Erdoğan: Yakında Gezi Parkı\'nda da oturacağım

Başbakan'ın konuşmasından satırbaşları; 

Bizim için insan önce candır. Önce yaradanın bu dünyadaki en mükemmel varlığıdır. Yaradılmış olanların da en mükemmelidir. Dikkatinizi çekiyorum , derisinin rengi önemli değil, inançları önemli değil, insan önce insandır 

Bu topraklar her zaman farklılıkları bir arada yaşatmıştır. Eğer bu topraklarda egemen olanın diğerine bir zulmü olsaydı bugün bu kadar renkli bir Türkiye olmazdı. Son asırda bazı kötü olaylar yaşanmıştır ancak bunun hata olduğu kabul edilmiştir. 

Türkiye ekonomisiyle dış politikasıyla güçlü bir ülkedir. Farklılıkları her zaman bir zenginlik olarak gördük. Farklılıkların bir arada yaşamasının birinci şartı tahammüldür ancak şiddetle değil.  Başkasının özgürlük alanına müdahale etmediği müddetçe herkes haklarını özgürce kullanabilir. Çoğunluk olmaz azınlığı hor görmek anlamına gelmez. 

Çoğunluk olmak, azınlığı yok saymak anlamına asla gelmez, kimseye de bu hakkı vermez. Demokrasi, esasen, insanları, başkalarının özgürlük alanlarına müdahale etmeyecek şekilde, bir arada, birbirine saygılı ve hoşgörülü şekilde tutabilmek için vardır. Çoğunluk, çok olma avantajını kullanarak, azınlığa dayatmalarda bulunamaz. Ancak azınlık da elindeki güçlere güvenerek, çoğunluğa istikamet çizme, çoğunluğa dayatmalarda bulunma hakkına asla sahip olamaz. Demokrasilerde, sandıktan çıkan çoğunluğun, elbette ki sandıktan çıkan azınlığa her istediğini yapma ve yaptırma hakkı yoktur. Aynı şekilde, azınlığın da elindeki sermaye gücünü, medya gücünü, propaganda gücünü, uluslararası güçleri arkasına alarak, çoğunluğa dayatmalarda bulunma hakkı yoktur.

Bizim geleceğe bu temel ilkeler ışığında yürümemiz gerekiyor. Güçlü bir Türkiye'yi dünya pek istemiyor. Egemen güçler bu konuda elinden geleni yapıyor. 10 yıl içinde gücünü 1'e3 katlayan Türkiye herkesi rahatsız ediyor. İçimizde de onlarla işbirliği yapanlar var. Bunu herkes biliyor. 

Tam Türkiye sıçrama yaşarken, Mayısı Haziranı düşünün. Bütün bu eylemler zam talebiyle yapılmadı, haklarımız elimizden alınıyor diye yapılmadı. Dört tane ağaç için yapıldı. Bu iktidar bu konuda kimsenin yarışamayacağı bir iktidar. Bunu iddiayla söylüyorum. Kimse bu konuda bizimle yarışamaz. 

Bakın ben 2 milyar 800 milyon ağaçtan bahsediyorum kimsenin kafası basmıyor. Hesap yapmaya çalışıyor. Fidanla ağacı karıştırıyor. Türkiye genelinde şu anda diktiğimiz fidanlardan ağaçlara kadar dünyayla rekabete girdiğimizde dikme yarışında dünyada öndeyiz. Biz sabırla mücadelemizi sürdürüyoruz.

Ben üzülüyorum. Bizim yaşam tarzımıza karışılıyor deniliyor. Acaba kimin yaşam tarzına karıştım, ne yaptım. Şurada bir topluluk var. Bu toplulukta İstanbul'un özeti, renkleri var. Bütün vatandaşlar kendi yaşam tarzı özgürlüğü içerisinde buraya geldi. Bizim derdimiz insanların yaşam tarzıyla olmadı. belediye başkanı oldum, o zaman da aynısını söyledler. Bunlar geldiler otobüsleri ikiye ayıracaklardır, başörtülü baş aççık diye ayıracak dediler. O günlerde Pendik'te bir kız trenden düştü öldü. Trenden attı diye yazdılar. Hala bunlarla mı uğraşacağız? Hala birileri farklı şeyleri kaşımanın derdi içinde. Battık bittik diyorlar.

Geçen ay itibariyle havayolunda yüzde 15,5 artış var. Turizm bitti. Turizm deyince Gezi Parkı aklınıza geliyorsa bitmiş olabilir. Biz vatan topraklarına bakıyoruz. Geçen ay itibariyle yüzde 18,5. Daha iyiye gideceğiz. 

Bu ülkenin tek başına sahibi değiliz. Böyle bir anlayışı kabul etmek mümkün değil. Bu ülkenin sahibi biziz. İnsani değerlerle bu toprakların asıl değerleriyle örtüşen budur. 

Türkiye gündemi belirlenen bir ülke olmaktan çıktı, gündem belirleyen bir ülke oldu. Suriye'de ne işin var Mısır'da ne işin var diyorlar. O zaman binlerce km ötedeki ülkelere de sorman lazım Irak'ta ne işin vardı diye. Ben sınır komşumla ilgili beyanatta bulunmayacak mıyım?

Biz bunun için güçlenmeliyiz, güçleniyoruz. Hiçbirimiz bu ülkenin tek başına sahibi değiliz. 76 milyon olarak bu ülkenin sahibiyiz.

Bu ülkenin sahibi biziz. Biz birlikte Türkiye'yiz. İnsani değerlerle örtüşen anlayış budur. Bu ülkenin her zerresinde ecdadımızın alın teri var.

