Gizli tanıklara örtülü ödenekten para mı verildi?

Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, örtülü ödenekten 2012 yılında yapılan harcama tutarının 1 mil­yar 169 mil­yon li­ra olduğunu belirtti. 2013 yı­lın­da, ör­tü­lü öde­nek­ten har­ca­na­bi­le­cek tu­tar ola­rak 2 mil­yar TL (eski pa­ra ile 2 kat­ril­yon TL) ay­rıl­dığını ifade eden Köktürk, “2013 yı­lı­nın Ma­yıs ayı so­nu iti­ba­riy­le, örtü­lü ödenekten har­ca­nan pa­ra 537 mil­yon li­ra­ya ulaş­tı. Ör­tü­lü öde­nek­ten ya­pı­lan harca­ma­lar, Ma­li­ye Ba­kan­lı­ğı Mu­ha­se­bat Ge­nel Mü­dür­lü­ğü­’nün Kamu He­sap­la­rı Bülte­ni­’n­de “giz­li hiz­met gi­der­le­ri­” baş­lı­ğı al­tın­da gö­zü­kü­yor. Bu­na gö­re, sa­de­ce Ma­yıs ayında­ki ör­tü­lü öde­nek har­ca­ma­sı 210 mil­yon li­ra. Bu tu­tar, “şu ana kadarki en yük­sek har­ca­ma­” olu­yor. Kı­yas­la­mak için bir ör­nek ver­mek ge­re­kir­se, 2007 yılında ör­tü­lü öde­nek­ten ya­pı­lan har­ca­ma­la­rın ta­ma­mı 262 mil­yon TL idi. Ma­yıs 2013’te ne­re­dey­se 2007 yı­lı­nın ta­ma­mı ka­dar har­ca­ma ya­pıl­mış! Ör­tü­lü ödenek­ten ya­pı­la­bi­le­cek har­ca­ma­lar, 2013’te re­ko­ra doğ­ru­ gi­di­yor. İlk 5 ay­da 537 mil­yon li­ra olan ör­tü­lü öde­nek har­ca­ma­la­rı­nın, yıl so­nu iti­ba­riy­le 1.5 mil­yar TL’­yi aş­ma­sı ve re­kor kır­ma­sı­ bek­le­ni­yor.” dedi.

GİZLİ TANIKLARA VE MİTİNGLERE HARCAMA YAPILDI MI?”

Böylesine ciddi harcamaların, ne kadarının nerelere gittiği konusunda Başbakan’a bir bilgilendirme yapıp-yapmayacağını soran Köktürk, şunları kaydetti: “Örtülü Ödeneğin ciddi bir bölümünün Türkiye’nin Suriye politikalarına yönelik olarak harcandığını ve yine Ergenekon, Balyoz, Odatv gibi hukuki niteliğinden çok siyasi niteliğiyle ülke gündemine taşınan davalarda dinlenen ‘Gizli Tanık’lara Örtülü Ödenek bütçesinden ciddi ödemeler yapıldığı yazılı ve görsel basında mütemadiyen dillendirilmektedir. Yine 28.11.2013 tarihinde Dışişleri Bakanı’nın yanıtlaması için verdiğimiz soru önergesinde; “Türkiye, Libya’daki Kaddafi’ye karşı savaşan ve resmi sıfatı olmayan isyancılara, valiz içinde gönderilen 300 milyon doların hibe olarak mı verildiğini” sormuş, Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu 10 Kasım 2011 tarihinde bu sorumuza; “Bu paraların miktarının 200 milyon dolar olduğunu, Libya Ulusal Geçiş Konseyine kredi olarak verildiğini ve geri ödemesinin yapılacağı” yanıtını vermişti.

Buna göre,

.Hükümetlerin namusuna bırakılan Örtülü Ödenek harcamalarının bu kadar artmasının nedeni nedir?

.Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Kafes gibi davalarda kullanılan gizli tanıklara “Örtülü Ödenek”ten ne kadar para harcanmıştır?

.Örtülü Ödenek harcamalarının ne kadarı komşumuz Suriye ile “sıfır sorun” hedefi için harcanmaktadır?

.“Libya’da Kaddafi’ye karşı savaşan ve resmi sıfatı olmayan isyancılara, 300 milyon doların valiz içinde gönderildiği dillendirilen, Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu tarafından ise, “miktarının 200 milyon dolar olduğu, Libya Ulusal Geçiş Konseyine kredi olarak verildiği ve geri ödemesinin yapılacağı açıklanan bu paraların” ne kadarı Kaddafi’yi deviren Libya Ulusal Konseyinden geriye tahsil edilmiştir?

.Yapmış olduğunuz “Milli İradeye Saygı Mitinglerine” Örtülü Ödenekten para harcanmış mıdır?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.