Davudoğlu:Din dersini kaldıralım

Başbakan Davutoğlu, 4. Hacıbektaş Aşure Günü Etkinliği'nde yaptığı konuşmaya 'Buraya siyasi konuşma yapmaya değil, destur almaya geldim" diyerek başladı.

"DİN DERSİNİ KALDIRALIM"

Davutoğlu'nun en dikkat çeken ifadelerinden biri "zorunlu din dersi" üzerine oldu.

Davutoğlu, Hacıbektaş Veli Derneği Aşure Etkinliği'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için yaptığı açıklamada "Sünninin de Alevi'nin de Hacıbektaşı Veli'yi öğrenmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi bir dini mezhebi tahkir ediyorsa ötekiliyorsa bu dersi kaldıralım"
dedi. 

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde 4. Hacıbektaş Aşure Günü etkinliğine katılmak için Nevşehir'e gelen Başbakan Davutoğlu, ağaç diktikten sonra Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi'ne geçti. 

DAVUTOĞLU'NUN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

-Din Kültürü ve Ahlak derslerine kısaca girmek istiyorum. Eğer herhangi bir mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa gerçekten bu dersleri kaldıralım. Aşağılanıyorsa, kötüleniyorsa, ötekileniyorsa, deniyorsa ki 'Şu mezhepten olanlar dinin dışındadır. Şu dine mensuplar şöyledir', işte o anda nefret kültürü doğar. Ama ben isterim ki her Sünni Hacı Bek   taş-ı Veli'yi okusun. Her Alevi de Emir Sultan'ı, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi okusun. Bunda bir yanlışlık olduğu kanaatini de taşımıyorum.

-Horasan erenlerinin emaneti üzerimizde. Görevi aldıktan sonra hemen aynı sabah Hacı Bayram' gittim, destur aldım. Ben buraya bir siyasi konuşmaya gelmedim. Destur almaya geldim Hacı Bektaş-i Veli'den. Ki o da Horasan erenidir. Konya'ya Hz. Mevlana'ya da destur almaya gittim. Başbakan olarak kibirle gitmedim. Ahi Evran'a gittim destur almaya. 'Eline, beline, diline sahip çık' diyen destur her yerde aynıdır. Oraya edeple gittim. Biz her yere edeple gideriz. Kibirle değil, izin almaya, nasip almaya geliriz. Bize bunu Hacı Bektaş-ı Veli öğretti.

"NASIL MUHARREM AŞI BÖLÜNMEZSE KARDEŞLİK DE BÖLÜNMEYECEKTİR"

-Malatya'ya gittiğimde Seyit Battal Gazi'ye uğradım. Kayseri'de Seyit Burhanettin Veli'yi ziyaret ettim. Bugün Bursa'da Emir Sultan'ı ziyaret ettim ve Emir Sultan'ın selamını getirdim buraya. Nasıl onları takip edebilirler gönüllerini ve aşlarını ayırabilirler. Nasıl aşure aşı bölünmezse bu kardeşlikte bu topraklarda hiçbir zaman bölünemeyecektir. Bugün Hacı Bektaş'ta her şey bana bir gül gibi görünüyor.

12 İMAM'IN ADINI TEK TEK ANDI

-Alevi geleneğinin temel ilkelerine baktığımızda ehlibeyt kavarmına geliriz. Ehlibeyt'e ister dergahta, ister camide nerede olursa olsun atıfta bulunan ondan ayrı bir düşünce oluşturabilir mi? 12 imamın her biri bize rehberdir. Hz. Ali rehberdir,. İmam Hasan rehberdir,. İmam Hüseyin rehberdir. İmam Zeynel Abidin rehberdir. İmam Muhammed Bakır rehberdir. O 12 imamın her biri Hz. Peygamber'in mirasıdır. Kim ki Ehlibeyt'e hakaret eder o bizden değildir. Biz bu saygıyla bakarız. Geçen sene tam bu vakitlerde Kerbela'daydım. 10 binlerce kişi ile beraber Hz. Ali'ye yürüdük. Kim ki Kerbela'yı unutur, insanlığı unutur. Biz hepimiz Hz. Hüseyin'in yolcularıyız. Zalim gördüğümüzde sessiz kalmayız. Bizim için Ehlibeyt'e saygı budur.

"ALİ'SİZ ALEVİLİK KONUŞULUYORSA..."

-Eğer Ali'siz Alevilik konuşulur olmuşsa Alevi Bektaşi kültürünün önden gelen isimlerinin onlara dur demesi gerekir. Hz. Adem ile Hz. Allah arasında bir ikrar vardır. Kabil bu ikrarı bozmuştur. Hz. Nuh'a isyan edenler ikrar bozmuştur. Hz. Hüseyin'i davet edip yanlız bırakanlar ikrar bozmuştur. Hz Ali'yi unutanlar da ikrar bozmuş olurlar.

 "BENİM ADIM AHMED-İ YESEVİ'DEN GELİYOR "

-13. yüzyılı anlayamayan Osmanlı'yı anlayamaz. Her birinin dizesinde bir nasihat vardır. Biz onlara çok şey borçluyuz. Horasan Erenlerinin her birini yaad etmedikçe tarihin hakkını veremeyiz. Bana babam derdi ki; 'Oğlum deden senin adını koyarken Ahmed- Sani olarak koydu'. Hep düşünürdüm neden 2. Ahmed diye. Büyüdüğümde Ahmed-i Yesevi'yi öğrendiğimde farkettim. Bizim Türkmen obalarında her ezan okunduğunda Ahmed-i Sani demesi Ahmed-i Yesevi unutulmasın diyedir."

"BİZ SADECE MAZLUMUN YANINDA OLMAYA AHD EDERİZ"

-Muhabbet Bektaşi geleneğinin temelidir.Horasan Erenlerinin birini diğerinden ayırmayız. Allah hepimize aşık olmayı nasip eylesin. Biz hiçbir ayrım gözetmeden bu geleneğin tümüne aşığız. Hepimiz Horasan geleneğinin irfanını sürdürmekle yükümlüyüz. İnsanlığın insanlık değerlerini unuttuğu, eline silah alanların başkasına hükmetmeye çalıştığı yerde, zalim yönetimlerin halkına işkence ettiği yerde hepsi Hz. Hüseyin'in büyük mübarek davasının karşısında yer alır. Biz her an sadece mazlumun yanında olmaya ahdederiz. Allah bizi onların yolunun tozu toprağı olacak şekilde hizmetkar eylesin.

"DERSİM KERBELAYDI, ÖZÜR DİLEDİK"

-Öncelikle üzerinde anlaşmamız gereken unsur bu meselenin Alevi, Sunni arasında değil tek tipçiler ve bunların karşısında olan kişiler arasında olduğunu görürüz. Belki o zamanki şartlarda Osmanlı ordusunun bir reforma ihtiyacı vardı ama Bektaşi ocaklarının kapatılmaması gerekirdi.Bizim Bektaşiye ihtiyacımız vardı. Bu tek tipçi yaklaşımlar vatandaşlarımızı birbirinden ayırdılar. Her kavim kendi içinde değerlidir. Dersim olayı dolayısıyla Başbakanımız bütün vatandaşlarımızdan özür diledi. Cumhuriyet tarihinde kimse buna cesaret edememişti. Bırakın siyasileri, akademisyenler bile o dönemlerden korkuyla bahsederdi. O dönemde o zulmü yapan tek particiler de çıkıp özür dilemeliler. Biz özür diledik, çünkü o açıkca bir kerbelaydı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.