CHP:AKP yüzünden 16 milyar dolar kaybedildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AKP’nin bölgede çıkan çatışma ve savaşlarda izlediği yanlış politikalar nedeniyle Türkiye’nin 16 milyar dolar kaybettiğini belirtti. Öztrak, Hükümete, bölgede yaşanan sorunları çözmesi için acil önlem çağrısında bulundu.

CHP İş Dünyası Grubu’nun, Suriye ve Irak krizlerinin bölge illerinin ekonomisinde yarattığı sorunlar başta olmak üzere bölgedeki son durumu incelemek için yaptığı ziyaretlerin ilk durağı Gaziantep oldu. Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın başkanlığında, milletvekillerinden ve PM üyelerinden oluşan 11 kişilik heyet, CHP Gaziantep İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Öztrak, program kapsamında ildeki Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Sanatkar Odaları Birliği ve İhracatçı Birliklerini ziyaret edeceklerini belirterek, “CHP olarak Suriye ve Irak krizlerinin bölge illerinde yarattığı ekonomik ve sosyal sorunların geldiği son aşamayı görmek için buradayız. Bu nedenle sorunları dinleyeceğiz, talepleri alacağız, kendi görüşlerimizi paylaşacağız” dedi.

Suriyeli sığınmacıların ulaştığı sayının, Türkiye’deki 70 ilin nüfusundan fazla olduğunu belirten Öztrak, vatandaşların yaşanan sıkıntılara rağmen en başından itibaren meseleye insani açıdan yaklaştığını fakat Suriye meselesinin giderek Türkiye’yi uzun vadede etkileyecek karmaşık bir sorun yumağı haline dönüştüğünü söyledi. Türkiye’nin güney sınırlarının radikal örgütler için “güvenli yaşam alanı” haline geldiğini ifade eden Öztrak, sınırların adeta “Peşaverleştiğini”, Suriye’de yaşanan krizin Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi bir risk unsuru olduğunu belirtti.

-KİŞİ BAŞINA GELİRDE YÜZDE 2’LİK KAYIP-

Ekonomideki son gelişmelere de değinen Öztrak, Türkiye’nin önünde zaman ve mekanın sunduğu büyük fırsatlar bulunduğunu, fakat AK Parti iktidarının bu fırsatları değerlendirmek yerine mezhep kavgalarının tarafı haline gelerek kaçırdığını savundu. Türkiye’nin her yıl dışarıdan 40-50 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekebilecek durumdayken, geçen senenin ilk 11 ayında sadece net 4,3 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekebildiğine dikkat çeken Öztrak, şunları kaydetti:

“Dünya Bankası verilerine göre bölgede çıkan çatışma ve savaşlar ile Türkiye’nin bu ülkelerle ticaretini geliştirememesinin her bir vatandaşımıza çıkardığı maliyet kişi başına düşen gelirin yüzde 2 daha az olmasıdır. Bunu 2014’ün kişi başına geliriyle beraber değerlendirdiğimizde AKP’nin yanlış politikaları neticesinde her bir vatandaşımız 210 dolar kaybetmiştir. Bunu nüfusla çarparsak ülkenin kaybı 16 milyar doları bulmaktadır.”

-“GÖÇMENLERİN YOĞUNLAŞTIĞI İLLERDE BELEDİYELERİN BÜTÇEDEN ALDIĞI PAY ARTIRILMALI”-

Suriye ve Irak krizlerinin etkilerini hafifletebilmek için Hükümet tarafından hızla atılması gereken bazı adımlar olduğunu belirten Öztrak, Suriyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı illerde belediyelerin bütçeden aldığı payın artırılması gerektiğini belirtti. Hükümete, göçmenlerin yoğun olduğu illerde sağlık ve eğitim yatırımlarına hız vermesi çağrısında bulunan Öztrak, ihracatçıların artan ulaşım maliyetlerini düşürecek adımların bir an önce atılması gerektiğini belirtti. “Gerekiyorsa ihracatçı firmalarımızın ulaşım maliyetlerini hafifletmek için Eximbank eliyle uygun finansman sağlanmalıdır” diyen Öztrak, hükümetin seçimlere kadar bölgenin ve milletin nefes almasını sağlayacak adımları atması gerektiğini, seçimlerden sonra, CHP iktidarında, gereken her türlü yatırımın yapılacağını ifade etti.

Öztrak, bir soru üzerine de, “Hükümetin izlediği politikalar ülkemizin güvenliğini tehdit ediyor. Bu hükümet gitmeden Türkiye güvende değildir” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın başkanlığındaki CHP heyetinde, CHP Milletvekilleri Mehmet Şeker, Faik Tunay, Ramazan Kerim Özkan, Ramis Topal, Sedef Küçük, Selahattin Karaahmetoğlu, Umut Oran, Ali Serindağ ile PM üyeleri Elfin Tataroğlu ve Gülseren Onanç bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.