Doğu Perinçek Zonguldak’tan seslendi: İşçi Partisi’nde birleşelim

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Büyük Madenci Yürüyüşü’nün 24’üncü yıldönümünde Zonguldak’ta, emeğin iktidarını kurmak için İşçi Partisi’nde birleşmeye çağırdı

Doğu Perinçek, yurt içi ziyaretleri kapsamında Zonguldak’a gitti. Perinçek, dışa el açmamak, bölme planlarına alet olmamak, Zonguldak’ı emekleyenlerin değil, emeğin başkanti yapmak için “İşçi Partisi’nde birleşelim” dedi.

Zonguldak’ta sıcak bir karşılamayla ağırlanan Perinçek’in ilk durağı Genel Maden-İş Sendikası oldu. Burada Genel Başkan Eyüp Alabaş ile görüşen Perinçek, ardından GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda “Türkiye’nin Çıkış Yolu” adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansa, Türkiye Taş Kömürü (TTK) eski Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, siyasi parti, sendika ve kitle örgütü temsilcileri ile çok sayıda madenci katıldı. Perinçek, konferansın ardından İşçi Partisi’ne yeni katılan üyelere rozetlerini taktı.

EMEĞİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ’

“Zonguldak’ı yeniden emeğin başkenti yapacağız” diyen Perinçek, yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Türkiye, kömürünü dışarıdan ithal ediyor. Zonguldak deyince yüreklerimiz kabarıyor. Şu binaya girince bize hayat veren hatıralar aklımıza geliyor. Şemsi Denizer’i, hayatını veren emekçilerimizi saygıyla anıyoruz. Onların emekleri ile yürüdü bütün araçlar, onların emekleri ile çalıştı makinalar, onların emekleri ile yürüdü hayat. 1978’de eşim Şule Perinçek ile birlikte Kozlu’da madenin dibine indik. Sizin çizmelerinizle, sizin baretinizle domuz damlarının altında yürüdüğümüz günü hiç unutmuyorum. Şemsi Denizer, size ‘canlar’ diye hitap ediyordu, ben de size ‘canlar’ diyorum.”

Perinçek, Türkiye için küresel merkezlerde üretilmiş programın, borçlanma ekonomisinin çöktüğünü belirterek şöyle konuştu: “Kozlu’dan yürüyüşlerinizi hatırlayın. ‘Çankaya’nın şişmanı’ diye. İşçi Partisi tek başına o yürüyüşlerde madenci ile beraber oldu. O dönem bütün partiler özelleştirmeden yanaydı. İş gücünü ucuza getirmek, madencinin canını kömürden ucuz hale getirmekti amaçları. ‘Can güvenliği umurumuzda değil. Kapıda bekleyen el açmış bir sürü kişi var’ diyorlardı, programları buydu. Şimdi arkamızda 30 yıllık bir tecrübe var. İşçi Partisi 30 yılda ne olacağını size söyledi. İşte bugün bu borçlanma ekonomisi bitti. Arkada kalan günlerde kim borç bulursa o iktidar oluyordu.”

Perinçek, artık bu formülün geçerli olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Önümüzdeki formül şudur, kim Zonguldak’a yatırım yapacak, kim toprağın altından kömür çıkaracak, kim Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılayacak? İşte önümüzdeki iktidar formülü budur. Bu program bize Atatürk’ten kaldı. Atatürk, 5 Şubat 1937’de bir anayasa değişikliği yaptırdı ve 2’nci maddeye şunu yazdırdı. Türkiye Cumhuriyetçi, Halkçı, Milliyetçi, Devletçi, Laik ve Devrimci bir devlettir. Atatürk, Türkiye nasıl başı dik yaşar, çocuklarının karnını nasıl doyurur, sorularının cevabını vererek bu programı yazdı. Bu programla Türkiye, 1930’larda dünyanın en hızlı kalkınan iki ülkesinden biri oldu. Şimdi tekrar önümüzde bu program vardır.”

İşçi Partisi’nin yıllardan beri maden ocaklarında, sanayide, köylerde üretim ekonomisi programını ürettiğini ifade eden Perinçek şöyle devam etti: “Dolar saltanatı yerine Türk Lirası’nın saltanat süreceği ekonomiyi üretti. Bu ekonomide; yabancı malların, yabancı emeğin Türkiye’ye girişini kontrol edeceğiz. Tarımı destekleyeceğiz. Komşularımızla işbirliğine gideceğiz. Bizim sınırlarımızdan terörist geçmeyecek, gidip komşuya kahpelik yapmayacak. Bölgemizde ne PKK, ne de yobaz terörü kalacak. Kandil’de beyaz bayrak çektireceğiz. İran’la işbirliği yaptığımız an Kandil bir ayda teslim bayrağını çeker. Her ülke önce komşularıyla iyi ilişkiler içinde olmalı.”

TÜRKİYE’Yİ KURTARALIM’

Zonguldak’ı emekleyenlerin değil emeğin başkenti yapacağız burada hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Melekler gelip bu programı uygulamayacak. Vatan bilinci olan, emek bilinci olan, namusu olan insanlarla bir olacağız. Bir milli hükümet amacıyla partileşeceğiz. Size şu mesajı getirdim. İşçi Partisi’nde birleşelim. Dışa el açmamak için, bölme planlarına alet olmamak için İşçi Partisi’nde birleşelim. Zonguldak’a emeğin başkenti diyorduk. Bunlar Zonguldak’ı neredeyse köy yapıyorlar. Emeğin başkentini emekleyenlerin, ayağa kalkamayanların başkenti yapıyorlar. Şimdi size diyorum ki; gelin Türkiye’yi kurtaralım. Türkiye’ye can katalım. Türkiye’de artık yükselen değer vatan, Atatürk. Türkiye yeniden Atatürk’te birleşiyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.