CHP\'li Loloğlu\'dan Sarıgül iması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için sinyal vermesine ilişkin, "CHP çok sesli ve çok adaylı bir parti. Bunun önüne geçme gerekleri duyan partililerimiz var, yöneticilerimiz var fakat sonuçta ve fakat çok gecikmeden CHP'nin artık bu konudaki tavrını, durumunu netleştirmesi lazım. İstanbul bakımından görünen köy kılavuz istemez diyorum. Arkadaşlar adaylıklarını açıklayabilir. Ama İstanbul'da ne yapılması gerektiği çok açık" dedi. -Bu hafta Irak tezkeresinin Genel Kurul'da görüşüleceğine işaret eden Loğoğlu, "Biz bu konuyu değerlendiriyoruz. Nasıl oy kullanacağımızı şimdi söylemeyeceğim. Ama belki sizi şaşırtabilir bir şekilde oy kullanacağız" diye konuştu.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için sinyal vermesine ilişkin, "CHP çok sesli ve çok adaylı bir parti. Bunun önüne geçme gerekleri duyan partililerimiz var, yöneticilerimiz var fakat sonuçta ve fakat çok gecikmeden CHP'nin artık bu konudaki tavrını, durumunu netleştirmesi lazım. İstanbul bakımından görünen köy kılavuz istemez diyorum. Arkadaşlar adaylıklarını açıklayabilir. Ama İstanbul'da ne yapılması gerektiği çok açık" dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

-"AĞZA BAL ÇALMA PAKETİDİR"-

Demokratikleşme Paketi'ne değinen Loğoğlu, "Demokrasi Paketi bir oyalama paketidir, birkaç bunu bekleyen ağza bal çalma paketidir. AKP Hükümetinin bu paketi aslında Gezi Parkı sürecinin açmış olduğu gerçek demokratikleşme taleplerinin önünü kesme paketidir. O bakımdan sıradan bir paket değil, stratejisi, taktiği iyi düşünülmüş ama içi boş olan bir pakettir" değerlendirmesinde bulundu.

-"FAŞİST DİKTATÖRLÜKLERDE BİLE GÖRÜLMEYEN BİR UYGULAMANIN HABERCİSİDİR-

"Polis Paketi" hazırlığına işaret eden Loğoğlu, "Son günlerde medyaya yansıdı. Eylem potansiyeli olan insanları polisin tutuklaması için tutuklama yetkisi polise verilmesi için yeni bir yasa hazırlığında. Yine basından öğrendiğimize göre önleme gözaltıları adı altında polise 12 saat ile 24 veya 24 saat ile 48 saat arasında değişecek sürelerle insanları gelişigüzel herhangi biriniz ve biriniz olabiliriz, gözaltına alma yetkisi veriyor, neden, "efendim sen eylem yapabilirsin, sen de böyle bir potansiyel görüyorum'. Bu faşist diktatörlüklerde bile görülmeyen bir uygulamanın habercisidir" dedi.
Başbakan'ın Adana ziyaretine değinen Loğoğlu, "Bu kalabalıkların oluşması için müftüleri, camilerdeki hocaları, eğitim ve il ve ilçe eğitim müdürlerini devreye sokup genelgeler yayınlatıp "öğrenciler, öğretmenler, cemaat hepiniz bu toplantılara, mitinglere katılacaksınız, bekliyoruz' şeklinde bir talimat verilmesi hangi demokrasiyle uyumludur" diye sordu.

-SURİYE-

Suriye tezkeresine CHP olarak ret oy verdiklerini hatırlatan Loğoğlu, bu tezkerenin bir barış tezkeresi değil, savaş tezkeresi olduğunu söyledi.
Suriye'den bir saldırı olursa böyle bir tezkereye ihtiyaç olmadığını belirten Loğoğlu, "Suriye böyle bir saldırıya kalkışır kalkışmaz o ayrı bir konu. Onun içine girmiyorum. Olduğu takdirde dahi Türkiye'nin önünde iki imkan var. Birincisi Anayasa'da Cumhurbaşkanına verilen yetkinin Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması. İkincisi BM Ana Sözleşmesinin 51. maddesi yani meşru savunma hakkı" diye konuştu.
Loğoğlu, hükümetten Cenevre 2 sürecine destek vermesini de istedi.
Hükümetin tutumunu eleştiren Loğoğlu, "AKP, PKK'nın başındaki ve İmralı'da hapis yatan Öcalan ile görüşüyor ama yanı başımızdaki komşunun başındaki Devlet Başkanıyla konuşma ve görüşme gereğini duymuyor. Bu politika mıdır, bağnazlık mıdır, artık değerlendirmeye çok açık bir konu" diye kaydetti.
Beşar Esad ile yapılan bir röportajın Türk televizyon kanalında yayınladığına dikkat çeken Loğoğlu, "Beşar Esad o mülakatında Sayın Başbakan Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na yönelik bazı iddialarda bulundu. Yapılan bütün görüşmeler de tutanaklar tutulur. Zabıtlar devlet arşivine girer. Eğer Beşar Esad'ın iddiaları doğru değil ise bunu ispatlayacak belgeler devletin elindedir, bunların açıklanması ve kimin haklı, kimin haksız kimin doğruyu söyleyip söylemediği ortaya çıksın deriz" diye konuştu.

