'Dürüst ol da yalan yere yemin etme'

Cumhurbaşkanlığı görevine başlamak için TBMM’de “Cumhurbaşkanı Yemini” edecek olan Recep Tayyip Erdoğan’a, CHP yönetiminden sert bir çıkış geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Erdoğan’ın siyasi hayatının, bu yeminin her kelimesi ile ters düştüğünü söyledi. Çıray, “Erdoğan’ın, ihlâl ettiği anayasal düzeni korumak için yemin etmesi inandırıcı değildir. Dürüst ol da yalan yere yemin etme.” dedi.

 

Aytun Çıray, Erdoğan’ın TBMM’deki yemin töreninden önce yazılı bir açıklama yaptı. Çıray, Erdoğan’ın Köşk’e yolsuzluk iddiaları yüzünden, gölgeli bir seçimin şaibeli bir cumhurbaşkanı olarak çıkacağını savundu. Köşk’e çıkmadan önce de Başbakanlık’tan istifa etmediğini ve kararnamelere imza atarak Anayasa suçu işlediğini belirten Çıray, şöyle devam etti: “Erdoğan, bütün siyasi hayatı boyunca Cumhurbaşkanlığı Yemini'nin her satırı, hattâ her kelimesi ile ters düşmüştür. Bu ülkenin insanlarını kutuplaştırmış, ayrıştırmıştır. Pekiyi, yeminde yer alan, 'Anayasa'ya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma' sözleri üzerine nasıl yemin edecek? Bu cümledeki her kelimenin temsil ettiği değerleri yok etmedi mi? Bu değerlerin ve ilkelerin hangisine sadık kaldı? Soruyorum, yok ettiği bu değerler için nasıl yemin edebilecek? Atatürk’e ayyaş diyen, milliyetçiliği ayaklar altına alan biri, Türk milleti üzerine ant içemez.”

 

Yemin metninde, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünün korunması üzerine de yemin edildiğini hatırlatan CHP’li Çıray, “Herkesi Cumhurbaşkanlığı Yemini'ni okumaya ve üzerinde düşünmeye davet ediyorum. Recep Tayyip Erdoğan, bu satırlar üzerine yemin ederse kendisi açısından bir formaliteyi mi yerine getirmiş olacak?” diye sordu. Çıray, Erdoğan’a seslenerek, “Yemin metnini değiştiremiyorsan, bari siyasi geçmişinle tutarlı olmak için dürüst ol, yalan yere yemin etme.” diye seslendi. Yemin metninde yer alan tarafsızlık ilkesinin korunması için ant içildiğini de hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Çıray, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Yemin metninin son bölümünde diyor ki, ‘Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.’ Ben merak ediyorum, Erdoğan bu yemini ederken samimi olabilecek mi? Çünkü meydanlarda cumhurbaşkanı seçilmek için düzenlediği mitinglerde, tarafsız olmayacağını açıkça söylemedi mi? Ben Erdoğan’ın yerinde olsam, kuracağım yeni Türkiye'nin yemin metnini okurdum. Onun için dürüst olan tavır budur.”

 

CUMHURBAŞKANLIĞI YEMİNİ

 

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla,
Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasa'ya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

 

KAYNAK: CİHAN

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.