DP Lideri Uysal:Bu politikalarla çiftçinin yaşama şansı yok

BURSA (İHA) - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Bursa’nın İnegöl ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu.
Uysal, esnaf ziyaretlerinin ardından İshakpaşa Camii'nde Mısır'da katledilenler için kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı. Ziraat Odası'nı ziyaret ederek çiftçilerin sıkıntılarını da dinleyen DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Türkiye'yi üreten bir güç olmaktan ziyade rantiye ekonomisine dönüştürürseniz, üretenlerin sıkıntı içine düşeceği aşikardır. Türkiye, dünya ile rekabet etme gücünü daha da pekiştirmiş bir ülke olarak rekabette yerini almak durumundadır. 2002 yılından itibaren tamamen birtakım dış telkinlerle Türkiye'de tarımla uğraşan nüfus yapımızı süratle asgariye düşürdük. Türkiye, insanlarımızı doğduğu yerlerde doyurabileceği makro politikaya sahip olmak durumundadır. Devletin üzerinde adeta bir yükmüş gibi Sayın Başbakanın ifadesiyle Mersin'de söylediği 'Al ananı da git' tabiri ile özdeşleşmiş çiftçiye bakış açısının kabul edilebilir bir tarafının olmadığını da biliyoruz. Böyle bir açmazla Türkiye'de çiftçi kesiminin yürüyebilme imkanı yok. Odalarımız kendi ölçeğinde mücadelesini veriyor. Sağlıklı bir politikanın sahibi olmak durumundayız. Zaman içerisinde ithalat politikasıyla beraber bu gün fonlarla yeni açılmış çiftçilerin bile varlıklarını karşılayabilmek noktasında bir zafiyet içerisine düştüğünü gittiğimiz her bölgede gözlemliyoruz. Türkiye'nin can alıcı meselelerinin başında gelen nokta istihdamdır. Şehirlere, yoksulluğa mahkum ettiğimiz insanları göç ettiriyoruz" diye konuştu.
Uysal, daha sonra Ticaret Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan İTSO Başkanı Metin Anıl, "Türkiye kalkınmakta olan bir ülke. Siyasi ve ekonomik çalkantılara açık bir ülke. Her an sürprize açık bir ülke. Yolumuza yara almadan devam etmeye çalışıyoruz. Bizim iş dünyası olarak önümüzdeki iki yılda önemli beklentilerimiz var. Bu beklentilerden bir tanesi, Ortadoğu'da yanan ateşin sönmesi, Suriye, Irak ve Mısır'daki kaosun bir an önce ortadan kalkması. Sivil anayasa ile ülkenin taçlandırılması en önemli beklentilerden. İlçe olarak hızlı göç alıyor ve hızlı büyüyoruz. Bu olay bir çarpık yapılaşmaya zemin hazırlamadan yürütülüyor" dedi.
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ise, "Ticaret odaları ülkemizin genel meselelerine doğrudan taraf olmak durumundalar. Önemli mesafeler katedildi. Ama almamız gereken çok daha önemli mesafenin olduğunu bilmemiz gerekir. Bu gün Türkiye, içine kapanık dönemlerin ötesinde demokrasisi başta olmak üzere çözüm üretme kapasitesini daha da yukarılara çekerek, STK'lar, meslek odalarıyla bu yeni dönemde kendisini ayarlamak, bu ayarları aktif hale getirmek durumundadır. Kamu ihale yasasını 29 kez değiştirirseniz, insanlarımızın zihninde olduğu gibi bizlerin zihninde de soru işaretlerinin sayısını artırmış olursunuz" şeklinde konuştu.

"DARBENİN KAZANANI OLMAZ"
Mısır'da yaşanan olaylara da değinen Uysal, "Mısır’da askeri darbe yönetiminin izlediği politikayı tasvip edebilme imkanımız yoktur. Bir an evvel süratle Cumhurbaşkanı Mursi’nin serbest bırakılmasından başlayarak, tekrar demokrasinin raya oturtulması hususunda tedbir alınmasını talep ediyoruz. Darbenin kazananı olmaz" dedi.
Türkiye’nin hassas bir gündem içerisinde olduğunu belirten Uysal, şunları söyledi:
"Çok can alıcı, can yakıcı meseleler var. Uluslararası anlamda bölgede cereyan eden hadiselerin, mazlumlara öncülük etmiş, örnek mücadele vermiş millet olarak Türkiye’yi yaraladığını hep beraber izliyoruz. O açıdan süratle Türkiye bu bölgenin huzuru, sükûnu noktasında geçmişten bugüne taşıdığı siyaseti sürdürmelidir. Mazlumların her daim yanlarında olmalıdır. Biz de Demokrat Parti olarak, Türkiye’de demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi için mücadele vermiş bir hareket olarak, demokrasi adına milletin içerisinde olduğu her projeye taraf olduğumuzu ifade etmek isterim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.