Önyargılarımızı kenara bırakacağız. Tarihte yaşanmış acı olaylardan ders alacağız. Farklılıklarımıza değil ortak noktalarımıza bakacağız. Şu güzel ülkemizde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Hiçbir sorun çözümsüz değildir.  Bu ülkede çoğunluk da azınlık ta binyıllardır biraarada yaşadığı gibi ebediyen yaşayabilir.

Sadece geçen yıl azınlık vatandaşlarımızın bize verdiği iftar var. Ben kendilerine gayrimenkullerinizi vereceğiz demiştim. 2,5 milyar dolarlık gayrimenkulu verdik daha da vereceğiz. Bunu hangi iktidar yaptı. Kimse cesaret edemedi, biz başardık.

Meselelerimizin arasına şiddetin girmemesine gayret göstereceğiz.Şiddetin getirdiği fayda yoktur. Yumruklar sıkılıysa tokalaşma olmaz. Şiddet her türlü uzlaşmanın önünü kapar.

Her meselede şiddeti uzakta tutacağız. Her meseleyi meşruiyet dairesi içinde ele alacağız. 

Niyetleri yok ipe un seriyorlar. 326 milletvekili ile bizim anayasa komisyonunda 3 milletvekilimiz var diğerlerinin az milletvekili var ama onların da 3. Çoğunluk mu azınlığa tahakküm ediyor, yoksa azınlık mı çoğunluğa. Tutturmuşlar başkanlık sisteminden vazgeçin, biz teklif götürme hakkına sahip değil miyiz? Sizin nasıl kırmızı çizgileriniz varsa biz tekif götürüyoruz, bizim kırmızı çizgimiz yok.

Eyalet sistemi diyen de var, bölgesel parlamento diyen de var. Başkanlık sistemi gibi teklif edince beyler rahatsız oluyor.

Akil insanlar diye proje ortaya koyduk, rahatsız oldular. Biz 63 kişi akil insan demedik ki. Bu bir sembol. Çeşitli bu ülkede karşılığı olan bir seçme yaptık. Tamamı bunlardır da demedik. 7 bölgeye 63 kardeşimizi gönderelim, toplumun nabzını alalım dedik.

Bazı yerlerde olumlu karşılandılar bazı yerlerde çirkin ifadelere maruz kaldılar. Bu da bir aşamaydı. Hazırladıkları raporların üzerinde çalışıyoruz.

Örnek vermek isterim. Ankara Mamak ilçemizde bazı evlere çirkin ifadeler yazılıyor. Bir mezhebin mensubu vatandaşlarımızın evlerinin kapılarına neler yazılıyor. Bu yazıyı yazanların kanlı bir terör örgütü mensubu oldukları daha da çirkini o mezhebin mensubu oldukları çıktı. Gezi Parkı'nda da bu olmadı mı. Dün de bir düğün yaptılar, ama düğünün hemen ardından kara maskeliler meydanda cirit attılar.

Bunun zemini olmak şu güzelim İstanbul'da yanlış değil mi? Neden bu yapılıyor. Bunun fikir özgürlüğü ile ne alakası var. Samimiysen o paçavra yüzünde ne var? Elinde molotofun işi ne? Fikrini söyleyeceksen söyle. Ben de dün parktaydım 1,5 saat sohbet ettim, çaylarını içtim. Yakında da inşallah Gezi Parkı'nda bu sohbeti yaparız. Gençliğimiz orada geçti. Oranın adresini bilmeyenler bizden adres sorabilir. Belediye Başkanı olduğum günlerde orada her ay 3-4 nikah kıydım. Orada nikah dairesi olduğunu da bilmezler. Bu tuzaklara düşmeyelim. Bizi çatıştırıp nifak sokup çıkar elde etmek isteyenlere bu fırsatı vermeyelim.

Hatay'da hala denemeye çalışıyorlar. Biz gereken cevabı veririz. 

Haftaya Şerafettin Elçi havalimanını açıyoruz. Bir siyasi partili bunu çıkmış eleştiriyor. Bunun cevabını ben mi vereceğim. Bu insan Bayındırlık Bakanlığı yapmış mı yapmış. Biz de bu insanın ismini havalimanına verdik bundan daha tabii ne olabilir. 

"YAKINDA GEZİ PARKI'NDA DA SOHBET EDERİZ"

-Mamak'da bazı evlerin kapılarına çok çirkin yazılar yazıldı, bunları yazanların kanlı bir terör örgütü mensupları olduğu ortaya çıktı. Türkiye'nin her yerinde bu oyunlar oynanmak istiyor.

-Biliyorsunuz, Gezi parkında dün bir düğün oldu, düğünün arkasında kara maskeliler meydanlarda sokaklarda cirit atıyor. Bunun zeminini hazırlamak, şu güzelim ülkemizde yanlış değil mi?

-Buna ne gerek var? Kardeşçe birlik beraberlik için yaşamak varken buna ne gerek var? Hepsi illegal örgüt üyeleri. Eğer söylediklerinde samimiysen yüzündeki maskeyi çıkart! Ben de dün akşam Üsküdar'da parktaydım. vatandaşlarla oturduk sohbet ettik. Yakında inşallah Gezi Parkı'nda da sohbet ederiz. Gençliğimizin en güzel günleri orada geçti. Belediye başkanlığımda nikah kıydım orada. Bunları bilmezler tabi! 76 milyon olarak bu tuzaklara karşı çok dikkatli olmalıyız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.