Dedeler Alevilerin sorunları için toplandı

Başbakan ve Diyanet İşleri Başkanı’nın eleştirildiği ‘Yolumuz ve Erkanımız’ adlı toplantıda ‘Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip edilmemesi, Alevi toplumunun varlığının kabul edilip edilmemesi meselesidir’ denildi
Hüseyin Gazi Vakfı Derneği’nin düzenlediği “Yolumuz ve erkanımız” konulu toplantı Ankara ve çevresinde yaşayan Alevi dedeleri, zakirler, aydın ve yazarların katılımıyla Hüseyin Gazi Dergahı’nda yapıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı yazar Ali Yıldırım, “Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı bile yok. 81 ilin vali ve emniyet müdüründen birisi bile Alevi değil” dedi.
aleviler ibadethane statüsü istiyor
“Yolumuz ve Erkanımız” toplantısının açılış konuşmasını Hüseyin Gazi Vakfı Derneği Başkanı Gülağ Öz yaptı. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi inancının varlığını sürdürmesinin, dedelerin birlik beraberlik içinde olmasının toplumun birlik beraberlik içinde olması kadar önemli olduğunu savundu.
Araştırmacı Yazar Piri Er, yasalarla güvence altına alındığı iddia edilen inanç ve ibadet özgürlüğü kavramlarının Aleviler açısından yeniden ele alınarak, Alevilerin kabullenişine uygun bir sonucun ortaya konulmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi.
‘Diyanet’ten temsil istemiyoruz  
“Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” sözlerinin yer aldığı Anayasa maddesini ve “Herkesin ülkesinin kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanmak hakkı vardır” şeklindeki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi maddesini hatırlatan Er, “Aleviler, maddelerde tanımlanan haklardan mahrum bırakıldıklarını ve bu durumun bir insan hakkı ihlali olduğunu düşünmektedir.
Bu konuda en büyük ihlalin ise ibadet mekanları olarak değerlendirdikleri cemevlerine, yasal statü verilmeyişi konusunda yaşandığını ifade etmektedirler” diye konuştu.
Cemevlerinin giderlerinin nasıl karşılanacağı konusuna da değinen Er, “Bağış niteliğindeki yardımların hakullah kavramı kapsamında değerlendirilerek cemevlerinin giderlerinin bu yolla karşılanması gerektiğini söyledi.
Dedelerin eğitiminin sağlanmasına ilişkin yapılması gerekenleri de ifade ettikten sonra, “Devlet Alevilik ilişkisi” konusu üzerinde duran Er, Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde temsil edilme gibi bir talepleri yoktur” dedi.
Dergah için istenen cami için istenmiyor
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yazar Ali Yıldırım, “Davutoğlu  Alevilere ‘Asli unsur’ diyor. Hani nerede? Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı bile yok” diye konuştu.  Başbakan ve Diyanet İşleri Başkanı’nın “Cemevi ibadethane değildir” sözlerini eleştiren Yıldırım, “Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip edilmemesi Alevi toplumunun varlığının kabul edilip edilmemesi meselesidir” ifadesini kullandı.

Aydınlık / Ankara

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.