Erdoğan İzmir İktisat Kongresi\'nde konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5'inci İktisat Kongresi'nde konuştu. Dün Cumhuriyetin 90. yılının kutlandığına dikkat çeken Erdoğan, "Cumhuriyet sadece seçkinlerin cumhuriyeti değil, zenginin de fakirin de cumhuriyetidir." dedi. Türkiye ekonomisi ile ilgili bilgiler paylaşan Erdoğan, "Cumhuriyetimizin demokrasinin güç kazandığı dönemde güçlenmiştir." şeklinde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Dün Cumhuriyetimizin 90. yılını coşkuyla kutladık. Aynı zamanda asrın projesi Marmaray'ın açılışı yaptık ve yeni bir gurur tablosuna milletçe şahitlik ettik.

İlk İzmir İktisat Kongresi ile Türkiye'ye en uygun iktisadi yöntemler belirlendi. 90 yıl önce siyasi anlamda ilk Meclis ve Cumhuriyet tüm farklılıkları eşik kucaklamış hem de kuruluşa onları da dahil etmişti.

DIŞ POLİTİKAMIZ BARIŞ ÜZERİNE KURULDU

Türkiye'nin dış politikası husumet üzerine değil barış ve dostluk üzerine tesis edilmişti.
Gazi Mustafa Kemal cumhuriyetimizin kuruluşunda bütün husumetleri ortadan kaldırmıştı. Büyük zaferin kazanılmasının ardından dış politikamız eskinin intikamı üzerine değil, barış üzerine tesis edildi. Cumhuriyet tarihimizle ilgili olarak kuruluş dönemi ve sonrasının birbirinden çok farklı olduğunu herkesin bilmesi gerekir.

CUMHURİYET ZENGİNİN DE FAKİRİN DE CUMHURİYETİDİR

Bugün cumhuriyetimizin temel felsefesi gibi lanse edilen uygulamalar cumhuriyetin değil sonraki dönemin uygulamalarıdır. Bunu çok iyi ayırt etmek gerekir. Anadolu sermayesini itelemek cumhuriyetin politikası değildir. Cumhuriyet sadece seçkinlerin cumhuriyeti değil, zenginin de fakirin de cumhuriyettir. Sermayeyi renklerine ayırmak kesinlikle cumhuriyet anlayışı değildir. Cumhuriyet seçkin sermaye gruplarının değil 81 vilayetteki tüm çevrelerindir.

Cumhuriyetimizi inşallah çok daha yüksek seviyeye çıkaracağız. İşle, emekle, birlikle ve kardeşlikle büyüyeceğiz. 90 yıl gösterdi ki Türk ekonomisi kardeşliğe paralel olarak yol kat etmiştir.

MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVİ ARTTI

Ekonomi yüzde 5.1 büyüme oranını yakalamıştır. Hızla artan nüfusa rağmen iş sağlamada da başarılı yol kat etti. Cumhuriyet tarihimizin büyük kısmı maalesef IMF gölgesinde geçmiştir. Borcumuz 23.5 milyar dolardı. Böyle devraldık. 14 Mayıs'ta bu borcu tamamen ödedik kapadık.

4,7 MİLYON KİŞİYE İŞ SAĞLADIK

Merkez Bankası rezervlerimiz 27,5 milyar dolardı. Bugün 132 milyar dolardır. Sadece son 11 yılda 4 milyon 700 bin kişiye istihdam sağlandı. O güne kadar yapılanların üzerine kat katları inşa edildi.

Ekonomik krizlerde yatırımlarımızı durdurmadık, aynen devam ettik. Dışarıya yaptığımız yardımlarda da çok yol kat ettik. Resmi yardımlarımız 2012 itibariyle 2,5 milyar doları aştı.

Cumhuriyetimizin demokrasinin güç kazandığı dönemde güçlenmiştir. 11 yıldır ekonomik büyümemizi bu anlayışın üzerine inşa ettik. Güçlü bir ekonomi için 76 milyonun bir ve beraber olmasını şart olarak görüyoruz.

İZMİR'DE 5'İNCİ İKTİSAT KONGRESİ

Türkiye ekonomisinin tartışılacağı üç gün sürecek 5. İzmir İktisat Kongresi'nin açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beş bakan katıldı. Kongrenin yapıldığı otelde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. İzmir İktisat Kongresi, Swissotel Grand Efes'te başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı otelin çevresindeki sokaklar güvenlik şeridi ile trafiğe kapatıldı, park halindeki araçlar çektirildi. Katılımcılar, X-ray kapılarından geçti, çantalar, X-ray cihazlarından geçirildi, katılımcılara dedektörle üst araması yapıldı, çantaların içine bakıldı. Başbakan Erdoğan saat 11.00'de başlaması gereken kongreye saat 11.40'ta katıldı. Başbakan ve bakanlar protokole oturduktan sonra otele daha önce gelip dinlenmeye çekilen Cumhurbaşkanı Gül yaklaşık 10 dakika beklendi. O sırada Başbakan yanında oturan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile sohbet etti. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan'dan 10 dakika sonra salona girdi.

