DP Lideri uyardı; Türkiye KAOS\'a düşebilir

30 Mart Mahalli seçimler öncesinde “Millete Gidiyoruz” temalı gezilerini sürdüren Genel Başkan Gültekin Uysal, Kahramanmaraş’tan kaos uyarısı yaptı ve “ Türkiye ya adalet ve demokratik mekanizmasını işletecek ya da adım adım daha da büyük kaosların içine düşecek” dedi.

Uysal, Başbakan Erdoğan ’ın, Demokrat Parti’nin İlk Genel Başkanı ve Şehit Başbakanı Adnan Menderes’i suistimal ederek, kendi siyasetine alet ettiğini belirtti ve "Milletin sinesinde ve milletin vicdanında mahkum olan bu iktidar, merhum Menderes’i bile siyasetine alet edip, suistimal etmekten geri kalmıyorlar. Bununla yolsuzluklarının üzerini örtecekler, masum ve mağdur rolüne soyunacaklar" diye konuştu.
 
"İktidar, milletin sinesinde ve milletin vicdanında mahkum olmuştur"
 
Başkan Gültekin Uysal, konuşmasına, büyük mütefekkir Necip Fazıl’ın şehrinde olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek başladı.

Demokrat Parti olarak bir mücadele içinde olduklarını ve Türkiye ’nin siyaseten ve ekonomik anlamda zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Genel Başkan Uysal şöyle devam etti:

"İnsanlarımızın zihnini bulandırmaya çalışma gayretleri hiç eksik olmuyor. Türkiye ’nin sağduyulu hareketi olarak yola çıkan Demokrat Parti’nin Hakk’ı tutup, bulanık suda balık avlama heveslilerine bir derse verme vakti geldiğini söylememe gerek yok. Bizler, dünümüzü çalanlara karşı, ben değil biz, mantığı ile mücadele verirken, iktidarı elinde tutanlar, kendilerini kurtarmak adına ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışan bir çarpık zihniyet var karşımızda.
 
Oysa son yaşanan hırsızlıklara, yolsuzluklara bakın, ses kayıtlarına bakın. Milletin sinesinde ve milletin vicdanında mahkûm olan bu iktidar, merhum Menderes’i bile siyasetine alet edip, suistimal etmekten geri kalmıyorlar. Bununla yolsuzluklarının üzerini örtecekler, masum ve mağdur rolüne soyunacaklar."
 
“Çarpık zihniyetli bir iktidar var karşımızda”
Genel Başkan Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Ayakkabı kutularından medet umdular, devletin imkânlarını kullanarak, bu ülkeyi parti devleti haline getirdiler, PKK ile görüştükleri halde inkâr ettiler, geçmişte başta iktidarlarımız döneminde yapılan hizmetleri kendilerine mal ettiler.

Gemicikler, adacıklar aldılar, palazlandılar. Hırsızlığa ve yolsuzluğa bulaşmış bir başbakan, bu ülkeye, bu siyaset arenasına yakışmıyor.
 
Dünü olmayanların yarını da olmuyor. Tarihte bunun örnekleri çok. Bizler, hepimiz, güçlü ve büyük bir gelenekten geliyoruz. Belki iktidar olacak gücümüz yok ama dava taşını yeri ve zamanı geldiğinde yerine koymasını bilmeliyiz. Bunu yapacak olanlar da sizlersiniz. Kendi küçük ve basit hesaplarını başarı olarak sizlere servis yapmaya çalışanlara karşı da hadlerini bildirmek size düşüyor.”
 
İktidarı cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini araç olarak kullanmakla suçlayan Uysal, Kahramanmaraşlıların 1946’da kurulup, 1950 yılında iktidar olan bu güçlü ve köklü partiye güç katmasının zamanı geldiğinin altını çizdi, bunu bir siyasi mesuliyet olarak yorumladı.  Uysal şöyle devam etti:
 
"Fikri ve zikri millet olmaları gerekirken, bu iktidar milletin vicdanında mahkûm olmuştur, iliklerine kadar da bataklığa saplandılar. Yolsuzluk çamuru içinde debelenip duruyorlar ve bundan ağabeyle masumiyet yaratmaya çalışıyorlar. Bakanlar ve çocukları… Rüşvete, ihaleye fesat karıştırmaya kalkıştılar ve mahkûm oldular. Ancak 74 gün sonra serbest kaldılar ve halkın içine salındılar. Hapisten çıktılar ama insan içine nasıl çıkacaklar, çıkıyorlar, onu merak ediyor insan. Milletin önündeyiz ve imtihan günü geldi çattı. Geçmişe ve yarınlara sahip çıkalım. Bu ülkenin milli ve manevi değerlerini koruyalım. Türkiye olarak bu zor günleri de atlatacağız. Cezayı da,  cefayı da hep birlikte göğüsleyerek, irademizle uzakları yakın edeceğiz."

Genel Başkan Gültekin Uysal daha sonra, belediye başkan adayları ve belediye meclis üyelerini tanıttı ve birlik ve beraberlik mesajı verdi..
 
Uysal’dan Kaos uyarısı
 
Genel Başkan Uysal, Kahramanmaraş’tan ayrılmadan önce İl Başkanlığını da ziyaret etti. Uysal burada yaptığı konuşmada da, Türkiye ’de devlet geleneği ve işleyişinin askıya alındığını belirterek şunları söyledi:

"Kendilerini kurtarmak adına yürütülen bir çaba içerisinde milletimizin vicdanına sığınmaya çalışıyorlar. Ama yaptıklarını ayakkabı kutularına sığdırmışlardır. Bu açıdan ifade ediyoruz ki millet nezdinde mahkûm olmuşlardır. Demokrasi anlayışıyla mahkûm olmuşlardır. Türkiye ya adalet ve demokratik mekanizmasını işletecek ya da adım adım daha da büyük kaosların içine düşecek.
 
28 Şubat yaptırımının ötesine geçerek insanları fişleyerek, inancından ve kimliğinden dolayı insanları ötekileştiren bir anlayışı 2014'de insanlarımıza kabul ettirebilme imkânımız yoktur. Bu açıdan zaman zaman Menderes'i kullanarak zaman zaman Özal'ı refere ederek kendilerine meşruiyet arama ihtiyaçları duyanların, 'gömlek değiştiriyoruz' diyenlerin ve kendilerine geçmiş arayanların bugün Türkiye 'ye deli gömleği giydirme niyetinde olduklarını görüyoruz. Açık yüreklilikle ifade ediyorum önemli bedeller ödeyerek, şehitler vererek demokrasiyi sandık olmanın ötesine taşıyarak katılımcı müzakereci çoğunlukçu bir demokratik modele geçilmesi gerekirken daha da geriye giderek ülkenin deyim yerindeyse 'ikinci milli şef' dönemi diyebileceğimiz bir dönemi AK Parti hükümetinin Türkiye 'ye yaşattığını görüyoruz."
 
Geleceğe dair ümitlerin kaybedilmemesi gerektiğini aktaran Uysal, son günlerde gündeme gelen dinlemelerin doğru olduğuna kanaat getirdiklerini anlattı. Uysal daha sonra Kahramanmaraş esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.