DP Lideri Uysal :AKP Hayalci,hayalperest ve tükenmiş

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Hayalcilikle hayalperestlik arasında değişen bir çizgi içinde maalesef tükenmişlik sendromunun yeni moda tabirle değerli bir yalnızlığa dönüştürüldüğü süreç içinde Türkiye’nin ve milletimizin büyük risklerle karşı karşıya olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Burdur Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği Başkanı Recep Kalkan’ın torunu Serhan Kağan’ın sünnet düğününe katılmak için Burdur’a geldi. DP Burdur İl Teşkilatı, Genel Başkan Gültekin Uysal’ı, Burdur Organize Sanayi Bölgesi kavşağında karşıladı. Partilileri ile selamlaşan Genel Başkan Uysal, Burdur’dan DP İl Binası’nı ziyaret etti. Demokrat Parti Burdur İ l Başkanlığı’nı ziyaret eden Genel Başkan Gültekin Uysal, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dış politikayı eleştiren Genel Başkan Uysal, “‘Coğrafyanız kaderinizdir’ denir. Coğrafyamız ve tarihimiz elbette kaçınılmaz bir şekilde kaderimizdir ama bu kaderi iyi değerlendirdiğiniz takdirde fırsata dönüştürebilecek imkanları da ortaya koymak, siyasetin ve ülke yönetenlerin mesuliyeti, sorumluluğudur. Bu çerçeve baktığımızda Türkiye’nin çok uzun süredir, dış politikayı iç politika haline getirerek, dış politikadan iç politikada güç devşirme mantığı içinde, ülkenin milli müştereklik, milli mutabakat meselesi yapması gereken dış politikayı maalesef iç politikaca ayrıştırıcı bir haline iktidar partisinin tutum ve davranışları getirmiş durumdadır. O açıdan baktığımızda bu bölge, kadim milletlerin, son bin yıllık zaman dilimi içinde değil onu da aşan bir şekilde Anadolu’da pek çok kavmin, pek çok milletin, pek çok kültürün karşılaşma ve kaynaşma noktası olması bilinciyle Türkiye hareket etmek durumundadır. Manevi coğrafyamız dediğimiz daha bir asır bile olmamış, Kudüs’ten çekiliş tarihimiz 11 Aralık 1917’dir. Bir asır bile olmamışken terk ettiğimiz bu coğrafyaya karşı elbette Türkiye’nin sorumlulukları vardır ama ondan önceki dorumluluğumuz öncelikle 76 milyonun huzuru, güveni ve refahıdır. Beraberinde Türkiye, ifade ettiğim gibi her daim mazlumların yanında olmuştur. Bosna’da Telefer’de, Hama, Humus’ta bu coğrafyanın neresinde gözü yaşlı bir anne varsa, kan ve gözyaşının aktığı bir yer varsa orada olmak durumundadır. Bunu yaparken de netice odaklı buradan Türkiye‘nin iç siyasetine güç devşirmek noktasını aşan bir şekilde bir sorumluluğun sahibi olmak durumdadır. Bölgemiz Irak’tan başlayarak İran, Suriye ve onu aşan bir şekilde adeta vekalet bir savaşın yürütüldüğü bu coğrafyada büyük güçlerin ihtiraslarının yarattıkları acılarla insanların karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Türkiye’nin de bu noktada kendi gücünün mucibince Nato’nun üçüncü büyük ordusuyla beraber tarif ettiği amaçlara uygun araçlara sahip olduğu ölçüde bir tavrın sahibi olmak durumundadır. Bugün 22 Haziran günü uçağımız düşürülmüştür. Nerede olduğunun tespit noktasında bile ülkenin maalesef yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. İktidarın ifade ettiğim gibi ölçüsüz politikaları neticesinde bugün hiç olmadığı şekliyle bölgedeki pek çok çatışmanın maalesef tarafı haline gelmiştir. Türkiye’nin daha düne kadar terörle mücadelesinde, komşu ülkeleri itham ettiği şekilde aynı ithamlara karşı karşıya kaldığını görüyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin kendi risklerini kontrol etmesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Uysal, şunları söyledi:
“Mısır’da, Suriye’de yaşanan hadiseler, elbette Arap Baharı olarak nitelendirilen ama bu son hadiselerle beraber nereye savrulacağını, bahar mı hazan mı olacağı, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir değişim, dönüşüm süreci içinde Türkiye kendi risklerini kontrol ederek, kendisine yansıyabilecek oynattığı taşların, attığı adımların uzun vadede bu ülkenin ve bu milletin bir var olma çizgisinden çıkarak, vatan yaptığı coğrafyaya yönelebilecek tehditleri minimize etme noktasında bir politikanın sahibi olmak durumundadır. Hayalcilikle hayalperestlik arasında değişen bir çizgi içinde maalesef tükenmişlik sendromunun yeni moda tabirle değerli bir yalnızlığa dönüştürüldüğü süreç içinde Türkiye’nin ve milletimizin büyük risklerle karşı karşıya olduğunu bir kez daha ifade etm ek isterim.”
Genel Başkan Gültekin Uysal, gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra DP İl Teşkilatı ile sohbet etti.

ŞÖLEN GİBİ SÜNNET DÜĞÜNÜ
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Burdur Esnaf ve Sanatkarları Odalar Birliği Başkanı Recep Kalkan ve DP Burdur İl Başkan Yardımcısı Mahmut Kalkan’ın oğlu Serhan Kağan Kalkan’ın sünnet düğününe katıldı. Teke Yöresi geleneklerinin yansıtıldığı sünnet düğününde Genel Başkan Uysal, sünnet çocuğu Serhat Kağan’a çeyrek altın taktı. Genel Başkan Uysal daha sonra sünnet düğünü kapsamında düzenlenen yağlı güreş gösterilerini izleyerek, güreşçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Uysal, Burdur programı kapsamında son olarak Susamlık Tepesi’ni ziyaret etti. Başkan Uysal, belediye tesislerinde dinlendikten sonra Burdur’dan ayrıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.