Doğu Türkistan’da Yüzlerce Yıllık Camiler Yıkılıyor!

Doğu Türkistan’da ve Çin’in iç bölgelerinde bulunan pek çok caminin çeşitli sebeplere dayanılarak yıkıldığı bilgisi basında ve sosyal medyada yer almıştı. Özellikle 1237 yılında Hotan şehrinde inşa edilen Keriya Atika Camii’nin yıkıldığına dair uydu görüntüleri ortaya çıkmış ve akabinde pek çok Çin şehrinde yıkım videoları çekilmişti.Konuyla alakalı bir çalışma yapan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, cami yıkımlarının dışında bölgede pek çok insan hakları ihlallerinin olduğunu ve bunların içinde dini hayata yoğun baskının olduğunu vurgulamıştır. Meseleyi TBMM gündemine bir soru önergesiyle taşıyan Oral, daha önce de defalarca Doğu Türkistan meselesiyle alakalı soru önergesi ve açıklamalar yaptıklarını ifade ederek, “Yaklaşan Ramazan ayı vesilesiyle Çin Komünist Partisi tarafından Çinli Müslümanlara ve özellikle Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza büyük baskılar yapılmaktadır. Camiler yıkılmakta, camilerin içine Çin bayrakları asılmakta, öğrencilerin, memurların ibadet etmeleri yasaklanmaktadır. Müslüman isimlerini değiştirmeye zorlanan Uygurlar bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Ramazan ayında oruç ibadeti de engellenen soydaşlarımız bu sene de bu gibi baskılarla karşı karşıya kalması muhtemeldir. Devlet adamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarını, muhalefeti ve iktidarıyla bu meseleye sahip çıkmaya ve gündeme getirmeye davet ediyorum.”Dedi.

İYİ Partili Oral’ın soru önergesi ise şu şekilde: 

“Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” ya da asıl adıyla Doğu Türkistan’da uluslararası kamuoyu ve devletimiz tarafından takip edilen pek çok insan hakkı ihlali gerçekleşmektedir. Çin Komünist Partisi yetkilileri tarafından uygulanan şiddet ve baskı pek çok kez ölümlere yol açmakta, Doğu Türkistan’da yaşanan Uygur Türkleri sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Çin, Doğu Türkistan’da özellikle dini bir baskı uygulamakta; camilere Çin bayrakları asmak, öğrencilerin, memurların ibadet haklarını kısıtlamak, Müslüman isimlerini kullandırtmamak, camileri yıkmak gibi eylemlerde bulunmaktadır. Sosyal medya ve uluslararası basında yer aldığı üzere, Doğu Türkistan’da yüzlerce yıllık camilerin yıkıldığı öğrenilmektedir. Bu camilerden birisi bölgede oldukça yakından bilinen Keriya Atika Camii’dir. 1237 yılında Hotan şehrinde inşa edilen cami, korunan bir tarihi site kabul edilmekteydi. Son olarak 2018 yılının Ekim ayında ayakta olduğuna dair bilgiler alınan caminin Çin yönetimince yıkıldığı öğrenilmiştir. Doğu Türkistan'da yıkılan tarihi camilerden biri de Kaşgar ilindeki 500 yıllık Kargılık Camii’dir. Bu yıkımların çok daha fazla olduğu ve basına yansımadığı bilinmektedir.

Bu bilgiler ışığında;

1-Bakanlığınız, Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nden Doğu Türkistan’daki camilerin yıkıldığına dair bir bilgi almış mıdır? Cami yıkımları içinde yukarıda belirtilen Keriya Atika Camii ve Kargılık Camii bulunmakta mıdır?

2-Doğu Türkistan’daki cami yıkımları ile alakalı Çin makamlarıyla bir temas sağlanmış mıdır? Temas sağlanarak herhangi bir bilgi alınmış mıdır? Alınmışsa bu bilgiler nelerdir?

3-Doğu Türkistan’da İslam dinin en önemli simgelerinden olan Camilerimizin yıkımına yönelik bir tepki ya da açıklamanız bulunmakta mıdır? Eğer yoksa bir tepki ya da nota vermeyi düşünmekte misiniz?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.