Deniz Baykal CHP'nin Antalya'da neden kaybettiğini açıkladı

Deniz Baykal’ın Muratpaşa ilçe Başkan Adayı Ahmet Kumbul’un seçim ofisine yaptığı ziyarete CHP Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Arif Bulut, CHP İl Başkanı Cavit Arı ve çok sayıda partili eşlik etti. Kimsenin adayı olmadığını söyleyen Ahmet Kumbul’a başarılar dileyen Baykal, Antalya’da CHP’nin artık toparlanıp ayağa kalkma döneminin başladığını söyledi.

"SONUÇ HEPİMİZİ ÜZDÜ"

Baykal, "Artık gelinen noktada Antalya siyasetinde yeni bir anlayışla CHP’nin toparlanıp ayağa kalkması gerektiğini hep birlikte değerlendirdik. Artık CHP’de düşmanlık, hakaret, saygısızlık yöntemlerine dayalı siyaset uygulamasını geride bırakmak zorundayız" dedi. Geride bıraktıkları dönemdeki siyaset anlayışı nedeniyle acı olaylar yaşandığını anlatan Baykal, "Ortaya çıkan sonuç hepimizi üzdü. Büyükşehir’i kaybettik. Merkezde çok ciddi oy kayıpları yaşadık. Transferlere muhatap olduk. Ağır suçlamalara maruz kaldık" diye konuştu.

"KENDİ ELİMİZLE VERDİK"

Muratpaşa İlçe Başkan Adayı Songül Başkaya’yı da ziyaret eden Deniz Baykal başarılar diledi. Kongrelerle bir tazelenme yaşanacağını anlatan Baykal, "Geçmişteki sıkıntılar yüzünden Büyükşehir Belediyesini kendi elimizle verdik. Muratpaşa ve Kepez’de oy kaybettik. Parti kadrolarının seçimden sonra ciddi şekilde savrulduğunu da gördük" dedi. "Muratpaşa’ya bir kadın ilçe başkanı yakışır" diyen Baykal son kararı parti örgütünün vereceğini söyledi. Baykal daha sonra Kepez İlçe Başkan Adayı Garip Erdoğan’ın ofisine ziyarette bulundu. Önder Kurnaz ve Şeref Sarıca’yla da görüşen Deniz Baykal tüm adaylara başarılar dilemiş oldu.

"TARTIŞMANIN ÖZÜ OSMANLICA DEĞİL, ALFABE "

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Osmanlıca tartışmalarının bir dil tartışması olmadığını, ’Arap alfabesine dönebilir miyiz’ diye zemin yoklaması olduğunu ileri sürdü.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara Tandoğan’da polis müdahalesine uğrayıp gözaltına alınan öğretmenler arasında yer alan Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık’a ’geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Sendikanın Balbey Mahallesi’ndeki Antalya Şubesi’ne gidip Şube Başkanı Mehmet Balık’a "Geçmiş olsun" diyen Baykal eğitimde, yargıda, dış politikada, ekonomide, gelir dağılımında ülkeyi derinden sarsan tehlikeli yanlışlıkların birikmeye başladığını ileri sürdü.

Deniz Baykal çok sakıncalı bir eğitim politikası, çok yanlış bir yargı politikası, çok sakıncalı bir dış politika ve toplumun dokusunu bozan, insanları giderek sosyal desteklere mahkum eden bir çarpık gelir dağılımı politikasının en temel konular olarak ortaya çıktığını savundu. Baykal, Ankara Tandoğan’da polis müdahalesiyle ilgili olarak demokratik tepkilerini ortaya koymaya çalışan öğretmenlere su ve gaz sıkarak kovalayarak dağıtma yöntemini kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

OSMANLICA TARTIŞMALARI

Antalya’da gerçekleştirilen 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nı da değerlendiren Deniz Baykal, Osmanlıca tartışmalarına dikkati çekti. Baykal şöyle konuştu: "Birden bire bir Osmanlıca tartışması gündeme geldi. Osmanlıca nedir? Osmanlıca denince sanki bir dil öğrenilmesi söz konusuymuş gibi bir anlayış dayatılmak isteniyor. Osmanlıca tartışması bir dil tartışması değildir arkadaşlar. Bir alfabe tartışmasıdır. Osmanlıca diyerek bir alfabe tartışmasını maskelemek istiyorlar. Gizlemek istiyorlar. Tartışmanın özü Latin alfabesinin yerine, mümkün olsa Arap alfabesini ikame etmektir. Bunu bu şekliyle anlamakta ve anlatmakta yarar var."

LATİN Mİ ARAP ALFABESİ Mİ?

Söz konusu tartışmanın dil tartışması olmadığını ileri süren Baykal, şöyle devam etti.

"Osmanlıca deyimler ifadeler bizim kültürümüz elbette. Ama söz konusu tartışma dil değil, alfabe. Latin alfabesi mi Arap alfabesi mi? Şimdi Osmanlıca dedikleri aslında ’Latin alfabesini kabul ederek yanlış bir iş yaptık geçmişten koptuk, Arap alfabesine dönebilir miyiz’ diye zemin yoklamasıdır, çabasıdır. Sanki dil tartışılıyormuş gibi, dilin zenginleşmesi söz konusuymuş gibi algılama var. Hayır olay çok sade. Bu bir zemin yoklamasıdır. Elbette insanlar her türlü alfabeyi öğrensinler. Ama eğitimin dayanacağı alfabe ne? Osmanlıcayı da mı öğreteceğiz, yoksa iki alfabeli bir eğitim sistemine mi geçeceğiz? Bir ana dil tartışması var ya, bir de ana alfabe tartışması mı yaratmak istiyoruz?"

NEREYE VARMAK İSTİYORUZ?

Eğitim alanındaki kafa karışıklığı, kargaşa, çelişki ve dağınıklığın, ülkenin geleceği olan genç kuşakları ve onların eğitimini yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Baykal şunları söyledi:

"Şimdi Osmanlıca alfabe Arap alfabesi, Latin alfabesi, efendim ana dilde eğitim, o dilde bu dilde nereye varmak istiyoruz. Bu ne biçim anlayış arkadaşlar? Bu konuda yapmamız gereken çok iş var. Hani reklamda çocuk söylüyor ya ’çook çok çalışmamız lazım’ diye. Çok işimiz var."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.