CHP:AKP yeni bir örgüt üretme çabasında
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Halkın gerçek demokrasi mücadelesini maalesef Mısır ordusu çalarak Ortadoğu'daki emperyalist taleplere ipoteklemiştir. Mısır'da yaşananlar gayrimeşrudur, asla kabul edilemez" dedi.
Koç, düzenlediği basın toplantısında MYK'da ele alınan konular hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
AK Parti'nin TBMM çalışmalarındaki tutumunu eleştiren Koç, Meclis'te görüşmeleri süren Torba Kanunu da içinde küçük torbalar çıkınlar bulunan bir denk olarak nitelendirdi.
"Yeni bir örgüt senaryosu çiziliyor"
Torba Yasa kapsamında TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen TMMOB ile ilgili düzenlemeyi eleştiren Koç, iktidar partisinin, kendisine yönelik olarak işletildiğini düşündüğü bir sürecin sorumluluları olarak gördüğü kesimlerden intikam alma anlayışı içinde olduğunu ileri sürdü.
TMMOB'un muhalif tavrı ile dikkat çeken sivil toplum örgütlerinden olduğunu dile getiren Koç, "Bizzat muhalif avı başlattı AKP" dedi. Bunun demokrasi ile bağdaşmayacağını vurgulayan Koç, intikam alma işinin ise parmak demokrasisine dayandırıldığını öne sürdü. Aynı zamanda Taksim Platformu üyesi olan TMMOB üyelerinin evlerinin arandığını iddia eden Koç, "Yani bir örgüt senaryosu çiziliyor. Bir örgüt üretme dönemi başladı, yeni bir örgüt. Bu gayretler bunun içindir" dedi.
AK Parti'nin her türlü olayda mağduriyet senaryosu kurguladığını öne süren Koç, Mısır'daki gelişmelerden bile mağduriyet ithal edilmeye çalışıldığını söyledi.
"Başbakan darbe zehirlenmesi yaşıyor"
Türkiye'deki gelişmelerin bir darbe paranoyasına çevrilerek, demokratik haklarını kullananların ezilmeye çalışıldığını, orantısız polis gücünden, orantısız adalet anlayışına geçildiğini savunan Koç, Gezi Parkı odaklı olaylar kapsamında Taksim'de gösteri yapanlara palayla saldıran kişiye yönelik polisin ve hakimlerin tutumunu eleştirdi.
Elinde pala sallayan, bir kadına tekme atan kişinin serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Koç, "Başbakan'ın deyişiyle herhalde 'uygulamalarda destan yazmak' bu. Böyle destan yazılıyorsa o destanı yazanlara da yazdıranlara da lanet olsun. Bu kafayla, bu mantıkla devam ederlerse, toplumun yarısına 'gerekirse vurun, öldürün' algısı yaratarak uygulamaları özendirirse Başbakan, girdiği kuyudan çıkamaz" diye konuştu.
Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki her gelişmenin altında darbe senaryosu aradığını, bir "darbe zehirlenmesi yaşadığını, giderek itibarsızlaştığını, bir yıl içinde siyasi hükmünün kalmayacağını iddia etti.
"Mısır konusunda kurumsal görüşümüzü Genel Başkanımız açıklamıştır"
Konuşmasında Mısır'daki gelişmelere de değinen Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mursi'nin demokrasi konusundaki günahlarının, yanlışlarının cevabını sivil, demokratik karşı duruşla halk meydanlarda ve sandıklarda vermeliydi. Halkın gerçek demokrasi mücadelesini maalesef Mısır ordusu çalarak Ortadoğu'daki emperyalist taleplere ipoteklemiştir. Mısır'da yaşananlar gayrimeşrudur, asla kabul edilemez ve bu girişime karşı CHP'nin kurumsal görüşünü bizzat Sayın Genel Başkanımız açıklamıştır."
Mısır konusunda Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tavrını da eleştiren Koç, Erdoğan ve Davutoğlu'nun dış politikayı stratejik gerçeklerden uzak bir yaklaşımla oluşturduğunu ve tüm teorilerinin çöktüğünü öne sürdü.
Koç, "Başbakan'a ve yanında arzı endam eden zevata bir kez daha tavsiye ediyoruz, Gezi eylemleri ile Tahrir'deki gösteriler arasında bir benzerlik kurup Türkiye'de sokakta olanları darbe kışkırtıcılığı olarak yorumlamayın, hayali terör örgütleri, darbe sevdalıları organizasyonları yaratmayın. Bu kapıdan size artık mağduriyet çıkmaz" şeklinde konuştu.
Uzun tutukluluk süresi
Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluk süresine ilişkin iptal kararı ve kararın yürürlüğe girmesi için 1 yıl süre verilmesini de değerlendiren Koç, bu süreyi anlamanın mümkün olmadığını belirtti. Yüksek Mahkeme'nin iptal kararı ile Anayasaya aykırılığı ortaya koyduğunu, bunun doğru bir karar olduğunu anlatan Koç, ancak yürürlüğe girmesi için 1 yıl süre verilmesini ise "1 yıl anayasa ihlali yapabilirsiniz" demek anlamına geldiğini ileri sürdü. Konunun insan yaşamı ve özgürlüğü olduğunun altını çizen Koç, "Anayasa Mahkemesi anılan yetkiyi kötüye kullanıyor. Anayasa mahkemesi bizzat kendisi anayasa ihlali yapıyor"dedi.
Koç, gazetecilerin TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına ilişkin gerçekleştirdiği liderler turuyla ilgili sorusu üzerine, yeni anayasa sürecini AK Parti'nin başkanlık sistemi konusundaki ısrarının tıkadığını söyledi. CHP'nin görüşmenin devamından yana olduğununun altını çizen Koç, ancak havada iyi niyet gösterisinin ise bir anlam taşımadığını belirtti.
Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında Eskişehir'de yaralanan Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybettiğinin hatırlatılması üzerine de Koç, Korkmaz'a rahmet, ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Koç, bu sürecin bir çok açıdan provokasyon koktuğunu ifade ederek, üzücü olayların faillerinin yakalanamamasını eleştirdi. Koç, özellikle Başbakan Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği, camide içki içilmesi ya da Kabataş da bir kadının bebeğiyle beraber saldırıya uğraması gibi konuların faillerinin yakalanmamış olduğunun, olaylara ilişkin görüntülerin de olmadığını öne sürdü.
Koç, "Sayın Başbakan, Anadolu'da meydan meydan dolaşıp provokasyon yaptığın konularda bu olayları yaratanlar, ortaya çıkartamadığına, belgeleyemediğine göre, 'şudur' diye toplumun önüne getiremediğine göre acaba senin özel görevlendirdiğin provokatörler mi Estin gürledin, milletin en kutsal alanında sömürü yaptın. Çık açıkla kimse. Yok. Provokatör bunlar. Eğer olduysa da bizzat Başbakan'ın veya onun bilgisindeki derin yapının görevlendirmesiyle çıkan süreçtir. Çünkü bir yere taşıyacalar olayı. Toplumda kutuplaştırmaya çalışacaklar" diye konuştu. Koç, kimsenin bu oyuna gelmeyeceğini ifade etti.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Gezi Parkı eylemlerinde yer alan bazı kişilerin yerel seçimlerde CHP'den aday gösterip göstermeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Koç, partisinin özgürlük ve demokrasi bildirgesinin ortada olduğunu, yerel seçimlerdeki aday kontenjanlarının da yaşam hakkına, özgürlüklere ve şehrine duyarlı insanlardan yana kullanabileceğini kaydetti.
Kaynak: AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.