Dar ve daraltılmış bölge tartışması
AK Parti, mevcut sistemin temsilde adaleti bozduğunu vurgularken CHP ve MHP her iki sisteme de karşı çıktı. Akademisyenler ise önerilen iki sistemde de MHP’nin zararlı çıkacağını belirtiyor.

Vatandaş vekilini tanımıyor

Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti  Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu: İstikrarı çok önemsiyorum. İki modeli ayıracaksın, başkanlık sistemine geçeceksin, istikrarı sağlayacaksın. Bütün barajları kaldıracaksın adaleti sağlayacaksın. Ama ikisini beraber dediğin zaman ne olsun ne ölsün sürünsün çıkar. İkisi beraber olmuyor işte. Dar bölgenin yararları çok fazla. Bugün büyükşehirlerde vatandaşa vekillerini say desen, birkaçı hariç tanımaz. Müvekkil vekil ilişkin var ama tanımıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi? 
 
10’LUK BARAJ DOĞRU
 
 İstikrarı sağlamak kaydıyla, ikisinin dengesini kurmak lazım. “Dar bölge Demokrat Parti’ye yaradı, çoğunlukçu iktidar oldu” örneği doğru da o örnek bizim savunduğumuz sistem değil. Orada dar bölge sistemi yoktu. Çoğunluk sisteminin liste usulü vardı. 
 
Diyelim ki, İstanbul’da 50 tane vekil var, hangi parti en çok oyu aldıysa 50’sini de o çıkarıyordu. Bu modelde böyle bir şey yok. Bir bölgede bir kişi çıkıyor. Öbür bölgeden MHP, BDP veya CHP çıkacak. Burada tulum çıkarmak yok. Sistemleri karıştırıyorlar, bilmiyorlar. 
 
Yüzde 10’luk baraj sıkıntı çıkarıyor, yoksa sistem aşırı adil. AİHM, yüzde 10’luk barajı istikrar bakımından doğru buldu. Anayasa Mahkemesi de doğru buldu. Buna rağmen baraj yüksek. Bunu yüzde 5’e çekersek korkunç koalisyon dönemi başlar. 

Baraj için oy oranı  5’e bölünür 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Daraltılmış bölge gelirse otomatikman seçim barajı en yüksek partinin aldığı oyun 5’e bölünmesiyle ortaya çıkıyor. Seçim sonucunda o bölgede AK Parti 40 bin, CHP 15 bin, MHP 13 bin, BDP 5 bin oy aldığını varsayalım. Bu durumda burada baraj 40’ın 5’e bölünmesiyle ortaya çıkar. Bölge barajı yüzde 8 olur. Çıkan rakam diğerlerinden büyükse milletvekilini o alıyor. 40 bin oy alan 3 vekili, 15 bin oy alan bir vekili, 13 bin oy alan da küsuratla diğer vekili çıkarır. 
 
HER BÖLGEDEN BİR VEKİL 
 
Bunu çoğunluk sistemi diye eleştirenler siyasetin cahilidir. Nispi temsili, çoğunluğu, dont sistemini bilmeyenlerdir. Dar bölgede her bölgeden bir milletvekili çıkacak. 
 
Örneğin Hakkâri’de 3 vekil için 3 bölge var. BDP iki bölgede en yüksek oyu alırsa 2 vekili de çıkarır.  3. bölgede en yüksek oyu AK Parti alırsa o vekili de AK Parti çıkarır. BDP, 3 bölgede de en yüksek oyu alırsa 3 vekili de o çıkarır.  

Türkiye barajı uygulanmadığı için, bölgeleri küçültüyorsunuz. En yüksek oyu alan parti milletvekillerin hepsini alsın derseniz o zaman muhalefetin eleştirdiği çoğunluk sistemi olur. Dar bölge sisteminde  de daraltılmış bölge sisteminde de çoğunluk sistemi uygulanmıyor. 

CHP: YARAR GÖRMÜYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Başbakan’ın derdi ali cengiz oyunlarıyla daha fazla milletvekili çıkarmak. Dar ve daraltılmış bölgenin herhangi bir yararını görmedim. Dar ve daraltılmış bölge seçiminde Başbakan’ın anladığı halk kendi vekilini doğrudan seçsin değil. Bu bir oyundur bundan bir şey çıkmaz. Erdoğan masalları bunlar. Ben bu durumun pek bir yararını göremiyorum.
 
TÜRKİYE’YE UYMAZ
 
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç: Dar bölgeye ılımlı yaklaşıyorum ancak daraltılmış bölgeye karşıyım. Daraltılmış bölge Türkiye’ye uymayan bir sistem. Türkiye barajını yüzde 5 yapacaksınız. İkili parti sistemine getireceksiniz. En normali yüzde 4’e indirme sistemiyle seçim sistemini değiştirmek gerekir. Milletvekili seçimlerinin değişmesi lazım. Yüzde 10 barajı kalksın. AK Parti’yi iktidarda tutan bu barajdır. Sadece iki partili bir sisteme dönecek bu da tehlikeli. En ideali dar bölge. Dar bölgeye girmek zor. Milletvekili üzerinden etkiyi kaybediyor. Barajı yüzde 3’e indirip gösterecek adayın iki mislini çıkarıp buradan halk istediği milletvekilini seçsin. Dar bölge iyi ama geçilmesi zor. 

