Cumhurbaşkanı Gül: köşk kararı Mayıs\'ta!

Kuveyt’te gazetecilerle bir araya gelen Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ilk kez konuştu. Gül, “Sonuçta belli bir siyasetten geliyorum, Başbakan ve arkadaşlarımla konuşup, nisan sonu gibi karar alırız” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak için önceki gün Kuveyt’e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerle sohbet imkanı da buldu. Akşam gazetesi yazarlarından Osman Can’ın bu sohbeti yazdı. Osman Can'ın haberine göre, Gül Twitter-Youtube engellemesinden yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine, dinlemelerden paralel yapıya yakın şirketlere kadar her konuda görüşlerini dile getirdi. 

NORMALLEŞMEMİZ LAZIM

Seçimlerde kaybeden ve kazanan yakın olunca itirazlar da oldu, normal karşılamak gerekir. Titizlikle sayımlar yapılmalı varsa itirazlar neticelendirilmeli. Olağandışı bir seçim kampanyası oldu. Bu ister istemez Türkiye’nin algısıyla ilgili problemler de yarattı. Halk söyleyeceğini söyledi. Türkiye’nin, normalleşmesi ve uzun vadeli gündemine dönmesi gerekir. Kurumların hepsi kendi işinin başında. 

REFORMLARA DÖNÜLMELİ

Esas büyük mesele ekonomik. Türkiye’nin istikrar ve güvenle birlikte tekrar reform günlerine dönüp herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi seviyesine gelmesi için ajandasına dönmesi gerek. Dışarıda oluşan algı bozukluklarını süratle düzeltmek gerekir. Yoksa bu hasarlar ileride tamiri zor hasarlara dönüşür. Esas vereceğim mesaj budur. 

SEÇİM SONRASI GÖRÜŞME 

Başbakan ile epeydir devlet günü yapamamıştık. Birikmiş bir sürü devlet işleri vardı. Onları konuştuk. Aklınızda birçok sorular olabilir, ama onları konuşma buluşması değildi. Seçim için hayırlı olsun dedim. Erbakan Hoca bana ‘İnsanlar hep şeffaf’ derdi. Yani sen istediğin kadar saklamaya çalış her şey gözükür. Seçimlerin birleşmesiyle ilgili yazıları görüyorum. Nihayette erken seçim kararı kanunla olur. Benim bildiğim yerel seçimden önce de bu tip senaryolar konuşulmuştu. Bir karar verilmiş değil. Ama olaylar ne çıkarır bu ayrı bir konu. 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI 

Ağustosta Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğuna göre adaylığım konusunu konuşmanın zamanı geldi. Ne zaman derseniz; Mayıs ayının başında netleşir. Sonuçta ben dışarıdan bağımsız bir siyasetçi olarak Cumhurbaşkanlığına gelmedim. Başbakanla oturur, konuşuruz karar veririz. Başbakanlıkla ilgili de kendi aramızda bir değerlendirme yaparız. Cumhurbaşkanlığı seçimi memleketin her tarafını alt üst edecek değil, sonuçta tek kişi seçilecek. Önemi açısından değil, meşguliyeti açısından diyorum. Yoksa şüphesiz ki hep tartışmalı oldu. 

RÜŞVET VE YOLSUZLUK İDDİALARI 

Her seçimden sonra yolsuzluk gibi iddialar olabilir. Bunlar hiç bir şüphe bırakılmayacak şekilde araştırılmalı ve neticeleri hukuk nizamı içinde ortaya çıkmalı. Hukuk devletinde herhangi bir McCarthy veya cadı avı diyorsunuz. Böyle şeyler hukuk devletinde olmaz. Artık slogan zamanı değil. 

YOLSUZLUK PROPAGANDASI 

Seçim oldu bitti, ortalık süt liman oldu demiyorum. Ama devamlı böyle yaşanamaz. Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının da takvimi var. Gerginlik yaşanacak belki. Yolsuzluk varsa, mahkemeler prosedürler belli. Ortaya çıkacaktır. Herkesin farklı düşüncesi olabilir. Ondan dolayı kimseye ceza verecek halimiz yok ki. 

BAŞBAKANLA DOSTLUĞU

Ben başbakana karşı cumhurbaşkanlığını etkileyecek bir adım atmam. Başbakan da bana yapmaz. Bu tip meselelerde oturup konuşuruz. 

KAMUDA TASFİYELER 

Muhakkak yöneticiler idare ederken beraber olduklarına güvenmeli. Diyelim ki Dışişleri Bakanı kadrolarına karşı güven bunalımı yaşıyorsa, değiştirebilir. Yoksa sırf düşüncesi farklı diye tasfiye olmaz. Eğer bir yanlış, hak kaybı varsa itiraz merci var. Danıştay’a başvurup yerlerine iade edilenler var. 

DIŞİŞLERİ DİNLEMESİ 

Bir insan suç işlediyse karşılığını da görmek zorunda. Dışişleri Bakanlığı’ndaki olay ortada mı kalacak? Türkiye’nin en üst güvenlik bürokrasisindeki insanlar bir araya gelmiş, hayati meselesini konuşuyor. Bu konuşmayı birisi hangi saikle olursa olsun, cüretkarlık yapıp dinlemiş, takip etmiş. Sızdırmasa bile böyle bir şey birinin defterinde, evinde, çantasında bulunsa ne olur? Muhakkak bunların ortaya çıkması gerekir. 

UZAKTAN, ARAÇTAN DEĞİL, İÇERİDEN

İlk bulgulara göre dinleme dışarıdan değil, içeriden. İlk analizlere göre camdan, uzaktan dinleme olmadığı yönünde bilgiler var. Araştırılıyor, bunlar bilimsel bulgularla ortaya çıkacaktır.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI 

Ağustosta Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğuna göre adaylığım konusunu konuşmanın zamanı geldi. Ne zaman derseniz; Mayıs ayının başında netleşir. Sonuçta ben dışarıdan bağımsız bir siyasetçi olarak Cumhurbaşkanlığına gelmedim. Başbakanla oturur, konuşuruz karar veririz. Başbakanlıkla ilgili de kendi aramızda bir değerlendirme yaparız. Cumhurbaşkanlığı seçimi memleketin her tarafını alt üst edecek değil, sonuçta tek kişi seçilecek. Önemi açısından değil, meşguliyeti açısından diyorum. Yoksa şüphesiz ki hep tartışmalı oldu. 


TWITTER YOUTUBE ENGELİ 

Yasakların bitmesi, kalkması lazım. Son yasayla birlikte sorunlar giderildi. Önceden Youtube’da bir şey çıkıyordu tamamen kapatmak zorunda kalıyorduk. Bu yasada da bir takım yanlışlar yapıldı ama bir hafta içinde düzeltildi. Hem bakana hem de ilgili daireye söyledim. Bu şirketlerle sağlıklı kanalların oluşturulması lazım. Bu konularla ilgili İngiltere, Fransa da problemler yaşıyor. Ama sağlıklı kanallar oluşturmuşlar. Kanallar çalıştığı için bizdeki durum ortaya çıkmıyor. Türkiye’de temsilcileri var. Hemen ulaşıp, cevap alabiliyorsunuz. Bazı olaylar vardı, twitter kendiliğinden kapatmış.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.