Gümrük oylarında şaibe endişesi!

Yurtdışı oylarla ilgili şaibe iddiaları devam ediyor. Yurtdışına kurulan sandıklarda kullanılan oy sayısı beklenilenin çok altında gerçekleşince gözler gümrük kapılarına çevrildi.

Atatürk Havalimanı, Kapıkule, Esenboğa Havalimanı, Antalya, İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi yurtdışından Türkiye'ye doğrudan giriş yapılan 25 gümrük kapısında kullanılan oyların net rakamları hala açıklanmadı. Pazar gününe kadar sürecek seçimlerde manipülasyon yapılacağı iddiaları da açığa kavuşturulmadı.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 4 Ağustos'da yaptığı açıklamada gümrüklerde 9 günde kullanılan oy sayısını 152 bin olarak açıkladı. Buna karşın Yeni Şafak gazetesi gümrük kapılarındaki oy kullanımı ile skandal bir habere imza attı. Gazete, 31 Temmuz tarihli nüshasında ilk beş günde gümrüklerde kullanılan oy sayısını 400 bin olarak açıkladı. Bakan İşler'in gazete haberinden 4 gün sonra açıkladığı 152 bin oy açıklamasına rağmen, şişirilmiş rakamlarla haber yapılması, yurtdışı oyları ile ilgili şaibelerin gümrük kapıları üzerinden yapılacağı iddialarını gündeme getirdi.

Konuyu takip ettiklerini dile getiren MHP Grupbaşkanvekili İzmir Milletvekili Oktay Vural,"Seçime yönelik bir kumpasın yapıldığını ortaya koyuyor. Bu kadar kişi oy kullandı diyerek aynen 30 Mart seçimlerinde önceki manipülasyonlar gibi manipülasyon etmek suretiyle acaba birtakım sahte oyları sandıklara mı sokacaklar. Trafolara kediler girdiği gibi gümrükteki sandıklara da şişko kedilerin gireceği anlamına geliyor." diye konuştu.

Yeni Şafak'ın gümrük oylarınyla ilgili abartılı rakamlar kullanmasını manipülasyonun habercisi olduğunu belirten CHP Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Osman Faruk Loğoğlu ise, "Burada Emrullah İşler'in verdiği rakamları baz almak gerekli. Elimizdeki rakamlar da İşler'in verdiği rakamlarla örtüşüyor. Bugün itibariyle yaklaşık 160 bin kişi oy kullandı gümrüklerde. Konunun yakın takipçisiyiz. Herhangi bir şaibe durumunda gerekli itirazımızı yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yurtdışında yaşayan 2.7 milyon Türk seçmen, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi sandık başına gitti. Türkiye'deki seçimlerde oy kullanma hakkını elde ettiği tarihten itibaren 27 yıldır gümrük kapılarına mahkum edilen gurbetçi seçmen ilk kez bu seçimde bulundukları ülkelerde kurulan sandıklarda oylarını kullandı. Ancak gurbetçi seçmenin sandığa ilgisi beklenilen çok altında gerçekleşti. Bunda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) şart koştuğu randevu sisteminin yanı sıra sandıklara ulaşımdaki zorluğun etkisi olduğu belirtiliyor.Ayrıca, yurtdışında kullanılan oyların Türkiye'de sayılacak olması beraberinde oylarsa hile yapılacak iddialarını gündeme getirdi. Oyların Türkiye'ye getirilirken uçakta değiştirilebileceği endişeleri dile getirildi. Bu iddia ve endişelerin gölgesinde sandığa giden yurtdışında yaşayan 2,7 milyon seçmenden sadece 232 bini sandığa iradesini yansıttı.