-"BELKİ SİZİ ŞAŞIRTABİLİR BİR ŞEKİLDE OY KULLANACAĞIZ"-

Bu hafta Irak tezkeresinin Genel Kurul'da görüşüleceğine işaret eden Loğoğlu, "Hükümet geçen yıl sundukları tezkerenin hemen hemen aynısıyla bu yetkinin TSK'nın sınır ötesinde kullanılması için yine TBMM'den yetki istemekte. Biz bu konuyu değerlendiriyoruz. Nasıl oy kullanacağımızı şimdi söylemeyeceğim. Ama belki sizi şaşırtabilir bir şekilde oy kullanacağız" değerlendirmesinde bulunarak şöyle devam etti:
"AKP iktidarın son 11 yıldır izlediği politikaların ya da politikasızlıkların bir ürünüdür. Bugün hem komşumuz Suriye hem komşumuz Irak'tan yönelik bir kısmı subjektif bir kısmı objektif tehditler olduğuna göre Türkiye, AKP Hükümeti bazı şeyleri çok yanlış yapmaktadır anlamı çıkar, biz bunu vurgulayacağız."

-LÜBNAN'DAKİ PİLOTLAR-

Lübnan'da iki pilotun tutsak olduğunu belirten Loğoğlu, "Hükümet bu konuda ne yapıyor? Hükümet iki pilotumuzun kurtarılması için ne gerekiyorsa yapsın" diyerek hükümete seslendi.

-"ARKADAŞLAR ADAYLIKLARINI AÇIKLAYABİLİR AMA İSTANBUL'DA NE YAPILMASI GEREKTİĞİ ÇOK AÇIK"-

Bir basın mensubunun, "CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayım dedi, ne diyorsunuz?" sorusuna Loğoğlu, "CHP çok sesli ve çok adaylı bir parti. Çok aday adaylı bir parti. Bunun önüne geçme gerekleri duyan partililerimiz var, yöneticilerimiz var fakat sonuçta ve fakat çok gecikmeden CHP'nin artık bu konudaki tavrını, durumunu netleştirmesi lazım. İstanbul bakımından görünen köy kılavuz istemez diyorum. Arkadaşlar adaylıklarını açıklayabilir. Ama İstanbul'da ne yapılması gerektiği çok açık. CHP bunun bir an önce kararlaştırıp, netleştirmesi ve bu kararını da kamuoyuna paylaşması doğru ve yararlı olur diye düşünüyorum" yanıtını verdi.
"Irak tezkeresini geçen sene CHP desteklemişti, şaşırmamız desteklememesi anlamında mı?" sorusuna Loğoğlu, "Hayır onu kast etmiyorum. Hükümetin tezkeresi ile geçen yıldan bu yana Türkiye'nin, AKP'nin ve AKP'nin gizli pazarlık görüşmeler sürecinde PKK'yı bulunduğu noktadan getirip bugün koyduğu konum arasında çok derin bir çelişki var. O çelişkiye dikkat çekeceğiz. Bizim için hükümetin tutarlı davranması, böyle yalpalayarak hem ona hem buna bir tutam bal saçma şeklinde bir politikayla bu işin yürütemeyeceğini, Türkiye'nin güvenliğine, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine AKP sahip çıkamıyor ise CHP'nin AKP'ye rağmen buna sahip çıkacağını söyleyeceğiz" dedi.
Bir basın mensubunun, "Hayır demeyeceksiniz ama" sözüne de Loğoğlu, "Beni zorlamayın" demekle yetindi
"Siz aday olacak mısınız?" sorusuna da Loğoğlu, "Yok, uzaktan yakından yok öyle bir şey. Ben hayatımdan ve halimden memnunum" yanıtını verdi. (ANKA)
(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.