Demirtaş:Bu koşullarda seçim olmaz

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “seçime girmeme ve boykot”un gündemlerinde olmadığını belirterek, “Boykot ve seçime girmeme gibi bir tartışmamız yok, biz seçim güvenliğinin sağlanması için uğraşıyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
-“MERKEZİ BİR GLADYO ÖRGÜTÜ KONUSUNDA BEN ISRARCIYIM”-
Kapalı grup toplantısında milletvekillerini dinlediklerini ifade eden Demirtaş şöyle dedi:
“Bütün bölgelerden gelen arkadaşlar özellikle operasyonların yapıldığı bölgedelerde şu bilgiyi veriyor; 'Oradaki yerel emniyet ve yerel jandarmadan çok dışarıdan gelen küçük operasyonel özel birlikler sivilleri hedef alan katliamlar yapıyorlar.' Merkezi bir gladyo örgütü konusunda ben ısrarcıyım.”
-“YANİ SANDIKLARA SARAY EL KOYACAK”-
Seçim güvenliğine ilişkin soruya Demirtaş, “Şu ana kadar özellikle Doğu’daki vekillerimiz bilgilendirme yapan hiçbir vekilimiz ‘seçim koşulu vardır’ demedi. ‘Bu koşullarda sandık kurulması, seçim yapılması, seçim kampanyası yapılması imkansızdır’ dedi. Zannedersem AKP’nin de amacı bu zaten. İstese seçim koşullarını bir günde oluşturabilir. Zannedersem hükümet bunu bir program bir plan çerçevesinde yürütüyor. Çünkü biliyorsunuz Cumhurbaşkanı da açıkça dedi, 7 Haziran da gibi olmayacak 1 Kasım, yani sandıklara saray el koyacak. Görünen o ki sandıklara da bu şekilde bir baskı hazırlığı yapılıyor eğer durum kötü giderse kendileri açısından yani oyları düşmeye devam ederse seçimi erteleyedebilirler, iptal de edebilirler, bu seçenekler ciddi görünüyor şu anda, doğuda şu anda seçim yapılabilecek koşullar maalesef ki yok.”
-“BOYKOT VE SEÇİME GİRMEME GİBİ BİR TARTIŞMAMIZ YOK”-
“Seçime girmeme gibi bir kararınız olur mu?” sorusuna da Demirtaş, “Bizim gündemimizde değil, boykot ve seçime girmeme gibi bir tartışmamız yok, biz seçim güvenliğinin sağlanması için uğraşıyoruz” yanıtını verdi.
Demirtaş, “Seçimi erteletme, iptal etme her türlü kılıfına uydururlar. Cumhurbaşkanı kendi yetkilerini de kullanabilir veya parlamentoyu bir şekilde olağanüstü toplantıya dahil edip buradan da çıkarmaya çalışabilir” diye ekledi.
Yarın yapılacak tezkere görüşmelerindeki tavırlarına ilişkin de Demirtaş, “Tabii ki hayır oyu diyeceğiz” dedi.
HDP’li bakanların da hayır oyu kullanacağını ifade eden Demirtaş, “Zaten bakanlarımız o dönem kabinede olsaydı kesinlikle bu tezkere Meclis’e gelemezdi. Bakanlarımızın işi orada AKP’nin işini kolaylaştırmak değil” açıklamasını yaptı.
-“VARSIN İKİ KOLTUĞU DA YASADIŞI BİR ŞEKİLDE HDP’DEN ALSINLAR”-
HDP’li bakanların azledebileceği tartışmalarının da olduğunun hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Zaten bütün bakanlık koltuklarını yasadışı elde etmiş durumdalar. Varsın iki koltuğu da yasadışı bir şekilde HDP’den alsınlar” dedi.

-DEMİRTAŞ: HEDEFİMİZ YÜZDE 20’Yİ AŞMAK OLACAK (2/SON)
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım’da yüzde 20’yi hedef olarak koyduklarını belirterek, “Hedefimiz yüzde 20’yi aşmak olacak” dedi.
-LEVENT TÜZEL’İN TAVRI-
Bakanlık teklifini kabul etmeyen Levent Tüzel’in tavrına ilişkin soruya Demirtaş, “Partinin kararına her milletvekilinin uyması beklenir, doğru olan budur. Bakacağız daha değerlendireceğiz” dedi.
“Seçimde yeniden EMEP ile bir işbirliği olabilir mi?” sorusuna da Demirtaş, “Tartışmadık henüz fakat bizimle ittifak yapan bütün partilerin, grupların ittifak hukukuna uyması gerekir” dedi.
“Levent Tüzel bu hukuka aykırı mı davrandı?” sorusuna da Demirtaş, “Kesinlikle aykırı davrandı” yanıtını verdi.
-“IŞİD İLE ARASI İYİ OLAN AKP’DİR, BİR TELEFONLA HALLEDEBİLİRLER”-
Irak’ta kaçırılan Türk işçilerine ilişkin soruya da Demirtaş, “O bölgede IŞİD olma ihtimali daha yüksek. IŞİD ile arası iyi olan AKP’dir, bir telefonla halledebilirler, eğer IŞİD’se tıpkı Musul Konsolosluğunda olduğu gibi al gülüm ver gülüm işçileri hemen alabilirler” dedi.
-“HEDEFİMİZ YÜZDE 20’Yİ AŞMAK OLACAK”-
Demirtaş, 1 Kasım’da yapılacak seçime ilişkin de, “Yüzde 20’yi hedef olarak koyduk. Hedefimiz yüzde 20’yi aşmak olacak” açıklamasını yaptı.
