Erdoğan: Lice'nin arkasında Pensilvanya var

İşte Erdoğan'ın EUREXPO salonunda yaptığı konuşmadan satır başları:

 
-Fransa'nın çeşitli şehirlerinden bu güzel buluşmaya Lyon buluşmasına gelmek suretiyle bu coşkulu kalabalığı oluşturan siz değerli kardeşlerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum. 
 
-Önceki gün Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan binlerce kardeşlerimizle kucaklaştık. Tabi ki Türkiye'deki kardeşlerinizin selamlarını burada siz değerli akrabalarına iletiyorum. 
 
-Türkiye ile Fransa'nın diplomatik irtibatı Kanuni Sultan Süleyman dönemine dayanıyor. Fransa'nın son zamanlarında Osmanlı buraya yardıma koşmuştur. Asırlardır devam eden dostluğumuz buradaki vatandaşlarımızla artık farklı boyut kazandı. Şu anda Fransa'da 620 bin civarında vatandaşımız bulunuyor. 
 
 
-30 bin kişi burada kendi işini kurdu. 
 
-Türkiye'de sizin hasretinizi çektiğimiz kadar sizin başarılarınızla da gurur duyduk. 77 milyon sizlerle gurur duyuyuyor iftihar ediyoruz. 
 
KİMSE TÜRKİYE'DEN KORKMASIN, ÇEKİNMESİN
 
-Fransa ile Türkiye ile ilgili konuların siyasette kullanılması sebebiyle zor günleriniz oldu. İç politikada istismarla oy kazanmak uğruna ırkçılığa islamofobiye kapı aralanmasnın tehdit oluşturacağını defalarca dile getirdik. Türkiye'nin AB üyeliği için önüne çıkarılan engeller hakkaniyetle bağdaşmıyor. Kimse Türkiye'den korkmasın, çekinmesin. AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı vardır bu ihtiyaç bugün daha fazla artmıştır. 
 
-AB'nin İslam dünyasıyla tüm Müslümanlarla daha sağlıklı irtİbat kurabilmesi içn Türkiye'ye ihtiyacı var. 
 
-Türkiye AB'nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değildir. Biz reformlarımızı kararlılıkla yapıyoruz. Demokratik standartlarımızı yükseltiyoruz, ekonomimizi büyütüyoruz. Şu anda Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi konumundayız. Artık eski Türkiye yok. Türkiye çok değişti. 
 
FRANSA VATANDAŞI OLUN
 
Fransa'da 620 bin Türk var. Tamamı çifte vatandaşlık anlayışından hareketle niye müracaatını yapıp aynı zamanda Fransa vatandaşı olmuyor Diyorum ki Fransa vatandaşı olmamış olan Türk vatandaşlarıma sesleniyorum, kesinlikle aynı zamanda Fransız vatandaşı olun. Fransa'daki siyasi hakları aynen sizler de kullanmalısınız. 
 
 
-1960 yılında bir askeri darbe yapıldı. Bu darbenin ardından ekkonmi alt üst oldu. Türkiye daha da fakirleşti. Sizler o darbenin ardından ekmek parası için buralara geldiniz. 1980'de bir başka darbe yapıldı. Yine demokrasi askıya alındı. Özgürlükler bir kez daha kısıtlandı. O dönemde de başta Fransa olmak üzere bir çok vatandaşımız kaçmak sığınmak zorunda kaldı. Ardından 28 Şubat geldi. Devlet vatandaşımızın haklarını kısıtlamaya başladı.
 
