Erdoğan: BM\'nin dünya barışına destek olacağına inanmıyorum

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları;

MÜŞTERİYİ YANILTAN TAVIRLAR BİZDE AYIPLANMIŞTIR

Ticaret, alışveriş gibi kavramlar hiç kuşkusuz insanlık tarihi kadar eskidir. Ahilik teşkilatı bizde adeta toplumun yapı taşı olmuştur. Ahilik sistemi toplumun tüm meseleleri ile ilgililenen çok önemli bir teşkilattır. Ahilik teşkilatına ait olan bir kavramı özellikle vurgulamak istiyorum. Bizim esnafımız sabah dükkanını dua ile açar ve müşterisini beklemeye başlar.

HIRS İNSANIN KENDİSİNİ TÜKETEN BİR HASTALIKTIR

21. yy'da dahi ahilik teşkilatının izleri Türkiye üzerinde son derece etkilidir. Haksıs rekabet, müşteriyi yanıtlam gibi tavırlar bizde ayıplanmıştır. Kanaatin zıttı hırstır. Hırs insanın kendisini tüketen bir hastalıktır. Küreselin yereli yok ettiği bir dünya yaşanılır bir dünya olamaz. Küreselleşen bir dünyadayız. Sermayenin ve rekabetin küreselleştiği bir dünyadayız.

YOKSULLARA UZANAN VARLIKLI BİR EL YOK

Eğer bir yerde sınırsızca tüketme varsa orada adaletsizlik, eşitsizlik ve yoksulluk vardır. Şu anda dünyada milyarlarca yoksul var ve bu yoksullara uzanan varlıklı bir el yok. Somali'nin açlığına sırtını dönen bir dünyanın geleceği yoktur. Komşusu açken bir insan tok yatıyorsa orada çürüme başlamıştır. Buna tedbirler üretmek bizlerin siyaset liderlerinin sizin içinizdeki ticari liderlerin de önemli görevidir. Dünya'da 21. asır bir paylaşma asrı olmalıydı. Ticaretin sürdürülebilir olması için ülkeler adil olacak. Savaşlar ve çatışmalar ticaretin yollarını kapatıyor.

TİCARETİN SÜRDÜRÜLEBİL OLMASI İÇİN ŞARTLAR

bir adalet olacak. ülkeler adil olacak. İki yollar açık olacak. yollarda haramiler yani hırsızlar yol kesenler korsanlar olmayacak. üç yerel anlamda hem de küresel anlamda huzur güvenlik istikrar olacak. İşte bu şartların ortadan kalkmaması için mücadele etmeliyiz.

BU ASRI PAYLAŞIM ASRI KILMAK ZORUNDAYIZ

Türkiye olarak barışın çok önemli olduğuna inanıyor ve politikalarımızı buna göre belirliyoruz. Türkiye, huzur, refah ve istikrar konusunda bölgenin istisna ülkelrei arasında bulunuyor. Bu asrın bir dayanışma ve paylaşım asrı kılmak zorundayız.

BM'NİN DÜNYA BARIŞINA DESTEK OLACAĞINA İNANMIYORUM

Suriye'de yaklaşık 3 yılır insanlar öldürülüyor, BM bununla ilgili kararını halen veremiyor. BM ne işe yarar. Bugün BM görevini yerine getiremiyor. 5 tane insanın dudağının arasında yönetilen dünya adil bir dünya olamaz. Bizim gençler şimdi bir kampanya başlattık, dünya 5'ten büyüktür diye. Artık bu sistemin değişmesi gerekiyor. Belli kişilerin yönlendirdiği BM dünyada barışı sağlayamaz. Şuanki haliyle BM'nin dünya barışına destek olabileceğine ben inanmıyorum.

DEMOKRASİ DİYEN BİR DÜNYA DARBEYE SESSİZ KALIYOR

Ben bunu 11 yıllık Başbakanlığım döneminde defalarca dile getirdim ama işlerine gelmiyor. Mısır'da bakıyorsunuz halkın başına getirdiği ismi asker darbe ile indiriyor. Nerede dünya, nerede demokrasi.. Bundan memnun olan batılı ülkeler var. Demokrasi diyen bir dünya Mısır'daki darbeye neden sessiz kalıyor. Dünyanın daha yaşanabilir bir yer olduğunu biliyorum ve bunun için mücadele ediyoruz.Kaynak: HABER KITA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.