Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi'nde konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi'nde Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle verilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada. "Bu paralelci çete, onların dışarıda yaptığı propagandalar ne olursa olsun, bu başarı hikayesinin üstünü örtemeyecek. Kimler ne algı operasyonları yaparlarsa yapsınlar, belki bu algı operasyonları bazı merkezlerde etkisini gösterebilir ama insanlık vicdanında gösteremeyecek" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:

"Sakın ola ki birilerinin dışarıda yaymaya çalıştığı ve bunun için yoğun çabalar sarf ettiği propagandanın etkisine ve bulunduğunuz ülkelerde etkisi karşısında basiretinizi ve dirayetinizi kaybetmeyin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, köklü devlet geleneğiyle, köklü demokrasisiyle, içselleştirici kültürüyle, bütünleştirici yaklaşımıyla yükselen bir güçtür. Sizden beklentimiz, isteğimiz, talebimiz bu yükselen gücün, başı dik, vakur, onurlu temsilcileri olmanız. Sürekliliği ifade eden her şeyi temsil etmeniz, değişimi ifade eden her şeye de cevap teşkil edecek özne bir tutum takınmanız..."

Diplomasinin mahiyetinin kökten değiştiğini belirten Davutoğlu, diplomasideki en önemli değişim unsurlarından birisinin de algı konusu olduğunu söyledi. Bundan 40 yıl önce, algının yerleşmiş, kökleşmiş birşey olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

 

"Yani Türkiye ile ilgili bir algı oturmuşsa, o bir müddet devam ederdi, 10 sene, 20 sene... Fakat şimdi, iletişim araçları ve özellikle de medya, sosyal medya ve birçok araç öylesine hızlı algı değişimlerine yol açabiliyor ki biz sabit durarak, değişmeyerek, sadece sürekliliğimize güvenerek bu algı operasyonları karşısında başarılı olamayız. Onun için hepinizi öncelikle bu dönemde en önemli faktör olarak gördüğüm, müzakere değil, arabuluculuk, bunların hepsi önemli. Fakat en önemli faktör şu anda diplomaside psikoloji. Psikolojileri yönetebilme, psikolojilere hitap edebilme, psikolojileri şekillendirebilme... İşte bunu bilen birileri Türkiye'de bütün bu başarı hikayesine bir şekilde darbe vurmak için psikolojik algı operasyonları yapıyorlar. Türkiye bir başarı hikayesidir. Sadece Türk halkının benimsediği ve bu sebeple de desteklediği bir başarı hikayesi değil son 12 yılda olan. Ekonomik krizler içinde kalkınmaya devam eden bir ülke. Etraftaki siyasi istikrarsızlıklara rağmen iç bütünlüğünü tahkim eden bir ülke. Otoriterleşme ve radikalleşmeye rağmen demokrasisini sürdüren bir ülke."

SADECE 77 MİLYON'UN BAŞARISI DEĞİL

Bu başarı hikayesinin sadece 77 milyonun başarı hikayesi olmadığını belirten Davutoğlu, "Bu başarı hikayesinden Saraybosna'daki bir Boşnak, Makedonya'daki bir Türk, Arnavutluk'taki bir Arnavut, Azeriler, Kazak, Somali'deki bir Somalili hisseyab olur. Türkiye'den gelen her başarı hikayesini sahipleniyor. O başarı hikayesiyle hissedar oluyor, onunla mutlu oluyor. Çünkü biliyor ki eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti kudretli ve şefkatli bir devlet olarak yükselen bir güç olursa, gerektiğinde onlara yetişebilir. Elleri oraya uzanabilir" diye konuştu.

"HAİTİ'YE VE FİLİPİNLERE İLK THY İNMİŞTİ"

AFAD'ı 5 yıl içinde dünya sahnesine çıkardıklarını ifade eden Davutoğlu, Haiti'ye ve Filipinler'e gittiğinde, cumhurbaşkanı, başbakanların "depremde inen ilk uçağın Türk Hava Yolları" olduğunu söylediklerini aktardı.

"Bütün bu başarı hikayesi her şeyden önce bizim omuzladığımız süreklilik unsurlarının ve emanetin ürünüdür" diyen Davutoğlu, dünya şartları ne kadar değişirse değişsin, bu başarı hikayesini sürdürme iradesini göstermek durumunda olduklarını söyledi.

PARALEL ÇETE BU BAŞARI HİKAYESİNİN ÜZEİRNİ ÖRTEMEYECEK

"Bu paralelci çete, onların dışarıda yaptığı propagandalar ne olursa olsun bu başarı hikayesinin üstünü örtemeyecek. Kimler ne algı operasyonları yaparlarsa yapsınlar, belki bi bu algı operasyonları bazı merkezlerde etkisini gösterebilir ama insanlık vicdanında gösteremeyecek. Afrika'nın, Asya'nın her yerinde, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Ortadoğu'da bugün al bayrağımızın temsil ettiği değerler artık sadece geçmişte güçlü bir devlet olma değeri değil, vicdan, merhamet, insani yardım ki dünyada da şu anda gayri safi milli hasılasına göre en fazla insani yardım yapan ülkeyiz. Nominal olarak da üçüncü büyük ülkeyiz. 12 yıl önce kendisi yardım isteyen bir ülkenin bu güne gelmiş olması birçok başka millete de ilham kaynağı oluyor. Aynen İstiklal Harbimizin mazlum milletlere ilham kaynağı olması gibi Türkiye'nin bu yükselişi de dünyanın her yerinde, gelişmekte olan ülkelere, tarihte kendine bir yer bulmak isteyen milletlere ilham kaynağı oluyor. Son bir yıl içinde karşılaştığımız zorluklar, karşı karşıya kaldığımız saldırılar bu ilham kaynağını yok etmek için yürütülen saldırılar. Sizden beklentimiz, talebimiz, yürütmek durumunda olduğunuz misyon bu ilham kaynağını, bu başarı hikayesini herhalükarda bulunduğunuz merkezlerde en iyi şekilde temsil etmektir. Bu psikolojik algı operasyonuna karşı hepimizin seferber olması lazım."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.