 
 
-Meslek liseleri imam hatip okulları kapatıldı. İnsanlar, siyasi partiler, sermaya şirketler, sivil toplum örgütleri renklere ayrıldı. Ahmet Kaya o dönemin lincine uğradı. Geldi Paris'te hayata gözlerini yumdu. Ahmet Kaya'ya ödül töreninden neler yaptılarını biz biliriz. Çatalları tabakları nasıl O'na fırlattıklarını gördük. Bunlar bu ülkede güya hala özgürlük mücadelesi veriyorlar. Bunların demokrasi konuşmaya hakkı yok. Biz onların cemaziyelevvelini biliriz. On yıllar boyunca Türkiye'de makbul vatandaş makbul olmayan vatandaş ayrımı yaptılar. İnsanlara kendi vatanlarını zindan haline getirdiler. Biz en başta buna son verdik. Her türlü ayrımcılığı elimizin tersiyle ittik. 
 
EN AZ 3 ÇOCUK YAPIN
 
-Siz bizim Fransa'daki elçilerimizsiniz bunu böyle bilin.  En az 3 tane çocuğunuz olacak.
 
-Sizlerle el ele verip Türkiye'yi çok farklı bir yere getireceğiz.  Türkiye'de darbeler dönemini kapattık.  12 Eylül 2010'da referandum yaptık ve 12 Eylül darbecilerini yargıladık, sorumlularını yargıladık. 
 
HESABI HEMEN SORULACAK
 
17 ve 25 Aralık'ta milletin seçilmiş iktidarına yargı yoluyla darbe yapmaya yeltenenlerden bunun hesabı sorulacak. Üstelik 34 yıl bekleyerek değil, hemen hesabı sorulacak.
 
PENSİLVANYA BÜTÜN DARBELERİ DESTEKLEDİ
 
- Bu Pensilvanya Türkiye'deki her darbeye lojistik destek sağladı. 12 Eylül'de mahkum olan darbecilere övgüler düzdü. 28 Şubat'ta dönemin hükümetine ağır ithamlarda bulundu. 17 ve 25 Aralık'ta da kendisi darbe yapmak istedi.
 
- CHP ve MHP henüz uyanmış ve kendilerini yeni Türkiye'ye uyarlayabilmiş değiller.
 
- Türkiye'de terörü çözmek, 30 yıldır devam eden ölümleri durdurmak için bir süreç başlattık, terör lobisi,  silah lobisi, kan lobisi, özellikle faiz lobisi bundan rahatsız oldular. OSLO görüşmeleri üzerinden bir sabotaj girişimi yaptılar engelledik. MİT müsteşarımızı tutuklayarak süreci bozmak istediler. engelledik. Paris'teki suikastlerle bir sabotaj yapmak istediler. onu da aştık. Gezi dediler 17 Aralık dediler 25 Aralık dediler onları da aştık. 
 
LİCE'NİN ARKASINDA DA PENSİLVANYA VAR
 
- Şimdi Lice olaylarıyla bayrağımıza yapılan o alçakça saldırıyla yeni bir sabotaj girişimi başlattılar. Bu haince sabotaj girşimlerinin bazılarının arkasında Pensilvanya çetesi var. Şu anda bayrağımızına yapılan saldırılarla çözüme sabotaj düzenleyenler arasında yine aynı çete var, CHP var, MHP var. bunları da aşacağız.
 
- İnancına güvenen inanç özgürlüğünden korkmaz. Düşüncesine güvenen düşünce özgürlüğünden korkmaz...
 
- Kendinize güvenin, Türkiye her zaman  yanınızdadır. Elçiliklerimiz konsolosluklarımız her an yanınızdadır.  Askerlik düzenlemesini yaptık. Mavi kart uygulamasını daha da geliştireceğiz.  İslamafobiye karşı Fransa'daki muhataplarımızı uyardık.
 
-Asimile olmayın çocuklarınızın asimile olmasına izin vermeyin. Ancak entegre olmaktan da korkmayın. 
 
-Artık sizler de Türkiye'deki seçimler için oy kullanabileceksiniz. Unutmayın yurtdışında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 31 Temmuz-3 Ağustos arasında yapılacak. İnşallah ay sonuna doğru adayımızı açıklayacağız. Artık 2002 Kasım'ındaki Türkiye yok çok farklı bir yerdeyiz.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.