Destici:AYM kararı ile Mecliste olacağız
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Zaman gazetesi yöneticilerini ağırladı.

Zaman gazetesinin BBP'yi ziyaretinde Mustafa  Destici, yüzde 10'luk seçim barajını hem sandık hem de Anayasa Mahkemesi (AYM) zemininde zorlayacaklarını söyledi. Bir seçim bölgesinde milletvekili çıkaracak kadar oy aldıklarında başvuracakları AYM'nin ‘hak ihlali' kararı vereceğini ve Meclis'te olacaklarını aktardı. Artan terör ve Ankara'daki canlı bomba katliamının sorumlusunun ise AKP iktidarı olduğunu vurgulayan BBP lideri, valilere operasyon yaptırılmadığı itiraflarının ardından sorumluluğun bürokratlara atıldığını hatırlattı. Bu noktada, siyasetin hukuksuz algı operasyonları ile Digiturk ve Türksat gibi platformların bağımsız kanallara sansür uygulamasının faturasını da bürokratlara keseceği uyarısında bulundu. Hizmet Hareketi'ne yönelik ‘terör örgütü' iftiralarına tepki gösterdi: “İddianamede burs vermekten kurban derisi toplamaya kadar birçok şey suç olarak isnat edilmiş. Bunları yapmayan cemaat var mı? Yarın tüm cemaat ve tarikatlar terör örgütü suçlamasıyla baş başa kalabilir.”

TRT BİR SANİYE BİLE YER VERMEDİ: “Seçim yarışında propaganda olarak adaletsizlikler yaşıyoruz. Geçen hafta 8 ile gittik ancak devletin kanalı bir saniye bile yer verilmedi. TRT partilere makul fiyata seçim reklamı yapma fırsatı sunabilir. Yapmıyor, özel bir firmaya vermiş. Gidip firmayla anlaşmak zorundasın. Orada da tamamen iktidarın kontrolünde yayın ve reklam politikası var. TRT, yayın politikasını adaletli hale getirmeli.”

AYM KARARI İLE MECLİS'TE OLURUZ: “Yüzde 10 seçim barajı kalksın diye müracaat ettik. AYM, henüz bir bireysel hak mağduriyeti meydana gelmediğini belirtti. ‘Mağduriyet doğsun, biz bakalım' anlamına geliyor. AİHM'nin kararları var. Barajı aşamadığımız durumda, bir seçim bölgesinde milletvekili çıkartabilecek kadar oy alıp AYM'ye başvurduğumuzda güçlü bir ihtimal milletvekilliği alabiliriz. Alacağız da. Bu fiilen yüzde 10'luk barajı da yıkar. BBP Meclis'te olmalı. AYM'ye kesinlikle gideceğiz. Milletimiz endişe etmesin, oyu boşa gitmez.”

SİYASET FATURAYI BÜROKRATLARA KESER: “Plaftormların bazı özel kanallara kapatılması muhalefetin susturulmasıdır. Digiturk ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Çözüm sürecinde valilere şifahen bazı talimatlar verilmiş, teröristlere dokunulmamış. Bugün ağır bedelini ödüyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve iktidar sözcüleri itiraf etti. Ama bir yandan da valileri, bürokratları suçladılar. Burada da bürokratlara diyoruz ki; bakın bugün size bunu yaptırabilir. Yarın siz hukukla karşı karşıya kalırsınız. Sizden hesap sorulur.”

BAŞBAKAN TUTARLI DEĞİL: “Başbakan'ın son dönemdeki açıklamaları tutarlı değil. Güvenlik zafiyeti yaşandığı söylendiğinde, iş sorumluluk almaya geldiğinde seçim hükümeti olduğundan bahsediyor. Sanki bağımsız bakanların hata, ihmal hakları var da orada oturmaya devam edecekmiş gibi. Peki sorumluluğun yoksa Almanya Başbakanı Merkel ile neyin anlaşmasını yapıyorsun?”

