'Erdoğan O Konuşmaları Kabul Etti!'
CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında gensoru önergesi verdi. 17 Aralık günü yapıldığı iddia edilen görüşmelerin hatırlatıldığı önergede, Erdoğan'ın 22 Nisan 2014 tarihli Grup konuşmasındaki ifadelere dikkat çekildi.

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi. Gensoru, CHP Grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce tarafından verildi.

"Tarihimizin en büyük yolsuzluk olaylarına karışan bakanların işledikleri suçu önceden bildiği halde gerekli işlemleri yapmayarak görevini kötüye kullanan, mal kaçırma ve gizleme suçlarını işleyen Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında Anayasa'nın 98 ve 99'uncu, TBMM İçtüzüğü'nün 106. maddeleri gereğince gensoru açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz"

denilen önergede,  "17 Aralık günü Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan’ın yaptığı konuşmaların ses kayıtları ve çözümleri medya organlarına yansımıştır. Aynı gün içinde gerçekleştirilen bu konuşmalarda, sabah saat 08.02’den saat 23.15’e kadar olan zaman diliminde Tayyip Erdoğan’a ait olduğu anlaşılan dolar, avro ve TL cinsinden çok büyük miktarlarda paranın Erdoğan’ın evinden taşındığı ve saat 23.15 itibariyle bu taşıma işleminin bitirilemediği anlaşılmaktadır. Para taşıma işleminin en az 15 saat sürdüğü düşünülürse, taşınan paranın tutarının milyar dolarla ifade edilebileceği anlaşılmaktadır. Tayyip Erdoğan söz konusu dinleme kayıtlarının montaj olduğunu kanıtlayamadığı gibi, 22 Nisan 2014 tarihli Grup konuşmasında “(…) Benim bakanlarımla yaptığım görüşmeleri ancak verebildiler veya eşimle, çocuğumla yaptıklarımı verebildiler (…)” demek suretiyle bu konuşmaların gerçekliğini kabul etmiştir. Paranın bakan yakınları ve bazı işadamlarının gözaltına alınmasının hemen ardından kaçırılması yasal yollarla elde edilmediğini göstermektedir. " ifadeleri dikkat çekti.

Yolsuzluk olaylarının medyada yer almaması için demokrasilerde görülmeyecek baskılar uygulandığı hatırlatan önergede,  "ülkemizin itibarını zedeleme pahasına ilkel bir yaklaşımla sosyal medyanın yasaklanması yoluna gidilmiştir." denildi.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA


Halkımızın 17 Aralık 2013 tarihinde öğrendiği, siyasi tarihimizin en büyük yolsuzluk olaylarına ilişkin ibretle izlenen bir süreç yaşanmaktadır. Bu süreçte erkler ayrılığı ilkesi askıya alınmış, Anayasal kurumlar işlevsiz kılınmıştır. Yasama organında yolsuzlukların ele alınması engellenmeye çalışılmış, yasama sorumsuzluğu ilkesi ortadan kaldırılmıştır. Yolsuzluk olaylarının üstünün örtülmesi için dikta rejimlerini aratmayan yöntemlere başvurulmuştur. 


TBMM’debakanlar hakkındaki fezlekeler, milletvekillerinin incelemesine açılmayarak Meclis’ten kaçırılmaya çalışılmıştır. Ancak, CHP’nin ısrarı sonucunda dört bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu önergesi kabul edilmiştir. Kabul edilen önerge ile CHP’nin konuya ilişkin verdiği soruşturma önergelerindeki bilgiler ve süreçte ortaya çıkan diğer bilgiler bu Gensoru Önergesinin verilmesinin de gerekçelerini oluşturmaktadır.  


Yolsuzluk olaylarının medyada yer almaması için demokrasilerde görülmeyecek baskılar uygulanmış, ülkemizin itibarını zedeleme pahasına ilkel bir yaklaşımla sosyal medyanın yasaklanması yoluna gidilmiştir.


Yolsuzluk olaylarına ilişkin kamuoyuna mal olmuş tüm bilgi/belgeler yolsuzluk olayları ile bu olayların üstünün örtülmesi için gerçekleştirilen yasadışı girişimlerinöznesinin Tayyip Erdoğan olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum Erdoğan Bayraktar tarafından 26 Aralık 2013 günü NTV Kanalındaki yayında açıklanmış ve Tayyip Erdoğan, Bayraktar tarafından “(…) millet ve vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakanın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyorum. (…).” sözleriyle istifaya çağırılmıştır. 


TBMM’de temsil edilen tüm partilerin oylarıyla 4 eski bakan hakkında TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Soruşturma Önergesine konu olan yolsuzluk olaylarından da Tayyip Erdoğan’ın önceden bilgi sahibi olduğu ortaya çıkmıştır. MİT,18 Nisan 2013 tarihli Raporuylabilgilendirmiş olmasına rağmen Tayyip Erdoğan; Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’i himaye ederek görevini kötüye kullanmıştır. 


Yolsuzluk olaylarının üstünün örtülmesi amacıyla yargı ve kolluk görevlilerinin görevlerini yerine getirmeleri engellenmiş,yargının siyasi iktidarın güdümüne girmesi ve yaşanan yolsuzluk olaylarının üzerinin örtülmesi için gerekli yasal değişiklikler de bizzat Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gerçekleştirilmiştir. 


17 Aralık günü Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan’ın yaptığı konuşmaların ses kayıtları ve çözümleri medya organlarına yansımıştır. Aynı gün içinde gerçekleştirilen bu konuşmalarda, sabah saat 08.02’den saat 23.15’e kadar olan zaman diliminde Tayyip Erdoğan’a ait olduğu anlaşılan dolar, avro ve TL cinsinden çok büyük miktarlarda paranın Erdoğan’ın evinden taşındığı ve saat 23.15itibariyle bu taşıma işleminin bitirilemediği anlaşılmaktadır. Para taşıma işleminin en az 15 saat sürdüğü düşünülürse, taşınan paranın tutarının milyar dolarla ifade edilebileceği anlaşılmaktadır. Tayyip Erdoğan söz konusu dinleme kayıtlarının montaj olduğunu kanıtlayamadığı gibi, 22 Nisan 2014 tarihli Grup konuşmasında “(…) Benim bakanlarımla yaptığım görüşmeleri ancak verebildiler veya eşimle, çocuğumla yaptıklarımı verebildiler (…)”demek suretiyle bu konuşmaların gerçekliğini kabul etmiştir. Paranın bakan yakınları ve bazı işadamlarının gözaltına alınmasının hemen ardından kaçırılması yasal yollarla elde edilmediğini göstermektedir. 


Ayrıca TBMM Başkanı,Tayyip Erdoğan hakkında CHP’li milletvekillerinin verdiği Meclis Soruşturma Önergesini, Önerge metninde Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen konuşmaların “haberleşme hürriyeti ile özel hayatın gizliliği” ilkelerine aykırı bularak işleme koymamıştır. Bu da anılan konuşmaların doğruluğunu göstermektedir. 


Tarihimizin en büyük yolsuzluk olaylarına karışan bakanların işledikleri suçu önceden bildiği halde gerekli işlemleri yapmayarak görevini kötüye kullanan, yolsuzluk olaylarının üzerini örtmek için demokrasinin işleyişini engelleyen girişimlerde bulunan, yargı görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüs eden, haksız mal edinme, mal kaçırma ve gizleme suçlarını işleyen Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında Anayasanın 98 ve 99 uncu, TBMM İçtüzüğünün 106. maddeleri gereğince gensoru açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.