-“EN AHLAKSIZ SAVAŞ KOŞULLARINDA BİLE KABUL EDİLEMEZ”-
Sağlık çalışanları, ambulanslara dönük saldırıların kabul edilemez olduğunu kaydeden Demirtaş, “Bunları lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum.
Ambulans, sağlık çalışanı, hastane bu gibi yerlere saldırı en ahlaksız savaş koşullarında bile kabul edilemez” diye konuştu.
Bir soru üzerine Demirtaş, “Daha çok AKP savaşa çekmeye çalışıyor, PKK’yı tahrik ediyor” iddiasında bulundu.
“Başbakan’ın Tuğrul Türkeş ile Türkeş’in mezarına gitmesine ne diyorsunuz?” sorusuna da Demirtaş, “Allah kabul etsin. O MHP’lilerin bileceği iş, bizim rahmetli genel başkanımız değil, MHP’lilerin rahmetli genel başkanıdır” dedi.
-“HER TÜRLÜ FİLMİ ONLAR ÇEVİRİYOR”-
Bir soru üzerine Demirtaş, “Çözüm sürecinin filmini çekerler bundan sonra artık diyen adama sormak lazım, kim çekiyor şu anda bu filmleri, o bilir daha çok, her türlü filmi onlar çeviriyor” diye konuştu.
-“ÇİFT TARAFLI ATEŞKES YAPILSIN”-
“Çift taraflı ateşkes yapılsın” çağrısını yapan Demirtaş şöyle devam etti:
“Biz çözüm koyuyoruz ortaya, çift taraflı ateşkes yapılsın ve gerçekten masaya dönülme sözü verilsin, kesinlikle silah kullanılmasın. Sonrasında masaya dönüldüğü zaman ki bu 1 Kasım sonrası olacaktır artık 1 Kasım öncesi çok imkansız gibi görünüyor ama ateşkes mümkündür. Sonrasında biz siyasetçiler olarak sorumluluk alacağız.”
-“MARANGOZ GÖTÜRÜLDÜ ORAYA, BİR MASA YAPILDI”-
Çözüm sürecine ilişkin soruya Demirtaş, “İmralı’da buna benzer bir masa yapıldı. Yani marangoz götürüldü oraya, bir masa yapıldı. Bu masada HDP heyeti, Öcalan, devlet heyeti ve izleme kurulu aynı anda oturacaktı. Müzakere masasını devirdiler. Savaş kararı aldılar” dedi.
-“FİZİKİ OLARAK MASA YAPILDI İMRALI’DA”-
Bir soru üzerine Demirtaş, “Fiziki olarak masa yapıldı, onu demek istiyorum. Bildiğiniz böyle bir masa yapıldı, marangoz gitti orada, onu yaptı, inşa ettiler masayı. Diyor ya masa diye bir şey yok, diyor ya. Bundan daha büyük bir fiziki olarak masa yapıldı İmralı’da bir odada, aynen bunun gibi yanında da başka masalar, sekretarya çalışması için, toplantılar uzun süreceği için çay-kahve makinesi de dahil olmak üzere bir toplantı salonu hazırlandı. Bu masaya niye gelmediniz, Öcalan orada silahları bırakma somut tarihi verecekti, niye o toplantıya gelmediniz. O yüzden masayı somutlaştırmak için söylüyorum, yapıldı, üç defa da heyetlerimiz orada o odada o masada Öcalan ile görüştü.”
Demirtaş, “Baktık başkan olmak için o masayı kullanıyor, başkan olamayacağını anlayınca masayı da devirdi” diye ekledi.
-“ŞU GÜN GİDİYORUZ HEP BİRLİKTE DESİNLER BİZ HEYETİMİZİ GÖNDERİRİZ”-
Çözüm sürecine ilişkin soruya Demirtaş, “Biz süreç yeniden başlama iradesi görürsek 1 Kasım’ı falan beklemeyiz bugün başlamasına hazırız. Şu gün gidiyoruz hep birlikte desinler biz heyetimizi göndeririz. Çözüm süreci hemen başlarsa hemen hazırız. Evet gözlemciler olmalı. 3. bir göze ihtiyaç var. Yabancı da olabilir, Türkiye’den de olabilir” dedi.
Koza İpek grubuna yönelik operasyona ilişkin de Demirtaş, “Medya operasyonları siyasi operasyonlardır. Koza-İpek grubuna da dönük operasyonların tamamı siyasidir” dedi.
-“ŞİDDET ARTMAYA DEVAM EDERSE ORALARA SANDIK FALAN KURULAMAZ”-
Seçim güvenliğine yönelik soruya da Demirtaş, “Doğu’da gidişat iyi değil yani şu koşullar aynı tempoda diyelim ki şiddet artmaya devam ederse oralara sandık falan kurulamaz ve onun yarattığı etki ile de birçok yere de sandık kurulamaz. Hükümet bunu istiyorsa bilemiyorum biz, anında şiddetin durdurulması için vekillerimizi gönderiyoruz. Anketler çok çok düşük gösterirse seçim yaptırmama alternatifi için bir anda şiddet dalgasını yükseltebilirler, onlarca şehit cenazesini getirtip işte görüyorsunuz ülke ne haldedir deyip seçim erteleme yoluna gidebilirler kaygısı taşıyoruz” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.