Demirtaş:AKP’yle ittifak yaptılar’ demek alçaklıktır
Tunceli’de partisinin 1’inci Olağan İl Kongresi’ne katılan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, salona girişte kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanırken, salona girerken yaşanan izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. Demirtaş, salonda yaklaşık 3 bin kişi tarafından ayakta karşılandı. Salon içinde Kobani’deki çatışmalarda hayatını kaybeden birçok kişinin resimleri ile Abdullah Öcalan posterinin de olduğu görüldü.
“BARAJIN DUVARLARI ÇATLAMAYA BAŞLADI”

Demirtaş,”Hırsız, ‘yüzde 50 oy alacağız’ diyor. Hırsızda bu özgüven var, sizde neden olmasın?” diyerek, seçim barajı ile ilgili şöyle konuştu:”Cumhuriyet tarihi boyunca ezilenler mücadele ettiler, mücadelelerini yükselttiler, büyüttüler 10 yılda bir askeri darbelerle bütün kazanımlarımız tuzla buz edildi. Fakat yılmadık, bıkmadık. İnatla, ısrarla bütün bu mücadele değerlerini demokratik iktidara taşıyacak zamanı bekledik. Şimdi bunun fırsatını yakaladık. Çıkışını yakalamak istiyoruz artık. 2015 seçimleri işte bu tarihi fırsatı bize sunan, büyük bir olanağı yaratan büyük bir gelişmedir. Emin olun arkadaşlarım yüzde 10 barajı, zihinlerdeki psikolojik barajdır. Biz barajı tarumar edeceğimize inanalım, bakın barajın duvarları daha şimdiden titremeye başladı. Daha seçime 6 ay var, barajın duvarları çöktü. Yeter ki özgüvenimiz olsun, biri birimize inanalım, güvenelim. Üstelik de daha önce de söyledim; hırsız, hırsız yav, ‘yüzde 50 oy alacağız’ diyor. Hırsızda bu kadar güven varken sizde niye özgüven olmasın? Türkiye’nin ve Kürdistan’ın bütün ezilen halkları; bu ülke hepimizin ortak vatanıysa, her karış toprağında bizim alın terimiz varsa, Çanakkale’de bu ülkeyi kuracak kurtuluş savaşını başlatanlar yan yana yatıyorsa, bu ülkeyi o halde bunlar yönetecekler. Hırsızlar, soyguncular, talancılar değil.”

“AKP İLE GİZLİ BİR PLANIMIZ YOK”

Parti olarak seçime girmelerinin, bazı kesimler tarafından, “AKP ile gizli bir planları var” şeklinde yorumlanmasına tepki gösteren Demirtaş, “Hele hele bütün bu mücadeleyi getirip AKP’ye peşkeş çekeceğimiz iddialarını ortaya atanlar asla ve asla bu geleneği tanımamışsınız. Aklı başında olduğunu iddia eden bazı kalemler ve kişiler bunu yazma cesaretini kendinde görüyorsa, kusura bakmasınlar onların demek ki gizli bir planları var. bizim HDP olarak AKP’yle gizli bir planımız yok. Kapalı kapılar ardında, gizli hesaplara, pazarlıklara girmedik, girmeyeceğimizi de defalarca ispatladık. Nasıl bir mücadeleyi AKP’ye karşı yürüttüğümüzü defalarca ispatladık. Halen bu mücadeleyi sürdürüyoruz, halen yürütüyoruz. Ama buna rağmen halen bir kesim şunu yazıyor; HDP partiyle girip barajın altında kalacak, milletvekillerini böylece AKP’ye peşkeş çekmiş olacak. Biz bütün bu mücadele geleneklerinin, emeklerin, değerlerin ortak bileşkesi olarak bu mücadeleyi yürütüyoruz. Geleneğimizde ucuz pazarlık yoktur. Geleceğimizde ucuz pazarlık olsaydı, değerlerini satmak olsaydı, bu gün Mazlum Doğan yaşıyor olurdu. Pazarlığa girmediği için, faşizmin suratına tükürdüğü için bu gün Mazlum Doğan’ın fotoğrafı oradadır. Eğer ki biz ucuz pazarlıklarla satan bir hareket olsaydık Sakine Cansız bu gün yaşıyor olurdu. Ve Türkiye devrim geleneğini, devrimci geleneğinin pazarlıkçı ruhu olsaydı, İbo (İbrahim Kaypakkaya) işkence tezgahında pazarlık yapsaydı şimdi yaşıyor olacaktı. Deniz ve arkadaşları idam sehpasına yürürken pazarlıkçı olsalardı o gün asmayacaklardı onları, yaşıyor olacaklardı” diye konuştu.