MHP: KUTUPLAŞMAYA NEDEN OLUR

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı:
Bu durum PKK ile yapılan görüşmelerin bir yansıması. Hem dar hem de daraltılmış bölge seçim sistemlerine olumlu bakmıyorum. Bu sistemle siyasi iradenin yansıtılması mümkün değil. Daha fazla milletvekili çıkarabilme amacı taşıyor. Güven anlamında sıkıntı yaratır. Yerleşim bölgesine göre farklı bir yansıma yaratır. Olumlu bakmıyoruz. Etnik, mezhep anlamında sorunlar olmasına neden olur. Geçmiş yıllarda uygulandı bu daraltılmış sistem. Siyasi iradenin yansıtılması mümkün değil. Kutuplaşmanın artmasına sebep olur. 

BDP: BARAJ AŞAĞI ÇEKiLSiN

 

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata: Biz seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesini istiyoruz. Seçim sistemleri eğer tartışılacaksa Başbakan’ın demokratikleşme paketi üzerinden değil bizim önerimizi de içine katacak şekilde tartışılmalı. Dar bölge ya da daraltılmış bölge biz her ikisine karşı eleştiri sahibiyiz ve her iki yönteme karşı eleştiri içerisindeyiz. Bizim için aslolan mevcut sistemde barajın daha aşağı çekilmesidir.
 
Bizim yüzde üç önerimiz var, CHP yüzde 7 önerdi, AK Parti yüzde 5 önerdi. Dar ya da daraltılmış bölgenin, mevcut iktidar partisini besleyen, otoritesini kalıcılaştıran bir yönü var. Bu ciddi bir sıkıntı ve tüm küçük partileri yok sayan bir anlayış var. Türkiye’nin demokratikleşmesi önünde kabul edebileceğimiz bir önerme değil. Türkiye’nin demokratikleşmesi çalışmaları içerisinde ülkeyi, çoğulcu değil çoğunlukçu bir seçim sistemi içinde tüm farklılıkları yok sayan bir sisteme mahkûm edeceğiz, bu doğru bir anlayış değil. Sistemin BDP’ye yarayacağı söylentileri, bölgede almış olduğu belli bir oy oranı var. O bölgede yapılacak olan bir seçimde tabii bir kazanımımız olabilir ama bizim karşı olduğumuz da zaten bu. 
 
Güçlü olan temsil gücüne sahip olsun anlayışına sahip değiliz. Herkes temsil gücüne kavuşa bilsin anlayışımız var. 

AKADEMİSYENLER NE DİYOR?

MHP yara alacak


Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özcan: İki turlu bir seçim olan dar bölge sistemi; seçilen ile seçmenin arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için uygulanan bir sistem. Bu sistemde seçmen oy verdiği adayı tanıyacak ve sadece partiye değil adaya da oy vermiş olacak. Türkiye 550 seçim bölgesine bölünüyor. Her bölge için belirlenen adaylardan herhangi biri en az yüzde 51 ile çoğunluk oyunu alırsa seçim ilk turda tamamlanıyor ve söz konusu aday, o bölgenin milletvekili oluyor. Hiçbir aday yüzde 51 barajını ilk turda aşamazsa; ilk turda en çok oy almış iki adayın yarıştığı ikinci tur oylamaya geçiliyor ve çoğunluk oyu alan aday milletvekili seçiliyor.

Daraltılmış bölge seçim sisteminde ise; karar verilirse genel seçimlerde büyükşehirlerde en fazla 5 milletvekili çıkaracak şekilde bölgeler oluşturulacak ve seçim barajı yüzde 10’dan yüzde 5’e düşecek. AK Parti her iki seçim sisteminde oldukça avantajlı konumda yer alıyor. MHP yara alacak.

Grup bile kuramazlar

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Gürsel
: Daraltılmış bölge sistemi, bütün seçim bölgelerini en fazla 5 milletvekiliyle sınırlandıran bir sistem. Bunu yaparken de seçim barajını yüzde 5’e düşürmeyi öneriyor. Dar bölge seçim sisteminde ise barajı sıfırlayalım ama dar bölge yapalım yani her seçim bölgesinden bir milletvekili seçilsin diyor. Her iki alternatifte BDP çıkarması gerektiği kadar milletvekilini çıkarır. Çünkü coğrafi olarak oy yoğunlaşması var. En çok MHP zarar görecek. Benim tahminim MHP’nin grup bile kuramayacağı. Çok dar bir bölgede; belki birinci parti olacak. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her yönden işine yarayacak. 550 seçim bölgesinin pek çoğundan birinci parti çıkar.

Güneydoğu BDP’nin

Stratejik Düşünme Enstitüsü İç Politikalar ve Demokratikleşme Programı Koordinatörü Dr. Murat Yılmaz: Daraltılmış seçim sisteminde Türkiye 550 seçim bölgesine bölünecek ve bütün seçim bölgeleri en fazla 5 milletvekili çıkartacak. Dar bölge seçim sisteminde ise baraj sıfırlanacak fakat her bölgeden 1 milletvekili çıkacak. Her iki sistemde AK Parti‘nin oyları artacak. MHP seçimlerde çok yara alacak. BDP ise Güneydoğu Anadolu’da kazanacak.

Metin ARSLAN - BUGÜN GAZETESİ
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.