26 Temmuz'da başlayan gümrük kapılarındaki oy kullanımı ise devam ediyor. 4 Ağustos tarihi itibariyle gümrüklerde kullanılan oy sayısı ise 152 bin. Kamuoyunda, yurtdışında kurulan sandıklardan beklenilen oyun gelmemesi üzerine gümrük kapılarında devam eden oy kullanımına şaibe karışacağı endişesi hakim. Hükümete yanlısı Yeni Şafak gazetesi bu endişeyi destekleyen skandal bir haber imza attı. Gazetenin 31 Temmuz 2014 tarihli nüshasında yayımlanan haberde ilk 5 günde gümrük kapılarında kullanılan oy sayısı 400 bin olarak yazıldı. Hatta bu sayısının seçim sonunda 800 bini bulacağı belirtildi. Gazetedeki rakamın gerçeği yansıtmadığı kısa sürede anlaşıldı. Zira Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 4 Ağustos'ta yaptığı açıklamada gümrük kapılarında ilk 9 günde kullanılan oy sayısını 152 bin olarak açıkladı. Yeni Şafak'ın verdiği rakamlarla resmi ağızların açıkladığı rakamlar arasındaki uçurum ‘Gümrük kapılarından gelecek oylarda şaibe mi oluşturulacak?' sorusunu akıllara getirdi.

Son 12 yılda gurbetçi seçmenin oy kullandığı 3 genel seçim ve 2 referandumda oy kullanan kişi sayısına bakıldığında da kullanılan oy sayısı Yeni Şafak'ın dile getirdiği rakamın yanından bile geçmiyor. Gazete ilk 5 günde gümrük kapılarında 400 bin kişinin oy kullandığını iddia ediyor. Son 12 yılda yapılan seçimlerin hiçbirisinde gümrük kapısında kullanılan oy sayısı bu rakamı yakalayamıyor. Ayrıca, 12 yıl içinde yapılan 5 seçimin toplamında gümrük kapılarında 693 bin oy kullanılıyor. Bu rakam Yeni Şafak'ın cumhurbaşkanlığı seçimleri için gümrük kapılarından 800 bin oy kullanılacağı iddiasına ulaşmıyor.

Yurtdışında yaşayan yüzbinlerce gurbetçi seçmenin son 5 seçimde kullandığı oy sayıları şöyle: 12 Haziran 2011Milletvekilliği Seçimleri (129 bin 283), 12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği Referandumu (196 bin 299),  21 Ekim 2007 Anayasa Değişikliği Referandumu (25 bin 103), 22 Temmuz 2007 Milletvekilliği Seçimleri (228 bin 19) ve 3  Kasım 2002 Milletvekilliği Seçimleri (115 bin 459).

Gümrükteki sandıkları şişko kediler girebilir

Yeni Şafak'ın gümrük kapılarında kullanılan oylarla ilgili abartılı rakamlarla yaptğı habere MHP ve CHP'den tepki geldi. Konuyu yakından takip ettiklerini dile getiren MHP Grupbaşkanvekili İzmir Milletvekili Oktay Vural, "Seçime yönelik bir kumpasın yapıldığını ortaya koyuyor. Bu kadar kişi oy kullandı diyerek aynen 30 Mart seçimlerinde önceki manipülasyonlar gibi manipülasyon etmek suretiyle acaba birtakım sahte oyları sandıklara mı sokacaklar? Trafolara kediler girdiği gibi gümrükteki sandıklara da şişko kedilerin gireceği anlamına geliyor. Böyle bir hukuksuzluk elbette ortaya çıkar. Birileri sandığa gelmeyen birinin yerine oy kullanıp imza atmışsa bu imzanın ona ait olup olmadığı nasıl tespit edilecek? Konuyu takip ediyoruz, ama endişeliyiz. Sandık kurullarına baskı yapılıyor. Maalesef 30 Mart seçimlerinde zaten hileyi gördük aynı hileleri bu seçimlerde de göreceğimizi ortaya koyuyor. Yeni Şafak ya da başka bir gazete işte şu kadar oy kullanıldı bu kadar oy kullanıldı demek suretiyle aslında bir bakıma kullanılmayan oyların da sandıktan çıkacağını gösteriyor." diye konuştu.

Yeni Şafak'ın gümrük oylarınyla ilgili abartılı rakamlar kullanmasını manipülasyonun habercisi olduğunu belirten CHP Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Osman Faruk Loğoğlu ise, "Burada Emrullah İşler'in verdiği rakamları baz almak gerekli. Elimizdeki rakamlar da İşler'in verdiği rakamlarla örtüşüyor. Bugün itibariyle yaklaşık 160 bin kişi oy kullandı gümrüklerde. Konunun yakın takipçiyiz. Herhangi bir şaibe durumunda gerekli itirazımızı yapacağız." ifadelerini kullandı.

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.