DP 'tavşan parti' değildir

 Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal, yaptığı yazılı açıklamada “Tavşan parti ifadesi tarihsel bir cehaletin sözcüklere dökülmüş şeklidir” dedi.

Uysal, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

Tarihsel bir cehalet

“Haftasonu bir kısım medyada, "Eski MHP milletvekili Meral Akşener'in, olağanüstü kurultay toplayarak MHP'nin başına geçmeyi hedeflediği, bu hedef tutmazsa 'tavşan parti' olarak Demokrat Parti'nin başına geçeceği" yönünde yapılan haberlerin içeriğinde yer alan "tavşan parti" ifadesi tarihsel bir cehaletin sözcüklere dökülmüş şeklidir.

70 yıllık tarihinde Türkiye'ye hizmetleri ile "Büyük Türkiye" idealinin sahibi Demokrat Parti, siyasi bir jargonun ürünü olsa da bu gibi galiz ifadelerin, partimizin iktidara ikame olabilme potansiyeli taşıması nedeniyle kasıtlı bir biçimde kullanıldığı bilinmektedir.

Bu tür zihin jimnastiklerinde ilk akla gelebilecek yapı tabiatıyla 70 yıllık geçmişiyle Demokrat Parti'dir. Anadolu ve Trakya'da milletin gönlünde sahip oldugu karşılık elbette ki  hem siyasiler hem de siyasi hesap uzmanları tarafından bilinmektedir. Milletin 70 yıl önce tanıştığı hürriyetçi demokrat akıl bir hasrete ve elbet vuslata gebedir. Bu bakımdan hem hayallere hem hesaplara istinaden dönem dönem partimiz "yekûn" olarak tartışmalarda yer almaktadır.

Partimizin bu gibi tartışmalara dahil edilmesi Demokrat Parti’nin bu millet için bir "baba evi" bir "sine" olduğunu göstermektedir.

Öte yandan kullanılan "tavşan parti" ifadesi; bu fikriyatı, bu fikriyatın liderlerini, demokrasinin şehitlerini de yaralayacak en edepli şekli ile çirkin bir ifadedir.

Nazik bir izleyiciyiz

Biz demokratlar, ideallerimiz gereği siyasette olan biteni, diğer partilerdeki gelişmeleri nezaket dairesi içerisinde izlemekteyiz.

AKP'nin Menderes ve Özal vurgusuyla bu büyük misyonun geçmişini yağmalama gayretlerini, zaman zaman MHP de dahil olmak üzere CHP'nin bize yönelik tasarruflarını görmekteyiz. Elbette bu gözlemlerimiz bizlere bulunduğumuz yerin anlamını göstermeye devam etmektedir. Bu anlam ve partimizin sahip olduğu karşılık çeşitli zamanlarda isnatlara konu olmasına vesiledir. En bilinen tabiri ile "meyve veren ağaç taşlanır", taşlanacaktır. Demokrat Parti sahip olduğu cevher itibariyle meyve vermeye de devam edecektir.  Bu sebeplerle Sayın Akşener ile ilgili de bu tür isnatların olması olağandır.  Sayın Akşener'in, geçmişte Doğru Yol Partisi'nde görev yapması dolayısıyla, siyaset kürsüsüne DYP ile çıkmış olması dolayısıyla bu gibi yakıştırmalar tabiidir.

Demokrat Parti, yapısı itibariyle, ister AKP ister MHP ister başka partiler olsun oy geçişkenliğinin en yüksek olduğu partidir. Bugün bahsi geçen partilerin varolmasına vesile çok partili hayatın gerçek manada uygulayıcısı, bu partilere yaşam hakkı sağlayan Demokrat Parti'dir. Demokrat Parti bir taraftan günümüz partilerinin bir taraftan da birçok başarılı siyasinin eğitildiği doğal bir parti okulu niteliğindedir.

"Çıkış partisi"yiz

Türkiye'de bugün şizofrenik bir durum vardır. Bu şizofrenik duruma itirazı olan herkes elbette her daim Demokrat Parti'yi bir çıkış olarak görebilir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.