CHP’YE AK PARTİ ELEŞTİRİSİ

CHP’lilerin, AK Parti ile ittifak yapacağı söylentilerini sert bir dille eleştiren Demirtaş, “Şimdi bir kısım CHP’li arkadaşlarımız diyor ya; ‘efendim baraj altında kalıp 40-50 milletvekilini AKP’ye’ verecekler. Bu oyun, bu tezgah eğer bizim tarafımızdan planlanmışsa, bu CHP’li kardeşlerime bu oyunu bozmaları konusunda çağrı yapıyorum. HDP’ye oy verin, oyunu bozun. Siz de gelin CHP’li kardeşlerim siz de gelin HDP’ye oy verin, barajı rahat rahat aşalım bozalım oyunu. Formül ortada. Bu senaryoyu tutturamayanlar da başka bir şey yazıyorlar. Diyorlar ki, ‘bunlar barajı aşsa bile, barajı aştıktan sonra zaten AKP’yle pazarlık yapmışlar, anlaşmışlar birlikte anayasa yapıp başkanlık sistemini getirecekler.’ Şimdi barajı aşsanız bir dert, aşmasanız bir dert. Bunları inandırmak mümkün değil. Kafaları tüccar kafası ya, pazarlığa alışmışlar. Bütün hayatları pazarlık ya. Bir kez daha açık net tekrarlıyorum Halkların Demokratik Partisi ve partimizle birlikte yürüyen dostlarımız; dost, kardeş partilerimiz ve toplumsal kesimler dışında hiç kimseyle ittifak arayışımız yok, ittifak görüşmemiz yok, olmayacak. Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz pazarlığımız yok, olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle. Yarın buradan çıkıp Roboski’ye gideceğiz. Roboski’nin hesabını vermemiş bir partiyle oturup milletvekilliği pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasın alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar. Böyle muhalefet olmaz. Bu iktidar, bu kadar güçlüyse bu muhalefetin basiretsizliği yüzündendir. Onların defalarca sunduğu fırsatlar yüzündendir. Defalarca onların verdiği paslar yüzünden AKP bu kadar gol atabilmiştir2 şeklinde konuştu.

“PARALEL ÇARŞAFIYLA SOKAĞIN MEŞRU TALEPLERİNİ ÖRTEMEZSİNİZ”

Güvenlik yasasını da sert bir dille eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin paralel yapı çarşafıyla sokağan meşru taleplerini örtmeye çalıştığını savunarak, “Israrla çarpıtıp, güvenlik yasalarıyla muhtemel toplumsal muhalefeti ve gösterileri sınırlamak ve polise infaz yetkisi vermek için bakın güvenlik yasasını halen dayatıyorlar. Halen Başbakan, ‘biz bunu çıkaracağız, pazarlık konusu bile değil’ diyor. Yanlış yapıyorsunuz Başbakan yanlış yapıyorsunuz. İnfaz yasası çıkararak yanlış yapıyorsunuz. Siz üniversite hocasısınız. Hadi öbürü anlamıyordu bu işlerden, tarih bilmiyordu. Öbürünün kafası sadece ticarete çalışıyordu. Siz profesörsünüz, kalın kalın kitaplar yazmışsınız bilmeniz lazım. Zulüm yasaları halk direnişini durduramaz. Meşru halk direnişlerini yasalarla durduramazsınız. Tarihte bunun binlerce örneği var, okumadınız mı bunu profesör olarak? Sokağa şimdi kim çıksa artık üstünde, altında paralel yapı arayıp, sokağın o meşru taleplerin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Paralel çarşafıyla, paralel yorganıyla sokaktaki muhalefetin taleplerini görünmez hale getirmeye çalışıyorlar. Evet bu ülkede bir paralel var ve sizin can yoldaşlarınızdı onlar. 11 yıl beraber paralel paralel, tıpış tıpış yürüdünüz. Bizimle ilgili değil onlar, sizinle ilgilidir. Halkın içinde paralel yok. Hükümetin içinde, devletin içinde paralel var
Konuşmasının ardından Demirtaş, partisinin Elazığ il kongresine katılmak üzere Tunceli’den ayrıldı.

“DEVLETİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİLER”

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli’nin ardından partisinin Elazığ İl Kongresi’ne katıldı. Bektaşlar Düğün Salonu’ndaki kongreye alkışlar arasında giren Demirtaş, konuşmasında hükümeti eleştirdi. İslamiyet’te kutsal devlet olmadığını belirten Demirtaş, şöyle dedi:

“Kutsal olan Allah’tır. 12 yıl önce milletten oy isterken, içinde Allah korkusu olan hırsızlık yapmaz diye millet oy verdi. Doğrudur içinde Allah korkusu olan hırsızlık yapmaz, israf yapmaz. Bunlar iktidara geldikten sonra sadece devleti soyup soğana çevirdiler. Lüks yaşam, israf, İslam’ın şartıymış gibi yaptılar, oysa böyle bir şey yok. En büyük zararı da Müslümanlığa verdiler. Şimdi bütün dünya bunlar ve bunlara benzer örgütlerle İslamı da kötü biliyorlar. İŞİD, El Kaide, AKP gibi partiler ve hareketler yüzünden en büyük zararı İslamiyet görüyor. Düşünün 12 yıldır gece gündüz Allah’ı dilinden düşürmeyen bir Başbakan, 4 tane bakanı hırsızlıkla suçlanıyor. Bir cumhurbaşkanı onları yargıya teslim etmiyor. Bakanların çocukları, trilyonlarca lira paralar ortada yok, iddialar çok ciddi. Onları yargıya çıkarmıyor. Çıkar adil bir şekilde yargılansınlar.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ARACI GERİ VERSİN

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını söylediğinde kıymetlerin koptuğunu anlatan Demirtaş, “Ben din kaldırılsın demiyorum. Cumanın hutbesini bile devlet göndertiyor böyle okunsun, sana ne nasıl okunacaksa. İşte 1 trilyonluk Mercedes’e binen Diyanet İşleri Başkanı’ndan vicdan beklenir mi? Günlerdir söylüyorum ya istifa et ya Mercedes’i geri ver. Lüks israf günahsa, haramsa en başta senin uyman lazım. Senin din adamı olarak topluma örnek olman lazım. İstifa da etmiyor, Mercedes’i de geri vermiyor.

Diyanet İşleri Başkanı olarak aldığı o vergiyi hizmet yaparken Alevi’ye hizmet yapılmıyor, cemevi tanınmıyor ve bunlar zulümdür. Diyanet İşleri Başkanı’nın aldığı Mercedes bir tekeri Alevilerindir, onu geri versin üç tekerle devam etsin” dedi.

Çözüm süreci için çaba sarf ettiklerini belirten Demirtaş, “Buna rağmen hükümet çıkıp bize eli kanlı diyor. Bunu diyenler Roboski’nin katilleridir. Sadece kendi iktidarları içersinde, 12 yıl içersinde 376 çocuğu sokakta katledenlerdir. Bizi beğenmek zorunda değiller ama hedef gösterip çarpıtarak yalanla partililerimizi linç ettirmeye çalışmak AKP’nin asla işine yaramaz. Özellikle buradan onları uyarıyorum. Özellikle bunu yapan bir iki AKP sözcüsü var. Bir bakan ismini vermeyeyim herkes tahmin eder ağlamadan sorumlu bakan özellikle işi gücü HDP ile uğraşmak. Ya barış sürecinden rahatsız, görüşmelerden rahatsız ya HDP büyüyor iktidarı al aşağı edecek ondan korkuyor” dedi.

Ak Parti Mazhar Bağlı’nın sosyal medyada kendi haklarında yazdıklarını gündeme getiren Demirtaş, “AKP milletvekillerinin sosyal medya hesaplarına bakın neler yazmışlar hakkımızda. Biz neden bunları sineye çekiyoruz, barış için. Hele hele Kürtlükten emekli olmuş olanlar var. Onları almış milletvekili olarak televizyona çıkarıp sadece bize hakaret ettiriyorlar” diye konuştu. Demirtaş, konuşmanın ardından Elazığ’dan ayrıldı.

SOKAKTA OLAY ÇIKTI

HDP kongresinin ardından dağılan bir grup partili Gazi Caddesi üzerinden geçerken Ülkü Ocakları binası önünden geçtiği sırada olay çıktı. İddiaya göre HDP’liler Ülkü Ocakları önünde slogan atmaları üzerine bir grup ülkücü tarafından dövüldü. Dövülenler arasında bulunan bir kişi Harput Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Ülkülerin HDP’liler dövmesini protesto etmek için HDP’liler Hozat Garajı Mevkii’nde toplandı. Daha sonra saldırıda yaralanan kişiyi ziyaret etmek için Harput Devlet Hastanesi’ne yürüyen grup, yaralıyı ziyaret etti. Polis, yürüyüş sırasında ve hastane önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.