CHP\'den AK Parti\'ye şartlı destek

AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, komisyonun uzlaştığı 60 maddeyi Meclis'ten geçirme teklifinde bulunacak. İkna turu olumlu sonuçlanırsa 60 madde Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edilecek.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, iki yıllık çalışma ve maddelerin üzerinde yapılan 3 defa müzakereye rağmen, çoğunluğu temel hak ve özgürlükler bölümüne ait 60 madde üzerinde uzlaşabildi. Partilerin “kırmızı çizgimiz” dediği konularda ise uzlaşılamadı. Bu durum yaklaşan yerel seçimler de göz önüne alınarak uzlaşıyla yeni anayasanın bu ortamda mümkün olmadığını 4 siyasi partinin kabul etmesine neden oldu.

CHP'DEN ŞARTLI DESTEK

Hal böyle olunca da gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşılan 60 maddenin Meclis'ten geçirilmesi teklifine çevrildi. Teklife CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan destek gelmişti. AK Parti Grup Başkan Vekili Canikli bayram öncesi CHP'nin kapısını çaldı.

Birlikte 60 maddeyi geçirelim teklifinde bulundu, CHP'nin cevabı olumlu oldu. Ancak,tutuklu vekiller sorununun çözülmesini isteyen CHP, 60 madde ile birlikte yasama dokunulmazlığı konusunda da düzenleme yapılmasını şart koştu.

En az 3 parti anlaşmalı

60 mad­de­nin Mec­li­s'­ten geç­me­si için CHP'­nin des­te­ği ye­ti­yor. An­cak CHP'­nin is­te­ği en azın­dan bir si­ya­si par­ti­nin da­ha des­te­ği­ni ala­rak top­lum­sal mu­ta­ba­ka­tı ar­tır­mak. AK Par­ti uz­la­şı­lan mad­de­ler için ön şart ko­şul­ma­sın­dan ra­hat­sız. Ama bü­tün si­ya­si par­ti­le­rin des­tek ver­me­si­ni AK Par­ti­ de is­ti­yor. Ko­mis­yon­da onay ver­dik­le­ri mad­de­le­re Mec­lis'­te ha­yır de­me­le­ri­nin bir çe­liş­ki ola­ca­ğı gö­rü­şün­de. Bu ne­den­le Mec­lis açı­lır açıl­maz te­mas­la­rı­na baş­la­ya­cak.

MHP YENİ ANAYASAYA KARŞI

MHP ve BDP, sadece uzlaşılan 60 maddenin Meclis'ten geçirilmesine karşı çıkıyor. MHP, anayasanın 18 defa yamayla tamir edildiğini belirtiyor ve aynı şeyin 19. defa yapılmasını istemiyor.

AK Parti'nin başkanlık önerisinin 41 maddeyi tıkadığını ileri sürerek, başkanlık sistemi önerisinin geri çekilmesini ve çalışmaların devam etmesini talep ediyor. MHP'nin bir diğer tepkisi ise BDP'nin önerilerine. Bölücülük içerdiğini ileri sürdüğü bu önerilerden de vazgeçilmesi durumunda yeni anayasa yapılabileceği görüşünde.

BDP: Hiçbir sorunu çözmez

BDP, şimdiye kadar mutabık kalınan maddelerin anayasanın temel iskeletini ortaya koyabilecek maddeler olmadığını belirtiyor. Bu maddelerin Meclis'ten geçirilmesinin hiçbir derde deva olmayacağını ifade ederek, bu nedenle 60 maddenin Meclis'ten geçirilmesine karşı çıkıyor. Kürt sorunu, anadil, vatandaşlık, eşitlik, yargının temel normları, yerel yönetimler gibi en önemli maddelerde uzlaşma olmadığını ifade ediyor.

Kaynak: Bugün

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.