BEŞ BAKAN KATILDI

Kongreye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmek Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, MHP Grup Bşakanvekili Oktay Vural ile yaklaşık 800 kişi katıldı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ TARTIŞILACAK

İzmir'de 1 Kasım'da sona erecek kongrenin ana teması "Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi" olarak belirlendi. Kongrede, küresel ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisi, yüksek ve istikrarlı büyüme, finans, sanayileşme, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik, nitelikli insan kaynağı, bölgesel gelişme, rekabetçi ve yaşanabilir kentler, kapsayıcı kalkınma politikaları, işgücü piyasası ve istihdam, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme, tarım ve gıda, hizmetler sektörü, kamu ekonomisi, kamu yönetimi reformları, bilişim politikaları, uluslararası rekabet gücü, uluslararası ticaret ve benzeri konu başlıkları kapsamında ülkemizin önümüzdeki dönem politikalarına ışık tutacak tartışmalar yapılacak. Kongrede 34 oturumda 241 panelist konuşacak. Panelleri 151'i yabancı 3 bine yakın davetli izleyecek.

"TÜRKİYE EKONOMİSİNDE DÖNÜŞÜM ZORUNLU"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış konuşmasında kongrenin zamanlamasının doğru olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ekonomisinde dönüşümün zorunlu olduğunu söyledi. Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"İzmir, Türkiye'nin varoluşunda, uygarlığa yeniden katılmasında odak noktasıdır. Demokratik bir ülkenin ilk tohumları da bu kongrede atılmıştır. Mustafa Kemal böylece, çağının çok ötesinde görüşlere sahip öncü bir lider olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Dileğimiz, bu kongrenin ülkemiz ve insanlarımızın ihtiyaç ve beklentilerine cevap niteliğinde sonuçlar üretmesidir. Kongre zamanlaması, oldukça doğru belirlenmiştir. Bugün dünya ve Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu koşullar dikkatle incelendiğinde, bir dönüşüm zorunluluğu kendisini fazlasıyla hissettirmektedir. Aksi taktirde bu durağan ekonomik iklim 2020'lere kadar sürebilecektir. Türkiye'de, ülke potansiyellerini harekete geçirerek gelişmeyi hedefleyen, insanı ve üretimi referans alan, sürdürülebilir çevre anlayışına sahip yeni bir büyüme stratejisi ya da yeni bir kalkınma modeline ihtiyacımız vardır. Üretim mutlaka teşvik edilmelidir. Tarım ve hayvancılığımız mutlaka desteklenerek üretim ve ihracat potansiyeli artırılmalıdır."

"TÜRKİYE BU HASTALIKTAN KURTULMALIDIR"

Kocaoğlu, ülkenin sahip olduğu potansiyeli kullanamadığını belirterek, "Bu sadece bugünün sorunu değildir; geçmişten gelen bir hastalıktır. Türkiye, artık bu hastalıktan kurtulmalıdır. Bunun yolu üretimdir, işçilerin verimliliğini artırmaktır, ücret politikalarının yeniden gözden geçirilmesidir, taşeronlaşma mutlaka kaldırılmalı, bir kısmı evine asgari ücreti bile götüremeyen milyonlarca işçimiz insanca yaşam koşullarına kavuşturulmalıdır. Ama bu arada, asgari ücret gibi azami ücret de belirlenmelidir" dedi.

İZMİR KABUĞUNU KIRMA NOKTASINA GELDİ

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İktisat Kongresi'nin İzmir için ayrı bir önemi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda ekonomi ve sosyal politikaların belirlenmesinde önemi açık ve net. İzmir payını alıyor. İzmir geneline baktığımızda yürütülmekte olan önemli projeler var. Çandarlı Limanı, İzmir- İstanbul Otoyolu çalışmaları devam ediyor. Sabuncubeli Tüneli, Konak Tüneli trafiğin rahatlaması açısından önemli. Lojistik yatırımları sürüyor. Eğitim ve sağlık kampusleri olmak üzere köye köylüye önemli katkılar sağlıyor. İzmir bunlarla önemli ivme kazanıyor. İzmir kabuğunu kırma noktasına geldi. Hükümet'e İzmir'e verdiği destekler, katkılar ve oluşturulan yeni projelerle İzmir'i mevcut durumundan daha iyi noktaya gelmesi için katkı sağlanıyor. İzmir'in EXPO 2020 adaylığı, 27 Kasım oylaması öncesinde bu kongrenin düzenlenmesi önemli katkı sağladı."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.