‘PATLAMA AKP'Yİ ENGELLEMEK İÇİN' SÖZÜ AKLA ZİYAN: “Başbakan ‘Bu patlama AKP iktidarının tek başına iktidar olmasını engellemek için yapıldı.' dedi. Akla ziyan verecek açıklama. Şimdi de oylarının arttığını söylüyor. Demek ki, AKP'yi engellemek için yapılmamış. O zaman ‘AKP'nin tek başına iktidarını temin etmek için mi yapılmıştır?' diyenler çıkar.”

İKTİDAR İFLAS ETMİŞTİR: “İktidar partisi iflas etmiştir. Birincisi, Ankara'daki patlamada güvenlik zafiyeti var. İkincisi, dış politikada yaşanan başarısızlıklar. Rusya Hazar Denizi'nden muhalifleri vuruyor ama ‘gık'ın çıkmıyor. Üçüncü olarak da Cizre'nin bazı mahallelerine girilememesi. Orada PKK paçavrası asılı.”

KAMALAK'IN CİZRE'DE YAŞADIĞINI GAZZE'DE YAŞAMIŞTIK: “SP lideri Sayın Mustafa Kamalak'a Cizre'ye girmesi için tutanak imzalatılmasına benzer olayı biz Gazze'de yaşamıştık. 2012 yılında Mısır üzerinden Gazze'ye gittik. Gazze'den döndüğümüzde Refah kapısından dönüşe, çatışma olduğu için izin verilmiyordu. İmza attık ve o şekilde gidebildik Kahire'ye. Şimdi benzer durum Cizre'de yaşanıyor. Büyük bir zafiyettir bu.”

AKP'NİN MİLLİYETÇİLİK SÖYLEMİ TUTMAZ: “AKP çözüm sürecinde kayıplar yaşayınca, milliyetçi söylem ve oylara yöneldi. Ama PKK terör örgütü süreçte yaralarını sardı, silahlandı, istediğini aldı. Şehitlerin sorumlusu PKK ve ona ortamı hazırlayan iktidardır. Başbakan her mitinginde ‘son terörist kalana kadar' diyor. Adama derler ki, geçti Bor'un pazarı. Sen bunu söylerken “Ağana danıştın mı?” derler. Çünkü ağan ‘buzdolabında' diyor.”

ADALET SİSTEMİ ÇÖKTÜ: “Adalet sistemiyle hiç bu kadar oynanmamıştı. Hukuk sistemi içinde gruplaşma, ayrışma, kamplaşma oldu. Her kesimden arkadaşla konuşuyorum. Neticede çoğu bu gruplaşmadan muzdarip. Tarafgirlikten şikâyetçiler. Bu, uygulamalara da yansıyor. Savcının Digiturk platformundan kanalları çıkartma talebi ve bunun mahkeme kararı olmadan gerçekleşmesi bile hukuksuzluğu tüm yönüyle ortaya koyuyor.”Muhalefet sandığa sahip çıkarsa oy çalınamaz

“Seçim sandıklarına görevli veren siyasi partiler, sağlam durursa güvenlik problemi yaşanmaz. Muhalefet sandığa sahip çıkmalı, kuş uçurtmamalı. Muhalefet ve STK'lar diri olursa oy çalınamaz. Seçim güvenliği konusunda en kaygılı olmamız gereken yer yurtdışı oyları. O oylar günlük sayılmıyor, konsolosluklarda muhafaza ediliyor. Buraya getirilip sayılıyor. Geçen seçimde bir görevlinin girdiği ortaya çıktı. Seçimi kimin manipüle ettiğini gördük. Bugüne kadarki seçimlerde Cihan'ın manipüle ettiğine hiç şahit olmadım. Seçmene sorsalar, kimin doğru yaptığını, rahatlıkla söyleyebilir. Devletin ajansının daha titiz ve adil olması gerekir. Habercilik anlamında da. Biz beklerdik ki, gece ilerleyince herkes Anadolu Ajansı'nın (AA) sonuçlarına gelsin.”
Anahtar Kelimeler:
MustafaBbpDesticiAymKararı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.