-İş, TZOB, TESK ve Hak-İş adına yapılan ortak açıklamada “Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz. Ancak gösterilerin, marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini görüyoruz” denildi.

 
Şiddet çözüm getirmez
“Sokakların huzur ve güveni, geleceğimiz için son derece önemlidir. Şiddet ve kavga hiçbir şeyi çözmediği gibi sorunları içinden çıkılmaz hale getirir. Hiçbir hak arayışı, can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnaf ve tüccarın mağduriyetine, kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamaz.”
 
Hak aramaya evet, şiddete hayır
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını desteklediklerini ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini üzülerek gördüklerini bildirdi. Türkiye’nin en büyük meslek kuruluşlarından TOBB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun da (TESK) aralarında bulunduğu 6 sivil toplum kuruluşu, son günlerdeki olaylara ilişkin basın toplantısı düzenledi. TOBB Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Hisarcıklıoğlu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Sekreteri Hikmet Yavuzyiğit katıldı. Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’da başlayarak son günlerde birçok ile yayılan olayları dikkatle izlediklerini söyledi.
 
KÖTÜ EMELLERE HİZMET ETMEYE ZEMİN HAZIRLANIYOR
 Vatandaşların hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmesinin, en tabii vatandaşlık hakkı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini, gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet etmeye zemin hazırladığını üzülerek görüyoruz. Tüm dünya sorunlarla boğuşurken, herkesin bakışlarının yükselen Türkiye üzerinde odaklandığı bu dönemde, huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Şunu kimse unutmamalıdır ki sokakların huzur ve güveni, çocuklarımızın ve Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemlidir. Şiddet ve kavga, hiç bir şeyi çözmediği gibi, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir.”
“Samimî vatandaşlarımız duyarlılık içinde olmalı”
Hiçbir hak arayışının, vatandaşın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnafın, tüccarın mağduriyetine ve vatandaşların vergileriyle temin edilen kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Samimî vatandaşlarımız bu konuda duyarlılık içinde olmalı ve yakma yıkma gibi suç teşkil eden fiillerin hak ve özgürlükleri gölgelemesine izin vermemelidir” dedi. Demokrasi içinde ve demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, devletin ve kurumların samimî vatandaşların demokratik haklarını kullanmalarına sonuna kadar imkan sağlamaları gerektiğini söyledi.
 
OYUNA GELMEYİN

Taksim’deki Gezi Parkı protestolarını fırsat bilen bazı provokatif yapılanmalar ile kimi siyasi partilerin ülkeyi yangın yerine çevirme çabalarını sert dille eleştiren  Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, “ Demokratik her eylemin yanındayız, hakkını demokratik yöntemlerle arayan herkesin hakkına saygı duyarız. Ancak sokak terörü ve şiddet uygulayarak yakıp yıkan eşkiya güruhuna da asla prim verilmemelidir” dedi. Siyasi otoritenin kendi halkının haklı taleplerine hiçbir zaman kulak tıkayamayacağını kaydeden Turbay, özellikle olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinden bir kısmının hatalı davranışlarını bahane ederek kamu malına, şahıs malına zarar vermenin, ortalığı yakıp yıkmanın haklı bir yanının bulunmadığını söyledi. Turbay yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Demokrasi adına konuşmak ve demokrat olabilmek zor zamanların sınavıdır. Bugün yaşananlar ise demokratik hak olarak başlayan eylemlerin, gösterilerin provokasyona dönüşmesi, bazı siyasi partiler, sendikalar ve kimi sivil toplum örgütlerinin ise olayı ideolojik çerçeveye sıkıştırıp hak arama eyleminden çıkartmış olmalarıdır. Demokratik taleplerle meydana çıkan vatandaşlar, kamu mallarını yakıp yıkarak ülke severliklerini gösteren, dükkanları yakıp yıkıp yağmalayarak emekten yana duruşlarını sergileyenlerin oyununa gelmemelidirler.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.